Hvor kommer vinden fra, og hvorfor han blæser i forskellige retninger. Node "Hvad er vinden end på grund af luftmassernes bevægelse

Klasse: 3

Formål: At danne eleverne en ide om, hvordan vinden dannes;

    opsummere ideen om, hvad der sker med luft, når de opvarmes og afkøling;

    sikre assimilering af elevernes elever om, hvordan varm og kold luft bevæger sig; Hvilken betydning er vinden i naturen; Hvordan folk bruger vindkraft;

    udvikling af mundtlig tale af studerende, tilrettelæggelse af uafhængigt arbejde, udvikling af observation, kognitiv aktivitet;

    udvikling af tilfældig opmærksomhed (poster i notesbøger, observation);

    udvikling af evnen til at drage konklusioner

    dannelsen af \u200b\u200bevnen til at analysere (arbejde med kort);

Uddannelsesmæssige udfordringer: Bidrage til den æstetiske uddannelse af skolebørn (bekendtskab med billedet af Aivazovsky "niende Val"; anvendelse af den viden, der er opnået i hverdagen, i livet.)

Type lektion: kombineret

Metoder: Verbal - Story, Conversation, Delvist Søg; visuel praktisk.

Metodiske teknikker: Praktiske aktiviteter, arbejde med tekst, med kort, arbejde i notebooks.

Typer af børns aktivitet: Uafhængig, kollektiv.

Udstyr:

Kort nr. 1, nr. 2; Stearinlys, lampeglas, bakke, træ husly, stykke papir, skåret på tynde strimler, slangepapir, wire; præsentation.

Under klasserne.

Forberedt elev læser en gåde:

Så i skovcirklerne,
Så i marken fløjter,
Men vi så ikke, hvad han så på.
I åbne vinduer en uventet flyve
Så hvisker noget hvisker
Der pludselig kommer op.

Det er rigtigt, gutter, det er vinden.

Lærer. I dag fortsætter vi med lektionen med at studere emnet: "Air" og vil forsøge at besvare spørgsmålet: Hvorfor blæser vinden?

Tjekke lektier

Du fik en opgave, kom med en oplevelse, der ville bevise, at varm luft stiger op.

(Børn taler om de praktiske eksperimenter)

Demonstration af erfaring på lærerens bord.

Vi lyser stearinlyset og sætter det på stativet på bordet. Placer det i lampeglaset, hvorunder vi sætter klumperne. Hold over lampens glas hånd. Hvad føler du på samme tid?

Svar: Varm luft går fra lampeglaset.

Sæt over et lampeglas stykke papir skåret i tynde strimler. Hvad vil der ske med dem?

Papirstrimler, der var over lampeglaset med et brændende stearinlys, afvist op.

Hvilken konklusion kan der fremstilles af eksperimenterne?

Produktion. Luft opvarmes op, og den opvarmede luft stiger op.

Lærer. Lad os forestille os nu, at vi er i skoven glade ved ilden. Sidim og ligner tørre bump brænder. Gnister flyver fra ilden og revet op. Og tørre blade og grå aske - de tager også ud over benet. Hvorfor flyver de op, hvad der skubber dem?

Børn. Når ilden brænder varmt uden røg, så kan du se, hvor varm luft strømmer over det. Her er denne varme luft og henter aske, tørre blade, gnister.

Gentagelse af emnet: "Udvidelse af luft, når den opvarmes og komprimeres ved afkøling."

Husk, hvad der sker med luft, når de opvarmes og udfyld kortnummeret 1.

Kort nr. 1. Advance tilbud og husk luftens egenskaber.

Varm luft tager ________________________________________.

(Varm luft tager mere plads end kold)

Hvordan man beviser, at varm luft tager mere plads end kold?

Demonstration af erfaring: Hill i et glas vand og subkrace det. I kolben indsæt et stik med et glasrør. Slutningen af \u200b\u200brøret sænkes i et glas med vand. Varm kolben med varme af deres hænder. Luftbobler begynder at gå ud af røret.

Konklusion: (Gør børn)

Dette viser, at varm luft udvides, når de opvarmes.

Lærer. Sæt nu kolben med en klud fugtet i koldt vand. Udvælgelsen af \u200b\u200bbobler er ophørt.

Hvorfor sker det her?

Børn. Dette skyldes, at luften komprimeres, når det er afkølet.

Lærer. Hvad observerede vi, da ilden brændte?

Børn. Når ilden brænder varmt uden røg, så kan du se, hvordan varmluft ryster og rushes op.

Lærer. Og hvor ellers observerede vi bevægelsen af \u200b\u200bvarm luft?

Børn. Over asfalt i gården, ved pladen - over den brændende brænder.

Problematisk spørgsmål.

Eller måske kan det ske, at i gården vil det varme hele luften og flyve væk, og vi har intet at trække vejret.

Børn. Nej sådan skete. En kold luft kommer til at erstatte luften.

Tag kort nummer 2 og tilføj en sætning

Kortnummer 2.

Til stedet for at hæve lys, varm luft ______________________________

(På stedet for løftebelastningen, varmluften straks aktivere luften er cool, mere alvorlig.)

Lærer. For at bevise det, vil vi tilbringe en anden oplevelse.

Lyste stearinlys blev bragt til en hollust dør. Hvis du holder stearinlyset over dørens øverste kant, vil lysets flamme afvige mod gaden. Hvis du lægger et stearinlys på gulvet, vil lysets flamme blive afviget mod klassen.

Produktion. Varm luft er lettere, han stiger op og går ud, dens plads er dækket af kold luft.

Lærer. Det samme sker i naturen. Solen opvarmer jorden ulige, ujævnt: på ét sted er varmere og i den anden - koldere. Kold luftmasser rushing der, hvor varmere, hvor varm luft som det ville have befriet dem sted.

Hvad er navnet på at flytte over overfladen af \u200b\u200bjorden af \u200b\u200bvarm og kold luft?

Gætte? Find svaret på dette spørgsmål i lærebogen på side 54. (Omgivende World-3-klasse. G.G. Ivchenkova, I.V. Potapov)

Flytning over overfladen af \u200b\u200bjorden af \u200b\u200bvarm og kold luft hedder vinden.

Nogle gange sker denne bevægelse knap mærkbar. Men til tider når vinden en sådan kraft, som træerne bryder, nedrivninger af husets tag. Hvad hedder en sådan vind? (Orkan)

Vinden er fænomenet natur. Tænk på grund af hvilken luft ejendom, der dannes?

Børn. Vinden dannes takket være luftegenskaberne for at udvide, når opvarmning og krymper under afkøling.

Lærer. I løbet af dagen opvarmes jorden hurtigere og stærkere end vand. Men hun køler hurtigere. Derfor kan temperaturen over havet og landet være anderledes: Luften er varmere på landet, og om natten er han varmere over havet.

Tænk hvordan vinden vil blæse i dette område om eftermiddagen og om natten.

Børn. I løbet af dagen opvarmes overfladen af \u200b\u200bsushi hurtigere og stærkere end vand. Derfor skynder den kolde luft fra havet til landet, og om natten vil vinden blæse i den modsatte retning, dvs. fra sushi til havet.

Lærer. Faktisk gør vindene så: Om eftermiddagen fra havet til landet - dette er en dagbrise, og om natten med sushi på havet er en natbrise.

Og hvis hele verden havde den samme temperatur, ville jorden have opvarmet ligeligt, og der ville ikke være nogen vind. Tænk hvad der kunne ske da?

Børn. Hvis der ikke var vind, vil skyerne ikke kunne bevæge sig, tørke vil begynde. Røg fra ilden vil ikke være i stand til at klatre op og hænge over byen, det vil være meget svært at trække vejret.

Lærer. Kort sagt, dårligt vejr er ikke så slemt. Men vindene er meget lunefuld, de ændrer konstant retningen.

Hvordan kan vi bestemme fra hvilken side vinden blæser? (Børns svar)

Der er en speciel enhed, som vindretningen er bestemt. Hvem ved, hvordan det hedder? (Vane)

Lærer. På de meteorologiske stationer bag vindretningen overvåges den af \u200b\u200ben skovl, som er installeret i en højde på 10 m. Den består af en metalplade, der roterer afhængigt af vindretningen

Lærer. Hvilken slags vind får vinden afhængigt af dens retning?

Læs om det i lærebogen (s.54)

Børn. Navnet, vinden modtager langs siden af \u200b\u200bhorisonten, hvorfra den blæser.

Fra syd - syd, fra nord - nordlig

Arbejde med tetraj.

Bestem tegningerne, at vinden blæser. Lad din ven tjekke dig

(Workbook №1 til lærebog G.G. Ivchenkova, i.v. Potapova "verden omkring verden - klasse 3")

Lærer. Vinden er af forskellig styrke: svag, moderat, stærk.

Fortæl mig, at være hjemme eller i skole, hvordan lærer du om, hvilken styrke er vinden?

Børn: Se på træerne. Hvis vinden er svag, svinger kun blade på træerne. Og hvis vinden er stærk, så er træerne bøjet, pause. Det sker, at tagene nedrivninger fra huse, og træerne vender sig med roden.

Vindkarakteristika.

Vind, vind, du mægtige,
Du chase flokke skyer.
Du bekymrer dig blå hav,
Overalt er du på pladsen.

Hvilket eventyr er denne passage?

Uddrag fra eventyret A.S. Pushkin "fortælling om den døde prinsesse og syv helte"

Hvilke egenskaber af vinden siger denne passage?

Han mægtige, han jagter skyernes flok, bekymrer det blå hav.

Lærer. Hvad kan man betyde? (Mighty - dette er en stærk vind)

- Navn i et ord:

Stærk storm til søs - (storm)

Bemærk til læreren

Storm (Netherl. Storm), en storm, en lang, meget stærk vind, 9 point på Bafort-skalaen og hastigheden på mere end 20 m / s, observeres sædvanligvis, når cyklon passerer; ledsaget af stærk spænding til havet og ødelæggelsen på land.

Arbejde på billedet IK Aivazovsky "niende aksel"

    Hvad er afbildet på billedet.

    Hvilke følelser forårsager dette billede?

Bemærk til læreren

Aivazovsky skildrede daggry på havet efter stormnatten. Ifølge en eksisterende reference overgår hver niende aksel under en storm alle tidligere. Kæmpe bølger som bjergene rejser sig og rake på et ubegrænset rum, der fusionerer med himlen, for hvilken skyerne rushing med Mad Wind. Solen, der næppe stiger over horisonten, bringer et tykt slør og trænger ind i den gyldne udstråling af en bølge, skum og vandviklingsvandstøv. Og i forgrunden af \u200b\u200bbilledet, på fragmentet af mastbrudt køretøjsstorm, gemmes en lille gruppe mennesker. Kamme af aksler steg over deres hoveder. De tror overbevisende hinanden og håber i gensidig støtte for at finde frelse fra dem, der hængte over dem.

Tænk og fortæl mig, hvor meget vinden er i naturen?

Vinden driver skyerne over jorden, og regn falder ud på forskellige steder, sne, hagl. Fra byer tager vinden forurenet luft og bringer frisk luft fra marker, skove og enge.

Lærer og hvordan bruger en person vindstyrken?

Besvar dette spørgsmål vil hjælpe os med lærebogsteksten på side 55.

.Lærer

Så kan vi sige det: "Vind - den store i naturarbejder"?

(Selvfølgelig kan vi. Vinden kan skabe og ødelægge og ødelægge alt i sin vej, selv en person.)

Total lektion

Hvilke opdagelser gjorde du i dag for dig selv?

Lektier:

Udfør en kreativ opgave.

Vil du gøre, hvis du kunne flyve som en fugl?

Vedhæftning 1

Litteratur

Dietrich A., Yurmin G. "Sylloric." - m.: "Astel Ast", 2001.

Galopene l.ya. Min første encyklopædi. - m.: Rosman-Press, 2004.

Altshum s.v. "Jeg kender verden. Videnskab i gåder og bander. " - m.: "Astel", 2005.

YOLKINA N.V., "1000ZAGADAS", Yaroslavl, Academy of Development, 2002

S. KULVEVICH S.V. "Analyse af den moderne lektion", forlag "lærer", 2003.

Shogan v.v., "Teknologi af en personlig orienteret lektion", forlag "lærer", 2003

Pancratisieva i.l. "Geografi". - m.: "Eksmo", 2003.

"Planet Earth" Lane fra engelsk A.M. Head. - m.: Rosman, 2005.

Illustrationer og billeder taget fra forskellige websteder på internettet.

Om luften ...

Svar på side 48 - 49

1. Husk, hvad vinden er.

Vind er en bevægende luft. Jorden på forskellige steder opvarmes på forskellige måder ved sollys. Luft opvarmes fra jorden. Varm luft er lettere kold. Det stiger op. Og den kolde luft rushes til hans sted. Så vinden opstår.

2. Hvorfor er luftforurenet?

Fra fabrikker og fabrikker falder skadelige stoffer fra udstødningsrørene i luften, og det er forurenet.

  • Fortsæt tanker:
    Luften omgiver os overalt: på gaden, i klasseværelset, på værelset. Luften kan ikke ses, men det kan mærkes hvis ... dramatisk bølge en hånd eller magert; løb Når vinden blæser, skal du åbne vinduet, tænd ventilatoren.
  • Brug tegningen, fortæl om vigtigheden af \u200b\u200bluft til planter, dyr, mand.

Luften er nødvendig af mennesker, planter og dyr til at trække vejret, hvilket betyder at leve.

  • Overvej et foto og en ordning. Prøv at forklare, hvorfor luften er forurenet til, hvad den påvirker, hvordan luften beskytter luften mod forurening.

For normal vital aktivitet er en lille mængde kuldioxid nødvendig for en person. Det er nødvendigt for respirationsprocessen, blodcirkulationen. Men hvis kuldioxid i luften er mere tilladt norm, kan det skade menneskekroppen. Oxygen vi får fra luften, der trækker vejret. Vi udånder kuldioxid. Det samme sker hos dyr og planter. Men for mad kræver planter kuldioxid, som de får fra luften og udskiller ilt. Således opretholdes den konstante sammensætning af luft.
Men en person forstyrrer denne balance og overtræder sine aktiviteter. Skære skove, vi reducerer mængden af \u200b\u200bilt. Og endnu mere kuldioxid bliver på grund af det faktum, at rørene af fabrikker og planter smider det ind i atmosfæren med hele skyer. Balancen af \u200b\u200bdet ønskede oxygenforhold og kuldioxid i luften er brudt. Det skader ikke kun vores helbred, men også hele planeten.
Så industrielle virksomheder ikke forurener luften, de skal sætte rengøringsindstillinger.

  • Find ud af, hvad der gøres for at beskytte luftrenligheden i dit område.

I vores by er der to miljøposter, der overvåges af miljøets tilstand, herunder fastsættelse af overskuddet af den tilladte koncentration af skadelige stoffer i luften.

Irina LOSKUTOVA.
Node "Hvad er vinden"

formål: Opret betingelser for førskolebørn, der bidrager til udviklingen af \u200b\u200bbeviser og metoder til at forbinde strukturelle og semantiske dele af ræsonnement, udvikling af logisk tænkning.

Opgaver.: Educational.: - Fortsæt med at bekendtgøre børn med fænomenet af livløs natur Installation er kausal. - Forbedre samlingen af \u200b\u200bforbundne udsagn, såsom begrundelse ved hjælp af underordnede fagforeninger (Siden, fordi det derfor betyder);

Udvikle.: - Berolig den aktive ordbog af børn af lexico-grammatiske midler; - Fortsæt med at udvikle en sammenhængende tale af børn - forbedre motoraktiviteten gennem spilmotoropgaver - udvikle fantasi og kreativ tænkning

Educational.: - Instill med børn Kommunikative kvaliteter; - Uddanne interesse for erfarne - eksperimentelle aktiviteter, uafhængighed af domme, venlig holdning til hinanden

Wordwork.: Eksperimentel, impetuous, Shrill, Lutch, Synkievine.

Metodisk støtte: IKT, eksperimentelle værktøjer (plastflasker med bolde ved antallet af børn, kapacitanser til koldt og varmt vand, fagbilleder, modeller, skæring fra musikalsk arbejder: Franz Izife Haydn "Serenade", Wolfgang Amadeus Mozart "Tyrkisk stang", Vanessa Metz, "Storm".

Forløbet af uddannelsesaktiviteter

I: Guys! I dag på vores hjemmeside af børnehaven kom en video besked fra connoices af klubben "Tilfældig". Hvad tror du, hvorfor kaldte de deres klub så? (Svar) Ja, gutterne i det er meget nysgerrige. De stiller mange spørgsmål og får ofte svar på dem. Så de gav dig et spørgsmål. Opmærksomhed på skærmen! Video. "Hej, kære fyre! Du kender eventyret A. S. Pushkin "Fortællingen om Tsar Saltan". Husk, at der er sådan strits.: Vind Til søs, vandreture og båden bekymrer sig om sig selv i bølgerne på oppustede sejl. Og nu opmærksomhed spørgsmål: -Poever. vindHvem vi ikke engang har set, driver skibet? Han er guiden eller hvad? Vi venter på dit svar på vores hjemmeside "Tropper".

I: Så gutter, hvordan tror du det sådan vind? (Responses of Children tilbyder at starte med ord: - Jeg tror - jeg antager). Viser sig at vind - Er denne luftbevægelse eller er det virkelig en slags magisk kraft? Jeg foreslår at kontrollere det eksperimentelt og invitere dig til vores laboratorium.

Eksperiment « Vind i en flaske» . Forklaring educator.: Vi har containere med varmt og koldt vand. Her er flaskerne, hvad er der i dem? (luft) Hvad? Arbejder med piktogrammer. Du ved allerede, at luften er uden farve, lugtfri, har vægt, det sker varmt og koldt. Se, der er luft i bolden? Vi sætter flaskerne i varmt vand, hvad der sker med luften i flasker? (Det bliver varmere) Bolden steg på grund af hvad? (Luften begyndte at bevæge sig og fyldte bolden) Fordi varm luft er lettere, stiger den op. Bolden holder luften. Nu udelad flasken i koldt vand, hvad sker der? Hvorfor blæste bolden? (Luften afkøles og sank til bunden af \u200b\u200bflasken). I- l.: Så hvad kan vi konkludere? Varm luft opadgående bevægelse (vejleder gesturing på en flaske viser, hvordan luften stiger og sænker) og koldt ned og former vind. Fandt du det? Vi havde en svag bevægelse, så sådan en vind som du kan ringe? (brise) Hvad er han? Øvelse for berigelse af børn med ord tegn.

Breeze er stille, Venlig, blid, letvægt, stille, kærtegnende.

I: Og hvis bevægelsen af \u200b\u200bluft på jordoverfladen bliver hurtigere, så hvad den er vind, efter din mening? Windshche er en hurtig, impetuøs, shrill, gennemboret, skarp, grusomme.

I: Virkelig, hvilket er anderledes, kan være vind. Og jeg foreslår, at du føler dig forskellige vind på dig selv. Men vi vil være forskellige i brisevil hjælpe os med musik og tørklæder. Demontere og lytte.

Etude. "Syd vind» Blid blid, varm, sydlig vind. Vinddans lys og behageligt. Børn søger vindens overflade, hæve sin hage. Hænderne stiger jævnt, kropsbevægelseslys, glat. Læberne efterligner et let slag af vinden.

Etude. "Northern. vind» Kolde nordlige træer vind, han gennemsyrer os igennem. Vi går, bøjer, fordi han banker os ned. Dancen af \u200b\u200bden nordlige vind er hurtig og impuls. Kindene er oppustet, luftstrømmen er stærk og impuls. Vi går, nærende, presser hænder til brystet. Børn er cirkler, hæver hendes hænder op og højre tilbage. Etude. "Orkan" (Stemme er forbedret) Orkanen rose vind, han blæser træernes kufferter, trækker dem ud af jorden. Børn udånder en stærk luftstråle. Spin, bøje frem, tilbage, hæve hænderne.

Men stadig har vinden gode ting. Guys tænker og hvad slags gode ting kan gøre vind? Start dit tilbud : - Jeg ved. Tips finder i billeder.

Arbejde med at understøtte billeder. Skyer, træ, mælkebøtte, sejlbåd, ansigt. I- l.: Folk er venner med vind og baseret på det, der er oprettet, opfundet nyttige enheder. Navngiv dem. (Støvsuger, hårtørrer, ventilator osv.) Jeg kender en meget overraskende opfindelse - ventilator. Fra oldtiden blev ædle damer brugt af ventilatoren, mens i teatret eller går i parken, opfriskede deres ansigt til vinden af \u200b\u200bvinden fra Werera. Og mænd afkølet sig med hatte. Ønsker at føle dette brise?

KRD. "Fan, fans"

Ventilator, ventilator, fans (Afslør ventilatoren med to hænder) Mast af fed, ven (To hænder er mashed rytmisk i ansigtet) Til højre, til venstre til venstre. (Højre hånd er mastet til højre, så til venstre for ansigtet) En anelse (Stille mashed, holder fan vandret) Højere end (Masha stærkt). En anden gang (Fold og spred horisontalt) Åbnet brise!

I: Men desværre har den stærke vind ubehagelige ting. Se.

Multimedie show. Følte vindkraft? Hans magt. I dag lærte vi meget om vinden. Og jeg tror vores venner fra klubben "Tilfældig" Vi kan give et præcist svar. Og de vil hjælpe os i denne lille mand. Kompilering af digt i synissive. I- l.: De er alle forskellige. Den øverste mand. spørger: "Hvad talte vi om i dag?" Men disse små mænd spørger os: "Hvad vind Kan du huske mest? ". Se længere de små mænd med håndtag og ben - de bevæger sig. De er fra os spørge: "Hvad vind kan gøre. Og nu skal du sige, hvordan du føler om vinden, kan du lide det eller ej? Se, og her blev de små mennesker venner. Som en anden måde kan vi ringe vind? Antallet af ord vil bede antallet af mænd.

1. Vind. 2. Svag, stærk. 3. Blæser, opdateres, drevet. 4. Jeg elsker køligt om sommeren brise. 5. Naturligt fænomen, luftbevægelse.

I: Guys, fordi vi havde svaret på vores venner. Jeg tror, \u200b\u200bat eksperter vil sætte pris på det og acceptere ham det vind - Dette er luftens bevægelse, og ikke en magisk kraft. Kom send?

Publikationer om emnet:

Børn og forældreuddannelsesprojekt "Hvad er godt, hvad er dårligt." Børne- og forældreuddannelsesprojekt: "Hvad er godt, hvad er dårlig" arbejdsplan for arrangementer for 2013-2014 akademisk år.

Daglig planlægning i den yngre gruppe "Hvad er godt, hvad er dårligt" Dag for Ugedelsens fælles aktiviteter hos voksne og børn under hensyntagen til integrationen af \u200b\u200buddannelsesområder, organisationen af \u200b\u200budviklingsmiljøet.

Formål: Formation af børns interesse for selvobservation af livløs karakter. Opgaver: 1. Lær børn for at bestemme tilstedeværelsen.

Abstrakt node for børn i seniorgruppen "Hvad er godt og hvad er dårligt" (5-6 år) Formål: 1. Lær børn at være opmærksomme på hinanden for at lægge mærke til de positive og negative kvaliteter af karakter i sig selv.

Vinden kan skabe og ødelægge, kan hjælpe og kan ødelægge. Vindene blæser kontinuerligt på jorden. I denne lektion lærer vi, hvorfor vinden blæser, hvordan man bestemmer styrken af \u200b\u200bvinden, dens retning ved hjælp af en skovl og anemometer. Hvad er vindenes rolle i menneskets liv og økonomiske aktivitet, hvilke typer vindene eksisterer.

Emne: Ikke-fed natur

Bevægelsen af \u200b\u200bvarm og kold luft på jorden er kontinuerligt.

Fig. 2. Ordningen for dannelse af konstante vind ()

Vinden er fænomenet natur, men en sådan bevægelse af luft kan observeres selv i rummet. Hvis du åbner døren til rummet og bringer et tændt stearinlys til arbejdet, vil flammen afvige mod korridoren. Denne oplevelse viser, at rummets varme luft steg op og går ind i korridoren, forskudt af den kolde luft, som var i bunden. Derfor, hvis du sætter stearinlyset på gulvet, vil lysets flamme afvige mod rummet, hvilket indikerer retningen af \u200b\u200bbevægelsen af \u200b\u200bkold luft.

Fig. 3. Erfaring til at bestemme retning af vind indendørs ()

I løbet af dagen opvarmes jorden hurtigere og stærkere end vand. Men hun køler hurtigere. Derfor kan temperaturen over havet og landet være anderledes: Luften er varmere på landet, og om natten er han varmere over havet.

Derfor flytter den kolde luft fra havet i løbet af dagen (denne vind kaldes en dagbrise), og om natten blæser vinden i den modsatte retning - fra sushi til havet (dette er en natbrise).

Fig. 4. A - Dag Breeze, B - Nat Breeze ()

Den mere temperaturforskel på forskellige områder af kloden, jo hurtigere flytter luftmasserne, desto stærkere blæser blæser. For livets sikkerhed og lette styringen af \u200b\u200bøkonomien er det vigtigt at kende vindretningen. Hvis vinden blæser fra den arktiske zone, bringer den kold, og hvis fra ækvatorial - varme.

Der er en speciel enhed, som vindretningen er bestemt - vane..

På meteorologiske stationer, bag vindretningen, overvåges det af en flygger, som er installeret i en højde på 10 m. Det består af en letmetalplade, der roterer rundt om sin akse i en bestemt retning, hvilket indikerer retningen af vind. Vinden får navnet på siden af \u200b\u200bverden, hvorfra det blæser: fra nord - nord, fra syd - syd.

Fig. 6. Bestemmelse af vindretning ()

For at bestemme styrken af \u200b\u200bvinden er der også en speciel enhed - anemometer.: Jo stærkere vinden blæser, jo hurtigere klemmen af \u200b\u200benheden spinder.

Vinden er af forskellig styrke: svag, moderat, stærk.

Fig. 8. Definition af vindens styrke ()

Hvis vinden er svag, svinger kun blade på træerne.

Moderate vindstød og trægrene.

Og en stærk vind bøjer træer, bryder ud af grenen og toppen.

Dette er naturens fænomen, men det hjælper en person meget meget. Vinden driver skyerne over jorden, og regn falder ud på forskellige steder, sne, hagl. Fra byer tager vinden forurenet luft og bringer frisk luft fra marker, skove og enge. Tørring af veje, opblæs sejlene af skibe, roterer vinger af vindmøller, spred frø og pollen af \u200b\u200bplanter.

Fig. 14. Vind spredes plantefrø ()

Fig. 15. Sne-bragt af vinden ()

Fig. 16. Bølge hævet af vinden ()

Fig. 17. Fyldt af vindens vind ()

En person har længe lært at bruge vindenergi: En vindmølle er et eksempel på omdannelse af vindenergi til mekanisk energi. Men nu er en persons økonomiske og husstandsaktivitet tæt forbundet med elektricitet, så vindgeneratoren blev skabt for at opnå elektrisk energi fra vindenergien. Vindkraft er en vedvarende type energi, da det er en konsekvens af solens aktiviteter. Vindkraft er en hurtigt udviklingsindustri.

Fig. 19. Vindgeneratorens struktur ()

Men til tider når vinden en enorm styrke, det hedder orkanen. En sådan vind bryder træer, blæser husets tag, bryder ledningerne, rejser høje bølger. Stærk vind på havet hedder storm.

Tornado eller tornado-ekstremt stærk atmosfærisk hvirvelvind, hvor vinden trækker rundt om aksen på spiralen. Tager formen af \u200b\u200ben kolonne med en diameter af tiere til flere hundrede meter og eksisterer fra et par minutter til flere timer.

Oftest (flere dusin sager om året) Soloraler observeres i Aley Tornado i USA - i strimlen fra North Texas til Iowa. Her er temperaturforskellen mellem kolde og varme luftmasser mest signifikant. I Rusland observeres Tornado oftere i den europæiske del, især i den centrale strimmel og i syd, men ikke mere end 1-2 gange om et par år. En række togolo i august 2002 i området Novorossiysk forårsagede død på omkring 60 personer og forårsagede betydelige materielle skader.

Dette er en stærk vind med et stort antal sne masser, ledsaget af dårlig synlighed på vejene og på enhver anden lokalitet.

Vind med høj temperatur og lav relativ luftfugtighed i steppes, semi-ørkener og ørkener.

Så vinden kan skabe og ødelægge.

I den næste lektion husker vi, hvilke luftegenskaber der allerede er kendt fra tidligere lektioner. Overvej en række eksperimenter, der vil introducere os til nye luftegenskaber: dets volumen, vægt og elasticitet. Og også lære, hvor folk bruger deres viden om luftegenskaber i det almindelige liv.

  1. Vakhrushev AA, Danilov D.D. Verden omkring 3. m.: Ballas.
  2. Dmitrieva N.YA., Kazakov A.N. Verden omkring 3. m.: ID "Fedorov".
  3. Pleshakov A.A.orrupturing World 3. m.: Oplysning.
  1. Akademiker ().
  2. Festival af pædagogiske ideer "Åben lektion" ().
  3. Metodisk cirkel ().
  1. Lav en test (4 spørgsmål med tre svarindstillinger) på emnet "vind".
  2. Forbered en besked om Torngers i vores land.
  3. Tilbring eksperimenter på beviset på bevægelsen af \u200b\u200bvarm og kold luft. Beskriv dine handlinger, observationer, resultater.
  4. * Skriv et eventyr eller en fantastisk historie om emnet "Hun plukket mig varm vind."

Om luften ...

Svar på side 48 - 49

1. Husk, hvad vinden er.

Vind er en bevægende luft. Jorden på forskellige steder opvarmes på forskellige måder ved sollys. Luft opvarmes fra jorden. Varm luft er lettere kold. Det stiger op. Og den kolde luft rushes til hans sted. Så vinden opstår.

2. Hvorfor er luftforurenet?

Fra fabrikker og fabrikker falder skadelige stoffer fra udstødningsrørene i luften, og det er forurenet.

  • Fortsæt tanker:
    Luften omgiver os overalt: på gaden, i klasseværelset, på værelset. Luften kan ikke ses, men det kan mærkes hvis ... dramatisk bølge en hånd eller magert; løb Når vinden blæser, skal du åbne vinduet, tænd ventilatoren.
  • Brug tegningen, fortæl om vigtigheden af \u200b\u200bluft til planter, dyr, mand.

Luften er nødvendig af mennesker, planter og dyr til at trække vejret, hvilket betyder at leve.

  • Overvej et foto og en ordning. Prøv at forklare, hvorfor luften er forurenet til, hvad den påvirker, hvordan luften beskytter luften mod forurening.

For normal vital aktivitet er en lille mængde kuldioxid nødvendig for en person. Det er nødvendigt for respirationsprocessen, blodcirkulationen. Men hvis kuldioxid i luften er mere tilladt norm, kan det skade menneskekroppen. Oxygen vi får fra luften, der trækker vejret. Vi udånder kuldioxid. Det samme sker hos dyr og planter. Men for mad kræver planter kuldioxid, som de får fra luften og udskiller ilt. Således opretholdes den konstante sammensætning af luft.
Men en person forstyrrer denne balance og overtræder sine aktiviteter. Skære skove, vi reducerer mængden af \u200b\u200bilt. Og endnu mere kuldioxid bliver på grund af det faktum, at rørene af fabrikker og planter smider det ind i atmosfæren med hele skyer. Balancen af \u200b\u200bdet ønskede oxygenforhold og kuldioxid i luften er brudt. Det skader ikke kun vores helbred, men også hele planeten.
Så industrielle virksomheder ikke forurener luften, de skal sætte rengøringsindstillinger.

  • Find ud af, hvad der gøres for at beskytte luftrenligheden i dit område.

I vores by er der to miljøposter, der overvåges af miljøets tilstand, herunder fastsættelse af overskuddet af den tilladte koncentration af skadelige stoffer i luften.