Pažintinė - kalbos pamoka parengiamojoje grupėje „Mūsų miško gyvūnai. Mokytojo publikacija tema „Žiema

Tikslas: skatinti vystyti panoraminį vaizdą pagal planą,

Integracija:

OO „Pažinimas“ : apibendrinti vaikų mintis apie gyvūnų gyvenimą rudens-žiemos laikotarpiu, apie jų įpročius ir elgesį.

OO „Meninė kūryba“ : suformuoti gebėjimą sukurti panoraminį vaizdą pagal planą, perteikti buveinę (miškas su skirtingų rūšių medžių, krūmų, tuščiavidurių, duobių ir kt. vaizdu) naudojant dažus, atliekas ir natūralias medžiagas.

OO „Bendravimas“ : Formuoti monologinės kalbos įgūdžius, gebėjimą sudaryti nuoseklią istoriją, išklausyti bendražygių pareiškimus, juos papildyti.

Medžiaga: miško garso takelis, gyvūnų dažymo rinkinys, piešimo lakštai, meno reikmenys (vaškinės kreidelės, guašo dažai), paletės,

servetėlės, voverės šepečiai, kieti šereliai, natūralios ir atliekos, klijai, žirklės, skulptūriniai gyvūnai, kartono lapas panoramai sukurti.

Apytikslis žingsnis:

1. Organizacinė dalis. Situacinis pokalbis apie gyvūnus.

Pedagogas:

Vaikinai, šiandien eisime į mišką ir susitiksime su jo gyventojais - laukiniais gyvūnais. Užduokite mįslę:

Kas neturi duobės,
Jam nereikia skylės
Kojos gelbsti nuo priešų
O nuo alkio - žievė? (Kiškis)

Pedagogas: „Papasakok, kaip kiškis ruošėsi žiemai: kaip jis pabėga nuo priešų. Ar jis turi namus ir ką valgo “. (Vaikai atsako į pateiktus klausimus, tada mokytojas apibendrina savo atsakymus:

Iki žiemos kiškis palaipsniui tampa baltas: pirmiausia uodega tampa balta, paskui užpakalinės kojos ir tik tada nugara ir šonai tampa baltos spalvos. O kiškiui padeda ir greitos kojos. Jo užpakalinės kojos yra labai stiprios, kiškis jas nustumia ir daro didelius šuolius, bėgdamas nuo savo priešų - lapės ir vilko. Kiškis neturi urvo. Žiemos dieną jis paprastai miega sniego duobėje, o naktį išeina gauti maisto: graužia nukritusių medžių žievę.)

Mokytojas pateikia šią mįslę:

Apgaulingas apgaulė - raudonplaukis vagis
Pirmasis grožis miške,
Spėk kas? (Lapė)

Pedagogas: - Ką galite mums pasakyti apie lapę? (Vaikų atsakymai).

Lapė taip pat ruošiasi žiemai. Žiemą ant letenų auga stora vilna, kad nebūtų šalta žengti ant sniego. Žiemą lapė turi namą po bet kokiu krūmu: ji susisuks į sniego rutulį, uždengs nosį puria uodega ir, kad nesušaltų, miega.

Lapė yra labai vikrus ir plėšrus gyvūnas. Ji turi gerą klausą.Kai tik lapė išgirsta po sniegu girgždančią pelę, ji greitai iškasa sniegą ir griebia grobį.

Kita mįslė:

Krūmai spragsi po letena
Po pūkuota letena,
Ieškau namo miške,
Noriu gerai miegoti. (Turėti)

Pedagogas: "Papasakok, kaip lokys ruošiasi žiemai" .

Rudenį, padirbęs riebalų, lokys ieško duobės. Ilgą laiką lyg kiškis vėjo ir supainiojo pėdas, kad niekas nežinotų, kur jis apsistojo žiemoti. Prieš žiemos miegą lokys maitinasi nuo ryto iki vakaro. Jis valgo augalų šaknis, vaisius, uogas, medų. Žuvis, niekina kritusių gyvūnų. Žiemą lokys turi jauniklius, labai mažus, kumštinės dydžio. Lokys miega duobėje penkis mėnesius. Visą šį laiką jis eina be maisto.

Auklėtoja: „Puikiai padirbėjote, daug pasakojote apie gyvūnus, o dabar jums yra sunkesnė mįslė: pabandykite atspėti. Apie kokį gyvūną pasakojama? (Skaito istoriją

"Einu per mišką ir galvoju:" Musė gaudo muses, vapsvų ėdikė, pasakyk man, ką tu valgai, ir aš pasakysiu, kas tu esi " ... Ir staiga iš medžio išgirdau, kad kažkas man šaukė plonu balsu:

Valgau klaidas. Atspėk, kas aš esu ...

Na, tada jūs esate vabalas.

Taip pat graužiu išmėtytus ragus, jei juos rasiu.

Tada tu esi graužikas

Aš taip pat myliu žuvį. O vasarą aš iš lizdų tempiu paukščių kiaušinius.

Tu turi būti kiaunė

Nesakyk man apie kiaunę - ji yra didžiausias mano priešas. Aš taip pat valgau riešutus ir grybus, lapus ir uogas.

Na. tada tu esi kažkokia kiaulė kiaulė, kuri per klaidą užlipo ant medžio.

Ir tada eglės kojos išsiskyrė, ir atrodė ... kas tu galvoji? (Vaikai vadina gyvūnus)-voverė.

Pedagogas: „Ką naujo sužinojai apie voverę iš istorijos? Ką galite mums pasakyti apie tai, kaip voverė ruošėsi žiemai? "

Voverės namas tuščiaviduris. Jis išklotas samanomis, sausais lapais, voverė ten šilta, būna, kad esant didelei šalčiai keli voveraitės miega viename lizde, šildo vienas kitą ir užkemša įėjimą samanomis. Atskiroje vietoje yra voveraičių atsargų, tačiau voverę palaidojo daugybė riešutų, grybų „Miško sandėliukai“ po medžiais. Dažnai kiti gyvūnai minta jos atsargomis.

Fizminutka „Pasivaikščiojimas žiemos miške“

Atėjome į žiemos mišką. Kiek aplink stebuklų (žygiuoja vietoje, išskėsdamas rankas į šalis)

Dešinėje - stovi beržas kailiu, kairėje medis žiūri į mus (pasisuka į dešinę - į kairę)

Danguje sukasi snaigės, gražiai krenta ant žemės (sūkurys, pritūpimas)

Taigi zuikis šoko, jis pabėgo nuo lapės (šokinėja)
Šis pilkas vilkas žvengia, jis ieško savo grobio (perkelkite rankas.)
Dabar visi slėpsimės, tada jis mūsų neras (pritūpęs)
Tik lokys miega savo duobėje, mielai uostosi nosimi (užmerk akis)

Jaučiai atkeliavo, kokie jie gražūs (imituoti plazdančius sparnus)
Miške yra grožis ir ramybė, bet mums laikas grįžti namo (Atsisėskite)

2. Pagrindinė dalis. Vaikų atsakymų apibendrinimas. Maketo kūrimas "Miško panorama"

Auklėtoja: gyvūnams šalta! Kiškiai, apsirengę sniego baltumo puriais paltais, kad nei vilkas, nei lapė, nei medžiotojas jų nepastebėtų ant balto sniego, graužtų drebulės ir alksnio žievę, pasislėptų skylėse po krūmais. Lokiai miega tankumynuose. Voverės šokinėja ant medžių šakų, graužia eglių riešutus, o esant stipriam šalčiui, jos slepiasi duobėse ir miega, susisukusios į kamuoliuką ir prisidengusios puria uodega. Lapė ieško pelės skylių, seka peles, išvaro jas iš savo skylių.

Piktas ir alkanas vilkas klaidžioja po mišką. Tik visi gyvūnai pasislėpė skylėse, palaidoti sniege, vilkui sunku rasti grobį. Tačiau, nepaisant sunkumų, gyvūnai išgyvena miške.

Šiandien siūlau pasidaryti žiemos miško panoramą ir apgyvendinti ją gyvūnais, apie kuriuos kalbėjome.

Vaikai pasirenka modelio pagaminimo medžiagą ir daro komandinį darbą, kad pagamintų modelį. Tada „Gyventi“ miške anksčiau akmenimis grįstų gyvūnų.

3. Pamokos santrauka:

Auklėtoja: „Kokį tankų mišką turime:

Kas slypi tavo dykumoje?
Koks žvėris? Koks paukštis?
Atidarykite viską, neslėpkite:
Matote, mes esame mūsų. (S. Pogorelovsky)

Parengiamosios grupės vaikų tiesioginės edukacinės veiklos tema „Laukiniai gyvūnai žiemą“ santrauka.

Užduotys:
Edukacinė sritis „Pažintinis ugdymas“
Toliau stiprinkite vaikų žinias apie laukinių gyvūnų išvaizdą, jų įpročius, maistą, gyvenamuosius namus.
Gebėti atskirti mėsėdžius ir žolėdžius gyvūnus.
Išplėskite idėjas apie gyvūnų prisitaikymo prie aplinkos ypatybes.
Edukacinė sritis „Kalbos plėtra“
Suaktyvinkite šios temos žodyną.
Toliau mokykite vaikus, kaip atsakyti į klausimus, skatinkite juos dalyvauti pokalbyje.
Spėkite mįsles kurdami aiškinamąją kalbą.
Edukacinė sritis „Socialinė ir komunikacinė raida“
Ugdyti meilę ir pagarbą gimtajai gamtai.
Edukacinė sritis „Fizinė raida“
Ugdyti smulkiąją ir bendrąją motoriką, atliekant pirštų gimnastiką ir fizinius pratimus.
Švietimo veiklos eiga tiesiogiai:
1. Organizacinis momentas.
Vaikinai, koks metų laikas? (vėlyvas ruduo). Teisingai, nors orai jau beveik žiemiški.
Žaidimas: „Atspėk mįslę“
Mes atpažinsime gyvūną,
Dėl dviejų tokių ženklų:
Pilką žiemą jis yra su kailiu,
O raudonu kailiu - vasarą.
(Voverė)
Atspėk, kas yra skrybėlė:
Visa sauja kailio.
Skrybėlė bėga miške,
Greitoji pagalba graužia bagažines
(Kiškis)
Ji gudresnė už visus gyvūnus,
Raudonas jos kailis.
(Lapė)
Einu pūkuotu kailiu
Aš gyvenu tankiame miške.
Ant seno ąžuolo įduboje
Graužiu riešutus.
(Voverė)
Miško meistras,
Pabunda pavasarį
Ir žiemą po pūgos kaukimu
Miega sniego namelyje.
(Turėti)
Kas šaltą žiemą
Klaidžiojau supykęs, alkanas?
Kieno melancholiškas staugimas
Girdėjai žiemą?
(Vilkas)
Paliesdami žolę kanopomis,
Gražus vyras eina per mišką
Jis vaikšto drąsiai, lengvai,
Ragai plačiai išplito.
(Briedis)
Kas dygliuotas kaip medis
Adatas neša ant nugaros?
(Ežiukas)
2. Pagrindinė dalis.
Pedagogė: - Kaip juos visus galima pavadinti vienu žodžiu?
Vaikai: - gyvūnai.
Auklėtoja: - Kodėl?
Vaikai: - kūnas, padengtas plaukais, 4 kojomis, liemuo, snukis, uodega.
Auklėtoja: - Kur gyvena šie gyvūnai?
Vaikai: - Miške
Auklėtoja: - Kaip jie vadinami?
Vaikai: - Laukiniai gyvūnai
Auklėtoja: - Kodėl jie taip vadinami?
Vaikai: - Jie patys gauna maistą
Pedagogė: - Kaip kitaip jie vadinami kitaip?
Vaikai: - Žvėrys
Auklėtoja: - Vaikinai, mes jau kalbėjome apie tai, kaip gamta keičiasi žiemą, kalbėjome apie žiemos ženklus. Tačiau gyvūnai taip pat yra gamtos dalis. Tai reiškia, kad su jais taip pat vyksta pokyčiai. Bet ką - sužinosime dabar.
Ar norite dabar eiti į mišką? Stipriai užmerkite akis, nesižvalgykite! Kai varpas nustoja skambėti, atsimerkite. (Paskleidžiau gyvūnų pėdsakus)
Čia mes miške. Kas tai? (Pėdsakai). Kieno pėdsakai? (Apsvarstykite, priežastis).
Kur eina šie gyvūnai? (Namuose, prie laistymo angos, jie ieško maisto).
Kur jų namai?
Žaidimas "Kas kur gyvena?"(su kamuoliu)
Zuikiai turi namą ... Po krūmu
Lapės jaunikliai turi namą ... Ne toliau po kanapėmis.
Jaunikliai turi namą ...
Jaunikliai turi namą ... ..Berlogas.
Voverės turi namą ... ... tuščiaviduris.
Ežiukas turi namą ... Lizdas yra audinėje.
Briedžių veršeliai turi namą ... .. puriame sniege.
Vaikinai, dėl kokios priežasties meška galėjo pabusti žiemą? Paprastai jis miega duobėje! (Dantį skaudėjo, blogai sapnavau, labai norėjau išgerti)
Kas dar miega visą žiemą? (Ežiukas)
Kokius gyvūnus žinote, bet šiandien nesate sutikę savo pėdsakų? (elniai, jie gali sakyti - bebrai)
3. Pasakoti vaikų parengtas istorijas namuose.
Vaikinai, aš žinau, kad jūs ir jūsų tėvai namuose paruošėte trumpas istorijas apie laukinius gyvūnus. Paklausykime? (sėdime ant kėdžių prie lentos).

Voverėžiemą keičia kailio spalvą, kad jai būtų lengviau pasislėpti nuo priešų, pavyzdžiui, vanago ir kiaunės. Žiemą medžiai stovi be lapų, o tamsiai pilkų šakų ir kamienų fone pilkas voverės kailis yra mažiau pastebimas nei raudonas. Voverės atkaklios kojos padeda lengvai judėti per medžius, o uodega, kaip ir vairas, padeda kontroliuoti judėjimą.
Be to, kad voverės kailis keičia spalvą, jis taip pat tampa šiltesnis. O pačiomis stipriausiomis šalnomis voverė miega savo būste, tuščiaviduryje. Jis ruošiamas ir žiemai: net rudenį voverė tempė ten nukritusius lapus, sausas samanas, kad tuštumoje būtų sausa, šilta ir minkšta. Voverė yra didelis rūpesčių ir sunkus darbininkas. Žiemai ji paruošė ne tik šiltą įdubimą, bet ir atsargas, kuriomis voverė minta visą žiemą. Vasarą ir rudenį ji renka riešutus ir giles, džiovina grybus ir visa tai saugo specialiuose sandėliuose - tuščiose įdubose, po samanomis, šalia senų kanapių. Ji taip pat renka eglių ir pušų kankorėžius ir minta jų sėklomis. Taigi žiemą voverė neturi badauti.

Kiškis, kaip voverė, žiemai keičia kailio kailio spalvą. Vasarą jis yra pilkos spalvos, o žiemą jis palaipsniui tampa baltas: pirmiausia uodega tampa balta, paskui užpakalinės kojos, o tik tada nugara ir šonai tampa balta. Kiškiui padeda greitos kojos. Jo užpakalinės kojos yra labai stiprios, kiškis jas nustumia ir daro didelius šuolius, bėgdamas nuo priešų - lapės ir vilko. Kiškis neturi atskiros audinės. Žiemos dieną jis paprastai miega sniego duobėje arba palaidotas sniego duobėje, o naktį išeina gauti maisto: graužti nuvirtusių medžių žievę. Kiškis minta medžio žieve, šakomis, lapais.

Lapė ruošiasi ir žiemai. Žiemą ant letenų auga stora vilna, kad nebūtų šalta žengti ant sniego. Lapė vaikšto kaip su veltiniais batais. Ilga uodega yra lapės vairas, padedantis medžioklės metu smarkiai pakeisti bėgimo kryptį. Lapė mikliai slepiasi nuo priešų, bėga, kanda. Baltas lapės motinos uodegos galas yra vadovas lapių jaunikliams naktį. Matydami jį kaip švyturį, jie neklystamai seka paskui ją. Žiemą, esant stiprioms šalnoms, lapės uodega tarnauja kaip šilta pūkuota antklodė ir minkšta pagalvė. Jos skylė susisuka į žiedą, uodega uždengia letenas ir guli antsnukį palaidojusi subtiliame kailyje. Šilta ir jauku. Lapė minta mažais graužikais ir paukščiais.

Vilkas nors kailio kailio kaip voverė ir kiškis nekeičia, jį izoliuoja. Iki žiemos vilkų plaukai tampa storesni ir ilgesni. Tai reikalinga vilkams, nes jie miega tiesiog sniege, uždengdami nosį ir letenas uodega. Paprastai jie miega dieną, o medžioja naktį. Tačiau vilkai žiemą glaudžiasi pulkais ir eina grandinėmis, vienas po kito, ieškodami grobio - taip lengviau medžioti. Vilkų būryje yra lyderis - tai stiprus, protingas, patyręs vilkas. Visas būrys vilkų medžioja elnius, briedžius, šernus, mažus graužikus. O esant didelei šalčiai, kai slepiasi visi gyvūnai, vilkai gali priartėti prie žmonių būstų. Jie gali tempti kiaulę, ėriuką, pulti veršį. O dieną jie slepiasi savo lizde.

briedis didžiausias elnio giminaitis. Jo kūno ilgis siekia 3 metrus. Briedžių ragai tarnauja kaip apsauga nuo plėšrūnų ant jų kojų. Briedis kanopomis kovoja su priešu, spardo ir greitai ir greitai bėga, nujausdamas pavojų. Kanopos padeda jam judėti per apsnigtą mišką, kaip ant slidžių, jis nepapuola. Briedžiai miega puriame sniege. Briedis minta žole, šakomis, medžio žieve, musmirėmis.

Jūsų den turėti uoliai ir sumaniai gamina: užklotai nukritusiais lapais, minkštos kvapnios adatos, sausos samanos. Kai tik iš dangaus išskrenda snaigės, lokys eina miegoti. Sniego antklodė uždengs duobę iš viršaus, būste bus šilta. Jo miegas truks iki pavasario. Lokys graužia priešus dantimis, spaudžia letenomis. Mėgsta valgyti medų, riešutus, giles, vabzdžius, žuvį.

Ežiukas jis nuo adatų ginasi nuo priešų: susisuka į kamuoliuką, deda savo adatas į visas puses, smeigia. Ežiukas taip pat gamina atsargas žiemai. Atėjęs šaltis jis užlipa į šiltus ir jaukius namus ir ramiai miega iki pavasario. Baltas sniegas audinę uždengia antklode, ežiuko niekas neras ir netrukdys. Gal ežiukas sapnuos, kaip jis vasarą klaidžioja po mišką, gaudydamas kirminus, vabalus, vikrius driežus, nuodingas gyvates, peles ir varles.

Tačiau yra ir įdomių laukinių gyvūnų, apie kuriuos dar nekalbėjome. Ar galėtumėte man juos pavadinti?
Taip žvėrys
Jokio urvo
Bet statomos užtvankos
Visi jie yra apsirengę kailiniais
Įrankis ne pjūklelis

Būstas bebrai tai vadinama taip įdomu - namelis. Šį būstą jie patys stato iš nuvirtusių medžių ant tvenkinių. Įėjimas į duobę yra po vandeniu, o pati duobė yra sudėtinga struktūra, turinti keletą įėjimų ir išėjimų, daug šakų ir lizdų kamerų. Bebrai labai švarūs. O kaip vadinami bebrų jaunikliai?
Vaikai: - Bebrai.
- Vaikinai, bet miške gali sutikti kitą gyvūną, žiūrėk! Tai barsukas, žiūrėk, kokią didelę šeimą jis turi. Barsuko mama, barsuko jaunikliai. Jie gyvena duobėje, barsukai yra labai ambicingi gyvūnai. Jie minta vabzdžiais, lervomis, kirminais.

Fizinės minutės „Teremok“
Dabar sėdėkime plynoje ir ilsimės.
Stovi lauke teremok, teremok
Jis nėra žemas, ne aukštas, ne aukštas.
Prie durų yra spyna
Kas galėtų jį atidaryti
Kairėje yra zuikis, dešinėje - lokys,
Patraukite užraktą
Kairysis ežiukas, dešinysis vilkas
Spustelėkite spyną
Zuikis, lokys, ežiukas, vilkas
Atidarykite teremoką.

4. Vaikai, siūlau jums atsakyti į klausimus:
1. Klausimas: "Ką valgo laukiniai gyvūnai?" (žolė, grybai, uogos, šakos, kiti gyvūnai, vabzdžiai ir kt.).
2. Klausimas: "Kuo laukiniai gyvūnai skiriasi savo mityba?" (žolėdžiai, mėsėdžiai ir visaėdžiai gyvūnai).
3. Kita jūsų užduotis: matote 2 žiedus. Ant stalo yra gyvūnų nuotraukos. Kiekvienas iš jūsų padarys po 1 nuotrauką ir jei šis žolėdis gyvūnas įdės jį į žalią žiedą, jei tai plėšrūnas, įdėkite nuotrauką į raudoną žiedą, bet ką manote, kur dėti visaėdį? (viduryje yra 2 žiedai).

5. Žaidimas „Uodegos“
Kviečiu vaikus atsistoti prie stalo, ant kurio išdėstyti paveikslėliai su atvaizdais. Kiekvienam vaikui mokytojas pateikia uodegos paveikslėlį (vilkas, lapė, kiškis ir kt.) Galima pakartoti uodegas ir gyvūnų atvaizdus.
- Miške buvo įvairių gyvūnų. Kartą erelis per mišką paskleidė žinią, kad kirtime gyvūnams buvo dalijamos uodegos. Spėk, kurią uodegą pasirinko kiekvienas gyvūnas? Apverskite nuotraukas aukštyn kojomis ir raskite sau tinkančią uodegą. Tada mokytojas paeiliui klausia:
- Kas tu esi? (Aš esu meška). Kokią tu turi uodegą? (Turiu meškos uodegą). Kodėl nusprendėte, kad tai meškos uodega? (jis yra mažas, trumpas, suapvalintas). Ir kodėl meška turi tokią uodegą, kurią turėtų, jei turėtų uodegą kaip lapė? (vaikų mintys, argumentai).

6. Apmąstymas. Pokalbis apie tai, ko išmokome naujo, kas ypač patiko, kas ne.

Anna Balueva
Pamokos apibendrinimas parengiamojoje grupėje. Tema: „Laukiniai gyvūnai žiemą“

Santrauka pamoka

OO "Kognityvinė raida"

NDOU "UAB darželis Nr. 25 "RUSIJOS GELEŽINKELIAI"

Auklėtoja Balueva Anna Nikolajevna

Tema: « Laukiniai gyvūnai žiemą»

Amžius Grupė: parengiamoji grupė

Užduotys:

Toliau tobulinkite vaikų gyvenimo žinias gyvūnų žiemą, suaktyvinkite vaikų žodyną šia tema, mokykite kurti istoriją Laukiniai gyvūnai naudojant modeliavimo metodą. išmokti atsakyti į klausimus.

Skatinti vaikus domėtis sezoniniais gamtos pokyčiais ir norą paversti vaizdu, išmokyti perteikti būdingus daiktų bruožus, reiškinius, pavaizduotus paveikslėlyje. (medis, šakelė, sniegas, tuščiaviduris ir kt.)... Pratimai skaičiuojant per 10, eilės skaičiavimas.

Išmokyti koordinuoti bendrus veiksmus ir ieškoti kolektyvinių būdų (bendraamžių pogrupis) pasiekti rezultatą.

Suformuokite vaikų gyvenimo būdo įvaizdį Laukiniai gyvūnai(voverė, lokys, vilkas, kiškis, briedis, ežiukas) žiemą, apie gyvūnų įpročius žiemą, apsauga nuo priešų, maisto gavimas. Išplėsti žodyną žodžiuose: „Nora“, „tuščiaviduris“, „plėšrūnas“ ir kt.

Darbo formos: grupė, pogrupis, individualus.

Medžiagos užsiėmimas: supjaustytas paveikslėlis (lokys, voverė, kiškis, paveikslėliai (tuščiaviduris, duobutė, kiškio skylė, modeliai - schemos) ruošiant laukinius gyvūnus žiemai.

Pamokos eiga:

Įvadinė dalis.

Žaidimas „Spėk, kas skamba? Klausykite ir suskaičiuokite, kiek garsų girdėjote. (Vaikai: stovėk ratu ir skaičiuok garsus ant pirštų)... Parodykite, kiek garsų girdėjote. Kas turi daugiau. ( Vaikai: tas, kuris parodė daugiau garsų, juos įvardija. Vaikai papildo). Spėkite, koks metų laikas skamba? Kodėl taip nusprendei?

Žaidimas "Žingsnis - medvilnė"... Mokytoja atsitiktinai įvardija mėnesius, vaikai, išgirdę žiemos mėnesių pavadinimą, žengia žingsnį į priekį, medvilnė. ( arba: Išgirsk vardą mūsų krašto gyvūnas, žengti žingsnį - ploti. Kuris Aš taip pat pavadinau gyvūnus(karštų šalių gyvūnai(Afrika, Australija, tolimiausia šiaurė).

Pagrindinė dalis. Skirstymas pagal pogrupius.

Žaidimas "Surink paveikslėlį". Užduotis: Raskite nuotrauką - namus savo gyvūnas. (Laukiniai gyvūnai: kiškis, lokys, voverė)... Vaikai renka paveikslą ant grindų ir ieško jų buveinės gyvūnas(paveikslėliai ant stalų - tuščiaviduriai, duobutės, kiškio skylė)... Kaip manote, apie ką šiandien kalbėsime? (O Laukiniai gyvūnai ir kaip gyvūnai ruošiasi žiemai).

Užduotis: "Pasakyk man kaip gyvūnas ruošėsi žiemai» ... (aptarkite, kaip jūsų gyvūnas ruošiasi žiemai, raskite pažįstamą modelį, paruoškite istoriją apie savo gyvūną... Kai kurie vaikai (pagal bendrą sprendimą grupė) išeina ir kalba apie savo gyvūnas.)

Užduotis komandai: neįvardijant gyvūnų pasakyk kur ir kaip jis gyvena, kaip paruošta žiemai... Istorijos pabaigoje pasiūlykite paklausti vaikai: apie ką Aš pasakiau gyvūnui?

Pedagogo klausimai: Kodėl meška čiulpia leteną? Ar kiškis turi slides? Kaip voverė numato blogą orą? Jei ežiukas miega, ar jam reikia atsargų?

Užduotis „Metamorfozė“... Mokytojas siūlo atgaivinti paveikslėlį, vaizduodamas daiktus, reiškinius, simbolius, kurie rodomi paveikslėlyje. Vaikai iki pogrupius pakaitomis atspėkite paveikslo veikėjus, įvardykite juos ir lentoje raskite pateiktą paveikslėlį. Pagal komandą „Paruošta! Dėmesio! Šaldyk! " vaikai vaizduoja paveikslą.

Žaidimas „Skautai“... Vaikai stovi ratu, mokytojas jiems į ausį kalba, kuo jie pavirs dabar (kiškis, lapė, vilkas, voverė, lokys, briedis).

Užduotis: Apsikeiskite vietomis tų, kurių gyvūnas, keičia kailio spalvą (kiškis, voverė)

Keisti vietas, kurių gyvūnas, gamina atsargas žiemai (voverė)

Keisti vietas, kurių gyvūnas, grobuoniškas (lapė, vilkas)

Keisti vietas, kurių gyvūnasžiemoja (lokys, ežiukas)

Keisti vietas, kurių gyvūnas, žiemą slepiasi audinėje(kiškis, lapė)

Keisti vietas, kurių gyvūnas, Gyvena miške (visi keičiasi vietomis).

Tikslas: Apibendrinkite vaikų idėjas apie mūsų miško gyvūnus.

Užduotys:

1. Švietimas:

Suaktyvinkite žodyną tema „Mūsų miško gyvūnai“

Pateikite įdomių faktų iš gyvūnų gyvenimo

2. Švietimo:

Ugdykite gebėjimą kurti istoriją apie gyvūnus

Ugdykite atmintį, dėmesį, kūrybinį mąstymą

3. Švietimo:

Skatinkite smalsumą, tarpusavio pagalbą, norą padėti draugui

Švietimo sritys:

Pažinimas + ekologija

Grožinė literatūra

Socializacija

Bendravimas

Pamokos eiga.

Vaikinai! Šiandien mūsų grupei atėjo laiškas.

Norite sužinoti, kas tai yra?

(Mokytojas ar skaitantis vaikas skaito laišką)

Mieli vaikinai!

Mes paruošėme jums mįsles ir kviečiame į mišką.

Miško gyventojai.

O kas yra miško gyventojai? (lapė, vilkas, lokys, briedis, kiškis ...)

Na, ar priimame kvietimą?

Tada einam! Ši kelionė parodys, kad jūs žinote apie miško gyvūnus, koks esate dėmesingas ir sumanus, tai padės jums išmokti naujų dalykų.

2. D / ir „Atspėk gyvūno formą“

Einame į stebuklingą mišką

Pilna pasakų ir stebuklų!

Ir čia yra miško kirtimas,

Kaip neįprasta!

Kliringe niekas mūsų nesutinka.

Kas paklaus mūsų mįslių?

Kur gauti šių mįslių?

Tikriausiai reikia jų ieškoti!

Miško gyventojai pasislėpė mūsų proskynoje. Jūs turite juos rasti.

(Lentoje yra apverstos miško gyvūnų nuotraukos. Vaikai gyvūnus įvardija pagal jų kontūrus ir paverčia paveikslėlius.)

Vaikinai! Ar žinote, kur gyvena šie gyvūnai?

Vaikų atsakymai:

Lokys gyvena duobėje.

Vilkas gyvena duobėje.

Voverė gyvena įduboje.

- Ežiukas gyvena skylėje.

Lapė gyvena skylėje.

Barsukas gyvena duobėje.

Kiškis gyvena po krūmu.

Briedis gyvena miške.

3. Pokalbis „Kaip gyvūnai ruošiasi žiemai“

Pasislėpkime nuošalioje vietoje ir pažiūrėkime, kokie gyvūnai ateina į kirtimą.

(Mokytoja ant lentos pakabina plakatą „Miško gyvūnai“)

Vaikinai! Kokius gyvūnus atpažinai? Kaip jie ruošiasi žiemai?

(Vaikai pasakoja, ką žino apie gyvūnų paruošimą žiemai. Mokytojas papildo vaikų atsakymus naujais gyvūnų gyvenimo faktais.)

BALTYMAI - saugo maistą žiemai (grybus, riešutus) ir slepiasi įduboje. Ir taip pat ji

keičia spalvą, išsiskiria, iš raudonos tampa pilka. Taigi ji

lengviau pasislėpti tarp medžių.

KIEKIS - taip pat moltuoja iki žiemos atėjimo. Vilna tampa pilka

baltai. Tai leidžia kiškiui lengviau pasislėpti nuo lapės ir vilko. Kiškio prieglobstis

nekepa. Bėga per mišką ieškodama skanesnės žolės - juk žiemą

turėsite valgyti tik žievę ir medžių šakas.

MEŠKAS - valgo rudenį, storėja. Jis ieško vietos

dens, kur jis miegos visą žiemą. Lokys yra plėšrūnas, vienas iš labiausiai

pavojingi mūsų miškų žvėrys.

Ežiukas - prasidėjus šalčiams jis taip pat ieško nuošalios vietos. Jis ieško

įsirauskite po medžio šaknimis miegoti, kol ateis pavasaris.

Lapė - savo namus įkurdina senose kitų gyvūnų duobėse.

Manoma, kad lapės daugiausia medžioja kiškius. Tai yra blogai.

Lapei labai sunku pasivyti kiškį, tačiau ji labai gaudo peles

vikrus. Šios lapės yra labai naudingos.

BARSUK - rudenį žiemai kaupia atsargas žiemai ir kaupia riebalus

žiemoja. Barsukai - puikūs statybininkai: metai iš metų

praplėsti jų duobes. Barsuko namas visada labai švarus.

WOLF yra stiprus ir atsparus plėšrūnas. Šis žvėris puikiai mato ir

puiki klausa, labai ištverminga: gali bėgti nesustodama

daug valandų, kelias dienas gali praeiti be maisto.

ELK yra taikus ir nekenksmingas gyvūnas. Žiemą maitinasi plonais

medžių šakos ir žievė. Jis yra aukštesnis už asmenį. Nepaisant to

savo dydžiu, jis lengvai ir tyliai juda.

4.Literatūros viktorina

Žmonės sukūrė daug pasakų apie gyvūnus.

Kokiose pasakose aptinkami gyvūnai? (vaikų atsakymai)

(Mokytoja rodo iliustracijas iš pasakų)

Iš kokių pasakų yra šios iliustracijos?

Vaikų atsakymai:

„Zayushkina trobelė“

„Voveraitė su kočėlu“

"Chanterelle - mažoji sesuo ir pilkasis vilkas"

„Kiškis - pasigirk“

„Teremok“

5. Kūno kultūra su pirštų gimnastikos elementais

Kiekvienas gyvūnas turi savo namus. Ir pasakoje „Teremok“ jie visi susitinka kartu. Pažaiskime žaidimą „Teremok“.

Lauke yra teremokas. ( vaikai pakelia rankas su namu)

Jis nėra žemas, ( pritūpęs)

Ne aukštai. ( pakilti ant kojų, pakelti rankas)

Prie durų yra užraktas ( sujungti rankas spynoje)

Kas galėtų jį atidaryti? ( pasukite pilį)

Kairėje - kiškis, ežiukas ir lokys. ( pasuka į kairę)

Perkelkite fiksatorių. ( pasukite pilį)

Dešinėje yra lapė ir vilkas. ( pasisuka į dešinę)

Gyvūnai kartu atidaro teremoką. ( gūžteli rankomis į šonus)

6. Žaidimas su kamuoliu ratu „Įvardykite gyvūno ženklus“

O dabar atsistosime ratu ir žaisime žaidimą „Įvardink gyvūno ženklus“. Pavadinu gyvūną ir metu rutulį. Ir reikia pasiimti ženklus, pasakyti, koks tai gyvūnas (spalvos, charakterio) ir grąžinti kamuolį man.

Lapė yra raudona ir gudri.

Kiškis yra bailus, baikštus.

Lokis nerangus, lazda.

Voverė yra judri, greita.

Vilkas pilkas, baisus.

Briedis - raguotas, stiprus.

Ežiukas dygliuotas, gudrus.

Barsukas tvarkingas, darbštus.

7. D / ir "Kas yra nereikalingas?" (dirbti porose)

Ir čia yra dar viena užduotis miško gyventojams. Sėskite prie stalų poromis. Čia yra gyvūnų nuotraukos. Atidžiai žiūrėkite ir pasakykite, kuris iš jų yra nereikalingas ir kodėl. Jūs galite padėti vieni kitiems.

1) briedis, kiškis, lapė

Briedis ir kiškis minta žole ir šakomis, o lapė - mažais gyvūnais.

2) lokys, voverė, ežiukas

Lokys ir ežiukas miega žiemą, bet voverė nemiega.

3)Vilkas, kiškis, voverė

Kiškis ir voverė sukrinta atėjus žiemai, bet vilkas - ne.

4) barsukas, lapė, turėti

Duobėje gyvena barsukas, lapė, duobėje - lokys.

8. D / ir „Surink paveikslėlį“

Ir dabar kiekvienas gausite iškirptą paveikslėlį. Jums reikia sudėti paveikslėlį ir pasakyti apie gyvūną pagal modelio schemą.

(Darbo metu skamba valsas iš filmo „Mano meilus ir švelnus gyvūnas“

9. Vaikų pasakojimai apie gyvūnus pagal pavyzdinę schemą

10. Apatinė eilutė. Atspindys.

Taigi mūsų kelionė eina į pabaigą.

Kokius gyvūnus sutikome? (vaikų atsakymai)

Ką jie turi bendro?

Vaikų atsakymai:

Tai laukiniai gyvūnai. Jie patys rūpinasi savo būstu, patys gauna maisto.

Ar jums patiko kelionė?

Parodykite delnais.

Pasakyk man, kas tau labiausiai patiko.

Apie kokius gyvūnus norėtumėte sužinoti?

Kaip galite sužinoti apie gyvūnus naujų dalykų?

Vaikų atsakymai: paklauskite mamos ir tėčio, vyresnių brolių ir seserų, draugų,

auklėtoja, per televiziją žiūrėkite laidas apie gyvūnus

Ir dabar aš siūlau jums grįžti į mūsų knygų parodos grupę. Čia galite paimti enciklopedijas apie gyvūnus ir pažiūrėti juose esančias nuotraukas.

Tikslas: Skatinti meilę gyvūnams, norą padėti jiems sunkiomis sąlygomis.

Plėtoti: žinias apie laukinių gyvūnų pėdsakus

Ugdyti smalsumą

Žodyno darbas: pelė, žiemos miegas, auklėjimas, gynimas, grobis.

Parengiamasis darbas: skaitant istorijas iš V. Blankos knygos „Lesnaya Gazeta“, „Kas tu esi!“. A. Minchakovsky.

Medžiaga: laukinių gyvūnų vaizduojančios iliustracijos. gyvūnų pėdsakai Didaktinis žaidimas „2 voverės“. Kaukės 2 voverėms, traškučiai, daugialypės terpės projektorius.

Švietimo: formuoti idėjas apie gyvūnų gyvenimą miške.

„Kaip spalva apsaugo gyvūnus?“, „Miško gyventojai“. Eilėraščių, mįslių apie laukinius gyvūnus mokymasis. Nagrinėjant paveikslėlius.

Švietimo sritys : pažinimas, bendravimas.

Pamokos eiga

Auklėtoja. Sveiki, vaikinai, šiandien vyksime įdomią kelionę į mišką.

O kokiame miške eisime, suprasite išklausę A.S. eilėraštį. Puškinas

Čia yra šiaurė, pasivijusi debesis,

Jis kvėpavo, kaukė - ir dabar ji

Žiema ateina burtininkė!

Atėjo, subyrėjo; skalda

Pakabinta ant ąžuolo šakų,

Paguldyta į banguotus kilimus

Tarp laukų, aplink kalvas,

Krantai su nejudančia upe

Aš jį išlyginau putlia drobule,

Blyksėjo šalnos. Ir mes džiaugiamės

Motinos žiemos išdaigos.

Auklėtoja. Kaip manai, į kokį mišką eisime? (vaikų atsakymai)

- Teisingai, eisime į žiemos mišką. Kaip manote, ar miške esantys gyvūnai ir paukščiai džiaugiasi motinos Žiemos išdykavimais? (vaikų atsakymai.)

- Žiemos apsnigtas miškas sustingo, tarsi piktoji žiemos burtininkė jį būtų užkerėjusi. Panašu, kad miške niekas negyvena. Tyla. Bet tai nėra taip, ir, jei atidžiai pažvelgsite, sniege galite pamatyti dažytus įvairių pėdsakų modelius. O jei yra pėdsakų, tai reiškia, kad kažkas juos paliko. Tie, kurie moka suprasti pėdsakus, iškart nustatys, kurie gyvūnai čia buvo, ką jie veikė, ką valgė, kas juos medžiojo. Taip pat eisime taku ir pamatysime, kas juos paliko ir kaip miške žiemoja gyvūnai ir paukščiai.

Ir štai pirmieji takeliai! Kieno jie? Pažiūrėkime, kur jie mus nuveš.

Vaikai kartu su mokytoja eina pėdomis iki kelmo, kur slypi paveikslėlis su kiškio atvaizdu

Auklėtoja. Kas čia? Vaikinai, kaip manote, ar zuikiui žiemą miške lengva? (vaikų atsakymai.)

- Žiemą kiškiai naktį maitinasi medžių žieve. Naktį kiškiai padaro gilų, matomą pėdsaką sniege. Jei kiškis vaikščiojo paprastai ir tiesiai, tai ryte jis iškart buvo rastas ant tako ir pagautas. Tačiau bailumas jį gelbsti. Jis šoks į priekį, kažko išsigąs - ir visu savo sūpuokliu jis nušoks į šoną ir atitols. Vėl kažkas beldžiasi - vėl jis išsigando ir bėgo kita linkme. Kai medžiotojai sutvarko kiškio pėdsakus, jie stebisi jo gudrumu, o kiškis net nemanė būti gudrus, jis tiesiog visko bijo.

Auklėtoja. Vaikinai, pabandykime šokinėti kaip kiškiai ir supainiokime savo vėžes, kad niekas mūsų nerastų.

Vaikai šokinėja į priekį

Pirštų gimnastika

Vaikai atlieka pratimus su mokytoju: pirmoje eilutėje jie paeiliui paliečia nykštį prie smiliaus, vidurio, žiedo ir mažųjų pirštų, antroje linijoje suspaudžia ir atkiša visus pirštus į kumštį, viską pakartoja kairiuoju. ranka.

Ežiukas, lokys, barsukas, meškėnas

Jie žiemą miega kasmet.

Vilkas, kiškis, lūšis, lapė

Žiemą jų rasite pas lapę.

- O štai kažkieno pėdsakai. Eime per juos ir pažiūrėkime, kas jie yra. Kas čia?

Mokytojas rodo paveikslėlį su voverės nuotrauka.

- o kas iš jūsų žino, kaip voverė žiemoja? (vaikų atsakymai.)

- žiemos nebijo voverė. Dosnus ruduo jai padovanojo naują kailį, kuris, kaip ir kiškis, padeda maskuotis. Visas miškas yra padengtas sniegu, po sniegu slepiasi žolės, sėklos, vaisiai, augalų šaknys, miške nėra riešutų ir spurgų, grybų ir vaisių, tačiau voverė nesijaudina, nes ji turi puikią atmintį. Ji prisimena, kur rudenį padarė savo sankabas ir koks yra atstumas tarp jų. Galima tik pavydėti šio gyvūno atminties. O kai ateina žvarbios šalnos, pūgos, pūgos, voverės nematyti. Ji, susirietusi į kamuolį, gali miegoti kelias dienas.

- O dabar aš siūlau jums žaisti žaidimas „Dvi voverės“.(Paveikslėliai, vaizduojantys ant stalo įvairius daiktus ežys).

Žaidimo eiga:

Pasirenkamos 2 voverės, likusios ateina prie stalo, padaro po 1 nuotrauką. Pagal komandą „Ateina žiema, laikas kaupti atsargas“ voverės išsirenka paveikslėlius su maisto atvaizdu. Turite surinkti kuo daugiau nuotraukų.

Teisingai, tai lapė. Kaip lapė žiemoja? (vaikų atsakymas)

- Ar žinojote, kad esant dideliam šalčiui lapė pūkuota uodega uždengia nosį, kad nesušaltų.

- Lapė yra labai protingas, gudrus gyvūnas. Lapė, kaip ir vilkas, visą žiemą blaškosi per mišką, ieškodama maisto. Lapė šniokščia sniegą, ieško pelių minkų. Taigi iš esmės ir visą žiemą minta pelėmis. Lapė nedaro atsargų, kartais būna alkana.

- Vilkai vadinami miško tvarkiečiais, nes jie naikina silpnus, sergančius gyvūnus.

- Bet kaip vilkai ruošiasi ilgai, atšiauriai, šaltai žiemai? (vaikų atsakymai).

- Jei vilkai neranda savo grobio, ką jie daro? (vaikų atsakymai).

- Kur vilkai nakvoja? (vaikų atsakymai).

- Žiūrėk, vilkas labai panašus į šunį, ir aš negaliu jo atskirti, ar ne? (vaikų atsakymai).

„Nenorite pasivaikščioti po žiemos mišką. Na tada einam.

Kūno kultūros minutė

„Pasivaikščiojimas žiemos miške“.

„Mes atėjome į žiemos mišką,

Kiek čia stebuklų.

Dešinėje yra beržas su kailiu,

Kairėje medis žiūri į mus.

Danguje snaigės sukasi

Jie gražiai krenta ant žemės.

Taigi zuikis nušoko

Jis pabėgo nuo lapės.

Šis pilkas vilkas žvengia

Jis ieško savo grobio.

Mes visi dabar slepiamės

Tada jis mūsų neras.

Tvarte miega tik lokys,

Taigi jis miegos visą žiemą.

Praskrenda jaučiai

Kokie jie gražūs!

Miške tvyro grožis ir ramybė

Laikas mums grįžti namo! "

Auklėtoja. Ir čia yra kažkieno pėdsakai. Pažiūrėkime, kam jie priklauso, apsvarstykime juos.

- Kas čia? (vaikų atsakymas.)

- Teisingai, tai briedis. Kaip briedžiai žiemoja? (vaikų atsakymas.)

- Taip, briedžiai taip pat neturi atsargų, todėl žiemą jiems sunku, jie vargu ar prasiskverbia pro apsnigtą tankmę, per sniegą, ieškodami maisto: kasa po sniegu sausą žolę, valgo ploną šakos nuo krūmų ir medžių. Tęskime kelionę. Vis dar yra kažkieno pėdsakų.

- Kas čia? (vaikų atsakymai.)

Auklėtoja. Teisingai, tai paukščiai. Paukščiams sunku gyventi žiemos miške. Esant šaltoms ir stiprioms šalnoms, jie bando praskristi arčiau žmogaus būsto, pasimaitinti.

- Dabar tęskime pokalbį, jaukiai įsitaisyk savo vietose.

Vaikai sėdi ant kėdžių.

Auklėtoja. Pažvelkite į ekraną. Kas yra ši sniego gniūžtė miške? Garai sklinda iš po sniego duobės. Visi krūmai šalia sniego dumblo yra užšalę; minkštas, purus. Kas atspėjo, kas yra ši sniego dulkė? (vaikų atsakymas)

- Teisingai, tai meškos duobė. Šerkšnas ant krūmų, nes lokys kvėpuoja, o šiltas oras išeina pro mažą skylę. Lokys užmigo iki pavasario. Žiemos metu jis niekada nepabus, nepasivers iš vienos pusės į kitą.

Kuo stipresnės šalnos, tuo geriau meška miega. Kokie kiti gyvūnai miega žiemą? (vaikų atsakymas)

- Teisingai, tai yra ežiai, goferiai, meškėnai, barsukai, murmeliai.

Aš paruošiau jums mįslių, kurių jūsų draugai paklaus.

Galvosūkiai

1. Kas graužė kūgius ant šakos ir juos numetė?

Kas mikliai šokinėja palei šakas ir praskrenda ąžuolais?

Kas slepia riešutus duobėje,

Džiovina grybus žiemai.

(Deimantas)

2. Apgaulingas apgaulė, raudona galva,

Pūkuota uodega - grožis!

Ir jos vardas ...

(Ilja)

3. Miško savininkas pabunda pavasarį

Ir žiemą po pūgos kaukimu

Miega sniego namelyje.

(Dina).

4. Už medžių, krūmų

Mirksėjo kaip liepsna

Mirksėjo, bėgo

Čia nėra dūmų ir ugnies.

(Ayrat K.)

5. Kas didžiausias miške?

Kas yra turtuolis, nešiojantis kailį?

Kas yra duobėje iki pavasario

Dienos ir nakties sapnai?

(aizilya).

Auklėtoja.Žiemą miške gyvūnams ir paukščiams sunku. Kiek žino, kaip padėti gyvūnams? (vaikų atsakymas)

- Teisingai, žmonės šeria alkanus gyvūnus: deda šieną briedžiams, druską šernams, kūgius ir giles voverėms, kabina lesyklas paukščiams.

- Taigi mūsų kelionė baigėsi. Kur mes šiandien buvome su jumis?

- Ką matėme žiemos miške? Pažvelkime į ekraną ir dar kartą prisiminkime, kokius gyvūnus ir paukščius mes matėme.

- Šiandien man buvo labai malonu dirbti su jumis ir mūsų susitikimo atminimui norėčiau padovanoti jums įvairių gyvūnų pėdsakų nuotraukas. Tikiuosi, kad gerai juos pažinsi ir tapsi tikrais sekėjais.

auklėtojas MBDOU "Bolsheatninsky darželis»

Atninsky rajonas, Rusija