Scenario misije "Putovanje u zemlju zdravog načina života". Quest-igra "U potrazi za blagom" Zdravlje "provedena s ciljem promicanja aktivnog i zdravog načina života, tjelesnog odgoja, sporta

Opštinska budžetska predškolska obrazovna ustanova

"Vrtić broj 6" Palčica "

Quest igra

"Mi smo za zdrav način života!"

Pripremljen od:

Instruktor tjelesnog odgoja

A. V. Vdovina

2017 godina

Cilj: Upoznavanje učesnika potrage sa zdravim načinom života.

Zadaci:

    sistematizirati i sažeti prethodno stečena znanja o zdravom načinu života i sportu;

    pomoći učesnicima da razmisle o potrebi da budu zdravi;

    njegovanje odgovornosti za svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih;

    formiranje sposobnosti za timski rad.

Plan pripreme i izvođenja igre:

    priprema trase;

    priprema faza prolaska;

    izbor organizatora potrage, formiranje timova igrača;

    brifing za učesnike misije;

    prolazak etapa potrage po timovima;

    sažimanje;

    nagrađujući.

Napredak događaja

Organizatori igre kažu: Pozdravljanje sudionika igre, zagrijavanje i izdavanje rutinskih listova.

Naredbe za izgradnju: Upoznavanje sa učesnicima (imena ekipa i moto).

Zagrijavanje uz pjesmu "Nije dječje vrijeme"

Početak igre:

Svaki tim dobiva list ruta s fazama. Timovi se kreću određenom rutom, obavljajući tematske, praktične i intelektualne zadatke. U svakoj fazi timovi dobijaju bodove za pravilno obavljene zadatke (ukupno 5 faza). Pobjeđuje tim sa najviše bodova na kraju utakmice.

Faza 1 "Poslovice i izreke"

Ugasite svoje tijelo …………. (za poslovnu upotrebu);

Ko se bavi sportom, ………… .. (jača);

Ko voli sport ………… .. (zdrav je i veseo);

U zdravom telu ……………. (zdrav duh);

Sunce, zrak i voda - …………… (naši vjerni prijatelji);

Hodanje pješice - ………… .. (dugo živjeti);

Dajte sportskom vremenu i …………. (zauzvrat dobiti zdravlje);

Više se krećite - …………… .. (živite duže);

Sport i turizam ……………… (jača organizam);

Okamenićete se - ……………. (udaljit ćete se od bolesti);

Zdravlje, radost i posao - ……………… (uvijek idite zajedno);

Lijenost sustiže bolest, …………………. (rad čisti dušu);

Ne stari starost, već ………………. (besposlica);

Nerad - ………………………. (sestra bolesti);

Odustao …………………… .. (uvijek loše).

Faza 2 "Kurs s preprekama"

Udaljenost se smatra završenom čim posljednji član tima dođe na cilj.

Faza 3 "Imenujte sportistu"

Članovi tima moraju zapamtiti i imenovati sportaše njihovim imenom i vrstom sporta (na primjer: Alexandra - Alexandra Gerasimenia (plivanje); Marina - Marina Kuptsova (atletika)).

Faza 4 "Pitanje-odgovor"

1. Ko upozorava pušače na opasnost od pušenja? (Ministarstvo zdravlja)

2. Koji organ je prvenstveno zahvaćen pušačima? (Pluća)

4. Njegova kap ubija konja. (Nikotin)

5. Piće koje može uništiti i porodicu i život. (Votka)

6. Piće sa niskim udjelom alkohola koje mnogi ljudi smatraju bezopasnim. (Pivo)

7. Koju boju zuba imaju pušači? (Žuto)

8. Šta se dešava sa ljudima kada puše, piju alkohol, piju, drogiraju se? (Degradacija ličnosti - gubitak pozitivnih kvaliteta)

Faza 5 "Put zdravlja"

Učesnici su pozvani da za 5 minuta osmisle i naprave zdravstveni zapis od bezvrijednog materijala (organizatori su ga unaprijed pripremili).

Sumiranje i nagrađivanje učesnika

Ime:
Nominacija:

Pozicija: nastavnik-organizator
Mesto rada: GBU DO Centar za vanškolski rad sa decom, omladinom i odraslima Centralnog okruga Sankt Peterburg
Lokacija: Sankt Peterburg

Takmičenje za 8 razreda. Igra na stanicama "Zdravo biti zdravo", posvećena zdravom načinu života

Scenarijski plan igre za stanice "Super je biti zdrav!"

Uvodni dio

1. vod: Zdravo dragi prijatelji!

2. vod: Dobar dan, učesnici, ekipe i gledaoci!

Olovo 3: Drago nam je što vam želimo dobrodošlicu u igru ​​posvećenu zdravom načinu života "Zdravo je biti zdrav!" Svakog dana svi idemo u školu, na posao, vraćamo se kući, jedemo, spavamo i tako u krug. Ponekad potpuno zaboravimo da imamo neprocjenjivo zdravlje koje zahtijeva vrijednu pažnju. Postoji mnogo savjeta o tome koliko je važno i potrebno održavati zdrav način života i kako ga najbolje primijeniti. Za svakog od nas postoji poticaj koji može potaknuti, potaknuti na određene radnje, djela, u odnosu na poštivanje zdravog načina života. I danas vas želimo pozvati na natjecanje, jer zdrav način života uključuje pravilnu prehranu, vježbe, sport i još mnogo toga. Važno je znati o opasnostima loših navika i kako pravilno pružiti prvu pomoć. No prije nego započnemo našu igru, pozdravimo sve uključene.

1. vod: U našoj igri danas učestvuju ekipe iz 8. razreda škola 321, 612, 174 i liceja 214. Pozdravimo se gromoglasnim aplauzom. Prijatelji, vi ćete se morati boriti za pobjedu na današnjem današnjem takmičenju.

2. vod: No, prije nego započnemo igru, dopustite mi da vas upoznam s pravilima igre:

- u igri učestvuju timovi od 8 ljudi;

- igra se sastoji od 7 stanica.

- svaki tim dobija tablicu rute koja pokazuje redoslijed prolaska stanica;

- vrijeme za izvršavanje zadataka na svakoj stanici je ograničeno;

- stručnjaci na svakoj od stanica će pratiti ispunjenje zadataka i poštivanje vremenskog rasporeda.

1. vod: Svim timovima želimo uspeh! Pa idemo!

Glavni dio

Olovo 3: Mislim da ćete se svi složiti sa mnom da prvo moramo upoznati svaki od timova. Svako od vas imao je zadatak da smisli ime i moto. I sada dajemo riječ našim kapetanima. Vrijeme za predstavljanje tima je 3 minute.

Kapetani predstavljaju timove

1. vod: Hvala na uvodu. Zahvalimo jedni drugima aplauzom.

2. vod: Molim kapetane timova da dođu po listove rute i upoznaju se s kustosima koji će vas pratiti tokom cijele rute. Najavljujem opšti početak.

Timovi se razilaze po stanicama

Brainstorm Station

Pozivaju se učesnici da odgovore na pitanja vezana za pravilnu ishranu,

Blok pitanja "Pravilna ishrana"

  1. Koja hrana ima najviše proteina?
  2. U mesu
  3. U ribi
  4. U soji
  5. Koja je bobica crna, crvena, bijela?
  6. Ribizla
  7. Rowan
  8. Šljiva
  9. Ljudi koji ne konzumiraju hranu životinjskog porijekla
  10. Sirovaci
  11. Vegetarijanci
  12. Biljojedi

Blok pitanja "Olimpijske igre"

  1. Koja je zemlja rodno mjesto Olimpijskih igara?
  2. Grčka
  3. Francuska
  4. Amerika
  5. Trajanje Olimpijskih igara ne smije biti duže od:
  6. 21 dan
  7. 16 dana
  8. 18 dana
  9. Koju nagradu je dobio pobjednik olimpijskog takmičenja u staroj Grčkoj?
  10. vijenac maslinovog drveta
  11. lovorov vijenac
  12. vijenac od grana hrasta

Blok pitanja "Iz istorije loših navika"

  1. Koji je evropski putnik prvi put vidio ljude kako puše?
  2. Kristofer Kolumbo
  3. James Cook
  4. Marko Polo
  5. Koji se poznati američki pisac, koji je svijetu dao fascinantne priče i novele, tužno našalio: "Ništa nije lakše od prestanka pušenja - to sam i sam učinio stotine puta"?
  6. Jack London
  7. Mark Twain
  8. Edgar Allan Poe
  9. Izuzetan ruski naučnik fiziolog I.P. Pavlov je potomcima dao sljedeći savjet: "Ne pijte vino, ne opterećujte svoje srce duhanom i živjet ćete koliko je živio i Tizian." I koliko je dugo živio italijanski slikar Ticijana iz 15. vijeka?
  10. 80 godina
  11. 100 godina
  12. 110 godina

Blok pitanja "Preventivne mjere"

  1. Za prevenciju rahitisa i pravilno formiranje kostura, maloj djeci se daje piće
  2. Vitamin D
  3. Vitamin A
  4. Vitamin E
  5. Organske tvari potrebne za normalno funkcioniranje tijela; od latinske riječi "život"
  6. Karcinogeni
  7. Vitamini
  8. Minerali
  9. Kako se zove sistem zaštite ljudskog tijela od patogena?
  10. Imunitet
  11. Gene pool
  12. Nasljednost

"Otvorena pitanja"

  1. Koja biljka je "od sedam oboljenja"? _________________________________________________________________
  1. Kako zvuči moto Olimpijskog pokreta _________________________________________________________________

(Brže, više, jače)

  1. Bolest teških pušača _________________________________________________________________

(bronhitis)

  1. Šta čovjek stalno troši tokom svog života? _________________________________________________________________

(energija)

Stanica "Prva pomoć"

Tim bira tri člana koji će igrati ulogu žrtve. Ostatak sudionika mora previti glavu, noge i ruke (respektivno) pomoću zavoja i vate. Ocenjuje se ispravnost zavoja (maksimalni tim dobija 15 bodova, po 5 bodova za svaki pravilan zavoj). Vrijeme za izvršavanje zadatka je do 5 minuta.

Stanica za prepreke

Tim prolazi stazu prepreka, jednu za drugom. Naredni sudionik počinje izvršavati zadatak tek nakon što je prethodni sudionik potpuno prošao traku. Ocjenjuju se brzina i kvaliteta dodjele (maksimalno 5 bodova za svaki pravilno završen segment).

Stanica "Bajka"

Timovima se nude fotografije ilustracija iz bajki, crtanih filmova i pitanja. Zadatak sudionika je povezati slike i pitanja.

  1. Ovaj junak osjetio je uspavljujući efekat nakon što je s Ellie prošetao prekrasnim cvjetnim poljem. O kakvom djelu i heroju govorimo? (Totoška, ​​Čarobnjak smaragdnog grada)
  2. Nakon što je ovaj nevjerojatni junak dobio zrnce leda u oku, počeo je osjećati promjene u svojoj svijesti. O kome govorimo? (Kai, Snježna kraljica)
  3. Kako se zvao lik koji je, zbog pretjeranog gledanja duhovnih TV programa, postao podložan halucinacijama u stvarnom životu? (Freckenbock, Avanture djeteta i Carlson)
  4. Kako se zvala djevojka koja je putovala sa ljubiteljem šešira koja je mijenjala svoju veličinu ovisno o tekućinama i hrani nepoznatog porijekla. (Alisa. Alisa kroz ogledalo)
  5. Najviše "vitaminski" proizvod? (Avanture Cipollina)
  6. Uz pomoć ovog voća provedeno je trovanje junakinje bajke, iako je bez otrova ovo voće vrlo korisno i sadrži puno željeza. (Priča o mrtvoj princezi i sedam heroja)
  7. Junak ovog crtića nije mogao otići kući zbog prevelike konzumacije slatkiša. O kom liku govorimo? (Winnie Pooh)
  8. Ovaj crtani lik volio je tenisice i umjesto filcanih čizmi nosio ih je po selu zimi i, zapravo, zbog toga mu je pozlilo. O kome govorimo? (Sharik, Zima u Prostokvashinu)
  9. Kako se zvala crtana riba koja je pokušala pomoći svojoj prijateljici, ali nije uspjela zbog kratkotrajnog gubitka pamćenja. (Dory, Finding Nemo)
  10. Imenujte crtani film u kojem su životinje pod utjecajem plavog cvijeta promijenile svoje ponašanje i došle u stanje nesvjesne agresije. (Zootopia)

Stanica "Zdravstveni kod"

Timovi moraju dešifrirati i objasniti poslovice o zdravom načinu života.

"Ponovo se pobrinite za haljinu i zdravlje od malih nogu" (Izjava je napisana brojevima, svaki broj odgovara slovu abecede)

"Ne krivite svog komšiju kada spavate do ručka" (Izjava je napisana na engleskom rasporedu tastature. Dodatno, prikazuje se slika tastature).

"Sačuvat ćete zdravlje, pobjeći ćete od nevolja" (Riječi u izjavi nisu poredane po redoslijedu)

Maksimalni broj bodova je 5 bodova za svaku ispravno sastavljenu izjavu.

Stanica "Dobro zdravlje"

Učesnicima je potrebno 5 minuta

za svako slovo riječi "zdravlje" pronađite riječi koje se odnose na zdravlje, zdrav način života, medicinu.

Na primjer:

- 3 - zdravlje, vježbe, otvrdnjavanje, zubar;

- D - dijeta, ljekar;

- R - način, češalj, reket;

- A - aspirin, Aibolit;

- B - voda, vitamini, ljekar, vakcinacija;

- I - imunitet;

- E je hrana.

Za svaku izmišljenu riječ, 1 bod se dodaje u imovinu tima.

Stanica "Propagandni plakat"

Timovi moraju dizajnirati, kreirati i predstaviti plakat za promociju zdravlja. Maksimalan broj bodova je 5 bodova.

Završni dio

Određivanje pobednika

Izgradnja timova

1. vod: Dragi timovi, čestitamo vam na uspješno završenoj ruti i na sjajnoj prezentaciji vaših plakata. Danas ste aktivno učestvovali u igri, odlično se nosili sa zadacima, neki su to učinili malo lošije, neki bolje, ali, generalno, svi ste odlični i zaslužujete pobjedu.

2. vod: Okrećemo se svečanoj ceremoniji dodjele nagrada pobjednicima naše igre "Zdravi da budete zdravi".

Diplomiranje

2. vod: Dragi učesnici, vaše lično zdravlje i zdravlje ljudi oko vas ovise o svakome od vas, jer kako ste danas shvatili, da biste bili zdravi, morate slijediti mnoga pravila. Iskreno se nadamo da se nakon današnje utakmice povećao broj onih koji žele održavati zdrav način života, jer biti zdrav je super!

Olovo 3: Hvala momci doviđenja!

1. vod: Do sljedećeg puta!

Ime: Takmičenje za 8 razreda. Igra na stanicama "Zdravo biti zdravo", posvećena zdravom načinu života
Nominacija: Vannastavni rad, Igre i takmičenja, Škola, 8. razred

Datum objave: 22.05.17

Opštinska budžetska predškolska obrazovna ustanova

"Vrtić br. 48"

Tema: "Putovanje radi tajni zdravlja"

(potraga - igra za formiranje zdravog načina života kod starijih predškolaca)

Sastavio:

Bronnikova Veronika Alexandrovna,

vaspitač najviše kvalifikacije

Tema "Putovanje radi tajni zdravlja"

Obrazovno područje: kognitivni razvoj

Oblik ponašanja: potraga - igra

Starosna grupa: pripremna

Target: učvršćivanje znanja učenika o glavnim sastavnim elementima zdravlja.

Zadaci: obrazovni: učvrstiti znanje djece o glavnim sastavnim elementima zdravlja; formirati motivaciju i odgovornost za očuvanje vlastitog zdravlja; razvijanje: razvijati kod djece znatiželju, kognitivne aktivnosti, govorne vještine, kreativne i umjetničke sposobnosti; vaspitanje: njegovati osjećaj kolektivizma, sposobnost za timski rad, odgovoran odnos učenika prema svom zdravlju, upoznati ih sa zdravim načinom života.

Nastavne metode: verbalni, vizuelni, informativni i tehnički.

Oblici organizovanja aktivnosti učenika: kolektivno, grupa.

Materijali i oprema: ICT (računar, ekran, video projektor, Power Point prezentacija); slike sa slikom korisnih i štetnih proizvoda, štafelaj, plan - dijagram.

Pripremni radovi: razgovori s djecom o prednostima vitamina, pravilnoj ishrani; čitanje beletrističke i obrazovne literature na tu temu, gledanje ilustracija, gledanje video zapisa.

1 slajd

Napredak igre:

2 slajd

(Djeca, uz muziku "Zračeće sunce", utrčavaju u muzičku dvoranu, izvode vježbe s navijalicama).

3 slajd

Vaspitač: Učimo od djetinjstva

Pravila pozdravljanja.

Zdravo je najbolja riječ

Znači "Blagoslovljen sam"!

Onaj koji je mlađi

Starješine bi trebale,

Prvi pozdravio

Time mlađi do starijih mogu,

Pokažite poštovanje.

Pravila pozdravljanja poštujemo od djetinjstva.

Vaspitač: Pozdravimo naše goste.Pozdravljajući se, uvijek sagovorniku želimo zdravlje i dobro raspoloženje. Kažu da je "dobro raspoloženje pola zdravlja!" Nadamo se da su svi u našoj dvorani danas dobro raspoloženi!

4 slajd

(Kuca se na vratima. Ulazi doktor Pilyulkin).

Pilyulkin . : Hello guys! Prepoznao si me? Ja sam doktor Pillkin iz slavne zemlje zdravlja. Danas sam vam došao s razlogom: pozivam vas na izlet po mom prekrasnom gradu radi tajni zdravlja. A kako ne biste zalutali, za vas sam pripremio kartu s naznačenom rutom. Na kraju putovanja naučit ćete sve moje tajne kako biti zdrav. Dakle, jeste li spremni krenuti na put? Onda samo naprijed!

Učiteljica i djeca pregledavaju kartu i kreću na put.

Ne u stvarnosti i ne u snu, bez straha i bez bojažljivosti

Lutat ćemo po zemlji koja nije na svijetu.

5 slide

1 stanica "Korisni i štetni proizvodi"

Pilyulkin: Naša prva stanica na stanici "Korisni i štetni proizvodi."

Educator : Mislite li da nam hrana donosi zdravlje? Koja hrana donosi zdravlje? (korisno).

Vaspitač: Koja hrana je dobra za naše zdravlje? A koje su štetne?

Vaspitač: Sada morate birati samo zdravu hranu i napuniti hladnjak njima.

(Na stolu je list papira sa iscrtanim frižiderom. Djeca lijepe kartice sa zdravom hranom).

Vaspitač: Koja je prva zdravstvena tajna koju smo riješili?

(Morate jesti pravilno, jesti samo zdravu hranu).

Dijete: Da budete uvek zdravi

Vesela, vitka i vesela,

Spremni smo dati vam savjet,

Kako živeti bez lekara.

Moramo jesti paradajz

Voće, povrće, limun,

Kaša - ujutro, supa - za ručak,

A za večeru - vinaigrette.

6 slide

2 stanica "Vitaminnaya"

Pilyulkin: Dočekuje nas stanica “Vitaminnaya.

Vaspitač: Ljudi, mislite li da naše zdravlje ima prijatelje?

Tako je, najvjerniji prijatelji za nas su vitamini.

A šta sadrži najviše vitamina?

Šta mislite da je najzdravije povrće?

- Povrće će nam pomoći da to shvatimo!

Scena "Osporavanje povrća".

Pilyulkin: Ovde je povrće započelo spor.

Ko od njih, od povrća,
I ukusnije i bolje?
Ko ima sve bolesti,
Hoće li svi biti najkorisniji?

Grašak (zabavno)

Tako sam lijepa
Mali zeleni dječak
Ako samo želim
Počastit ću svakoga graškom!

Pilyulkin: Pocrvenjevši od ogorčenosti, repa je gunđala

Cvekla (važno)

Dozvolite mi da kažem jednu riječ
Slušajte prvo.
Za boršč je potrebna repa,
I za vinaigrette.
Jedite sami i častite se -
Nema bolje repe.

Kupus (prekida)

Ti, repa, umukni!
Kupus se koristi za kuvanje čorbe od kupusa.
A šta su ukusne
Pite od kupusa!

Krastavac (žarko)

Bit ćete vrlo zadovoljni
Nakon što ste pojeli blago slani krastavac.
I već svježi krastavac,
Svideće se svima, naravno!

Šargarepa (koketna)

Kratka priča o meni:
Ko ne poznaje vitamine!
Uvijek pijte sok od mrkve
I grickati šargarepu -
Hoćeš li, prijatelju,
Snažan, snažan, spretan.

Pilyulkin: Zatim se paradajz nasuo i rekao strogo

Paradajz (strogo)

Ne pričaj, šargarepa, gluposti,
Šuti malo.
Najukusnije i najugodnije
Naravno, sok od paradajza.

Pilyulkin: Stavite kutiju pored prozora, zalijevajte samo češće i tada će vam, poput vjernog prijatelja, doći zeleni luk.

Luk (važno)

Ja sam začin u svakom jelu
I uvijek korisno ljudima.
Jeste li pogodili? Ja sam tvoj prijatelj -
Ja sam običan zeleni luk!

Krompir (skromno)

Ja, krompir, tako sam skroman -
Nije rekla ni riječ.
Ali svima treba krompir -
I velike i male!

Dijete: Vrijeme je da okončamo spor!

Povrće. Beskorisno je raspravljati.

Ko od nas, od povrća,
Sve važnije i još ukusnije?
Ko je od svih bolesti,
Hoće li svima biti korisnije?

Pilyulkin: (hoda okolo)

Da biste bili zdravi, jaki,
Morate voljeti povrće.
Svi bez izuzetka,
Nema sumnje u to!
U svakom postoji i ukus,
I ne usuđujem se odlučiti
Ko je od vas ukusniji, ko je važniji!

Vaspitač: Ljudi, znate li da se vitamini nalaze ne samo u povrću, već i u voću. Napravit ću zagonetke, a vi morate pogoditi nazive plodova.

7 slide

1. Okrugla, rumena,

Uzgajam na grani.

Odrasli me vole

Djeca me vole. (Apple)

8 slide

2. Daleko na jugu

Raste zimi i leti.

Iznenadiće nas

Debele kože ... (ananas)

9 slide

3. Djeca znaju ovo voće,

Obožavaju jesti njegove majmune.

Dolazi iz vrućih zemalja

Raste u tropima ... (banana)

10 slide

4. Žuti agrumi

Raste u sunčanim zemljama.

Ali kiselog je okusa

Njegovo ime je ... (limun)

11 slajd

5. Izgleda kao crvena kugla,

Samo ovdje se ne žuri u galopu.

Sadrži koristan vitamin -

Zrelo je ... (narandžasto)

12 slajd

6. Blizanci na tankoj grani

Sve su loze draga djeco.

Svima u kući je drago što imaju gosta.

Slatko je ... (grožđe)

Vaspitač: Reći ću vam tajnu: vitamini, kao vojnici, štite naše tijelo od štetnih mikroba i bolesti. Svaki od njih ima svoja imena, samo jedno slovo veličine: A, B, C.

13 slajd

Vidite li šta vidite na ekranu?

(Na ekranu se pojavljuje slajd - crvena kućica sa slovom A, dijagram slike oka i rasta)

Vaspitač: Vitamin A je neophodan za vid i rast.

(Nacrtano na slajdu: šargarepa, krompir, sladoled, bundeva, kajsije)

14 slajd

Vaspitač: Vitamin B pomaže radu srca, jača naše kosti. (Nacrtano na slajdu: paradajz, mlijeko, pinjoli, meso, sir)

15 slajd

Vaspitač: Vitamin C jača naše tijelo, pomaže u borbi protiv klica.

(Nacrtano na slajdu: limun, ribizla, šipak).

Educator: Koja je druga tajna koju smo otkrili?

Dete: Vitamini, vitamini.

Vitamini tokom cele godine.

Moramo jesti vitamine.

Da ljudi budu zdravi.

16 slide

3 stanica "Wise" "

Pilyulkin: Stigli smo na najtežu stanicu koja se zove "Wise"

Educator: Dešifrirajte riječi i saznat ćete kako se možete boriti protiv prljavštine.
LMOS (sapun) -17 slajd

ASCHTEK (četka ) - 18 slajdova

LMCHOAAK (krpa za pranje) - 19 slajdova
LTOENPOETS (peškir) - 20 slajdova

ASHUPMN (šampon) - 21 slajd

Educator: Koja je treća tajna koju smo ovdje naučili?

Živeti bez bolesti

Uvijek morate biti čisti i uredni.

4 stanica "Sportivnaya"

Vaspitač: Idemo do posljednje stanice "Sportivnaya".

Pilyulkin: Ali do toga možemo doći ako razotkrijemo moto i saznamo šta je najvažnija stvar u životu svake osobe.

22 slajd

(Djeca pogađaju moto: "Sport nam pomaže u umnožavanju snage").

23 slajd

Pilyulkin: Evo nas na stanici Sportivnaya.

Vaspitač: Svi znaju da su tjelesni odgoj i sport glavni pomagači zdravlja. Stoga ćemo sada pokazati sportsku domišljatost i brzinu.

Igraćemo se loptama

Kako igrati, saznajte sami.

Za početak, svi ćemo se poredati u 2 reda na mjestu.

Nakon toga moramo uzeti loptu kako bismo s njom izvršili zadatak.

Jedan ili dva, gdje je pažnja?

Obavljamo sve zadatke.

1. štafeta "Roll the ball".
Zakotrljajte loptu objema rukama do stalka, zatim je podignite i trčite nazad do svog tima. Na startnoj liniji relej se prenosi na sljedeći.

Štafeta 2 "Skakanje na dvije noge s loptom stegnutom za stopala."
Svako dijete u timu steže loptu između koljena i skoči do cilja, pazeći da ne ispusti loptu. Vraća se na trčanje.
Na startnoj liniji dodaje štafetu na sljedeći dodir ruke.

3 štafeta "Dodaj loptu"

Svako dijete u timu dodaje loptu preko glave s leđa stalnom saigraču.

Vaspitač: Tako su nam otkrivene 4 tajne: koja?

Djeca: Da biste bili zdravi, morate se baviti tjelesnim odgojem i sportom!

Educator: Dakle, našem prekrasnom putovanju došao je kraj. Hvala vam, dragi doktore Pilyulkin.

Gdje smo bili s vama? Koje ste zdravstvene tajne naučili?

Vaspitač: Nadam se da ćete ih ispuniti, a vrata sretne i radosne zemlje zvane Zdravlje bit će vam uvijek otvorena!

1 dijete: Svi zdravi način života,

Momci i ja smo vodeći

Iako smo još predškolci,

Držimo korak sa odraslima.

2 deteta: Uvijek ćemo biti zdravi

Ojačajmo se

Ako se bavite sportom,

Postaćete najjači!

24 slajd

ODOBRAVAM:

Direktor MOU -a_____________ N.I. Semenyuk

"____" __________________ 2016G

POZICIJA

O konkurenciji

I ... OPĆE ODREDBE

1.1. Ovim propisom utvrđuje se postupak za organizaciju i održavanje 2. faze takmičenja "Najzdravija klasa"Štafetna misija "Vrijeme je za zdravlje!"(u daljem tekstu Konkurs).

1.2. Takmičenje se održava sa ciljem dapoboljšanje aktivnosti za zaštitu i promicanje zdravlja učenika, usađivanje vještina za zdrav i aktivan način života, smanjenje prevalencije loših navika i stvaranje zdravog okruženja.

1.3. Ciljevi konkursa:

Poboljšanje rada školskih učionica za stvaranje zdravog okruženja u školi i ovladavanje vještinama zdravog i aktivnog načina života

Poboljšanje efikasnosti aktivnosti za promicanje zdravlja i zdravih stilova života, traženje novih oblika rada

Privlačenje pažnje roditelja, nastavnika i učenika škola, gradske javnosti i medija na pitanja stvaranja zdravog okruženja u školi.

Identificiranje klasa sa najboljim zdravstvenim pokazateljima;

Razvijanje prijateljskih veza između učenika škole.

II ... ORGANIZATORI I UČESNICI TAKMIČENJA

2.1. Organizatori takmičenja su Opštinska obrazovna ustanova za kontinuirano obrazovanje (MOU DOD.

  1. Sve organizacione aktivnosti u vezi sa Konkursom sprovodi Organizacioni odbor, koji uključuje: direktora MOU DOD, metodičare MOU DOD, nastavnike MOU DOD.

    Na takmičenju mogu učestvovati razredni kolektivi opštinskih obrazovnih organizacija pod vodstvom nastavnika u dvije starosne grupe:

2. starosna grupa - 5-8 razreda

3 starosne grupe - 9 - 11 razreda

III . SADRŽAJ I DATUM TAKMIČENJA

3.1. Takmičenje se održava u jednoj fazi: kolo uživo, 7. aprila 2017

3.2. Faza licem u lice održat će se na teritoriji u obliku timova koji putuju kroz stanice, pri čemu će svaki od učenika morati obaviti niz zadataka (Dodatak br. 6). Timovi dobijaju listu ruta sa brojevima stanica.

3.3. Vrijeme je za svaku stanicu za izvršavanje zadataka - 7 minuta. Za prijelaz s jedne postaje na drugu vrijeme je postavljeno na -2 minute.

3.4 Početak i kraj zadataka na stanicama bit će objavljeni pozivom.

3.5. Svaki tim mora prevladati 12 etapa (stanica) u skladu sa listom rute.

3.6. U svakoj fazi, vođa stanice stavlja zarađeni broj bodova na listu rute. (Dodatak 6).

3.7. Timovi predaju list rute vodećoj krajnjoj stanici.

IV ... USLOVI KONKURSA

4.1. Prijave za učešće na Konkursu podnose se organizacionom odboru do godinu danana adresi: MOU DOD ul. Rečnikov 44a. Pomoć putem telefona.

V... POSTUPAK OCJENJIVANJA I NAGRADE UČESNIKA KONKURSA.

5.1. Da rezimiramo preliminarne rezultate, cijelo vrijeme radi stručna komisija koju čine:
5.2. Za sumiranje konačnih rezultata, žiri se formira u sastavu:

5.3. Pobjednik općinske štafete "Vrijeme je za zdravlje!" postaje tim sa najviše bodova.

Ime

Opis,

Ukupan broj bodova

Kriterijumi

prezentacija

"Ja i moj tim"

predstavljanje timova, poboljšanje vještina samoprezentacije

Predstavljanje vašeg tima o zdravstvenim temama (vrijeme izvođenja 3-4 min)

stečeno iskustvo u očuvanju zdravlja

aktivnosti - 5 bodova,

vještine samoprezentacije - 5 bodova,

kreativan pristup zadatku-5 bodova

Zdrava ishrana

Pitanja o osnovama zdravog načina života (20 pitanja)

nivo svijesti o pitanjima zdravog načina života - 1 bod za svaki tačan odgovor

pametan - 4 boda (izborno)

« HELP »

procena sposobnosti prve pomoći

usavršavanje vještina prve pomoći

Prva pomoć kod prijeloma

mogućnost pružanja prve pomoći u slučaju prijeloma - 5 bodova

kohezija, timski rad-3 boda

Istorija olimpijskog pokreta

analiza nivoa svijesti učenika o poznatim sportistima i sportu

Polaganje kviza o igri (20 pitanja)

nivo svijesti u sportu - 1 bod za svaki tačan odgovor

timski rad - 3 boda

Problematične strelice

(konkurencija kapetana)

razvoj vještina,

motivacija učenika za zdrav način života

Učešće na takmičenju u sportskom pikadu

karakteristike strategije,

ukupni uspjeh igre - bodovi se dodjeljuju za svaki pogodak

Creative

Brend zdravog načina života

za 10-11 razred

Plakat "Ja sam za zdrav način života"

Za razrede 5-9

Izvođenje kreativnih zadataka

domišljatost, kreativnost, smislenost - 5 bodova

ilustrativnost, estetika - 2 boda

timski rad-3 boda

Kampanja

"Tabakera"

za 10-11 razred

Vitamin za

5-9 razreda

razvoj kreativnog i intelektualnog mišljenja učenika,

generiranje ideja za aktivnosti očuvanja zdravlja

Izvođenje kreativnih zadataka

vještine divergentnog i konvergentnog mišljenja-5 bodova

genijalnost, kreativan pristup - 4 boda

timski rad-3 boda

Narodna mudrost

razvoj kreativnog i intelektualnog mišljenja učenika.

Dopunite poslovicu naroda svijeta o zdravlju

nivo svijesti o narodnoj mudrosti o zdravom načinu života - 5 bodova

timski rad - 3 boda

Contest

"Krokodil"

(igra udruživanja)

razvoj kreativnog mišljenja učenika,

generiranje ideja za aktivnosti očuvanja zdravlja

Izvođenje kreativnih zadataka

vještine divergentnog i konvergentnog mišljenja-5 bodova

domišljatost, kreativnost - 4 boda

timski rad-3 boda

Pojanje

razvoj kreativnog mišljenja učenika,

generiranje ideja za aktivnosti očuvanja zdravlja

Prisjetite se i pjevajte što je moguće više pjesama o sportu, zdravlju, tjelesnom odgoju, vježbanju.

Za svaku pjesmu -1 bod

Kohezija, timski rad-3 boda

« Preventivno "

analiza nivoa svijesti učenika o zdravim stilovima života.

Pitanja o osnovama zdravog načina života

nivo svijesti o pitanjima zdravog načina života - 5 bodova

domišljatost - 4 boda

kohezija, timski rad-3 boda

"Velika štafeta"

Motivacija za fizičku aktivnost

Polaganje sportskih ispita

aktivnost,

fizički trening,

timska kohezija - 5 bodova

Ukratko, nagrađivanje