Kalbos ugdymo pamokos metmenys (vidurinė grupė) tema: GCD santrauka kalbai lavinti vidurinėje grupėje. Tema: Mokymasis pasakoti iš paveikslo "Tai sniego senis!"

Khismatullina Tatjana Anatolievna
Padėtis: auklėtojas
Švietimo įstaiga: MADOU "Malvina"
Vietovė: Nojabrsko miestas
Medžiagos pavadinimas: GCD santrauka vidutinio ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbai lavinti
Tema:"Sasha ir sniego senis"
Paskelbimo data: 21.10.2017
Skyrius: ikimokyklinis ugdymas

GCD santrauka

apie kalbos raidą

/ vidurinės grupės vaikams /

Pedagogas: Khismatullina T.A.

MADOU "Malvina"

Jamalo-Nencų autonominis rajonas, Nojabrskas

Tema:"Sasha ir sniego senis"

Tikslas... Istorijos kūrimas pagal siužetą.

Užduotys.

Švietimo.

suprasti

pavaizduota

atsakyti

auklėtojas.

Inkaras

teisinga

tarimas

"drabužiai".

Suformuoti

intonacijos išraiškingumas, skatinti vaikų bandymus savarankiškai kurti

pasakojimas apie paveikslą, naudojant mokytojo modelį.

Besivystantis.

Tobulėti

mąstymas

kompozicija

nuotraukos,

apie b a zuya

siužeto seka.

Švietimo.

Auklėk

atsakyti

kompetentingai

pristatyta

Žodynas:

adresu skaityti

teisingai

skambinti

dalykų

naudoti

lėšų

išraiškingumas.

Medžiaga. D demonstracinė medžiaga: paveikslas „Saša ir sniego senis“, didaktinė

žaidimas „Kalbos loto“, didaktinis žaidimas „Kalbos raida“ - siužetinės nuotraukos šia tema

„Žiema“, snaigės fiziniams pratimams, gramofonas, burtų lazdelė.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Ant lentos yra paveikslas, padengtas sniego dėmėmis.

Vaikinai, mano rankose yra burtų lazdelė!

Pabandykime šį paveikslėlį animuoti burtų lazdele?

Auklėtojas

magija

lazda

atsidaro

palaipsniui piešiant.

Koks metų laikas pavaizduotas paveikslėlyje? (žiema).

Šio berniuko vardas yra Sasha.

Sasha išėjo į lauką pasivaikščioti. Ką Sasha vilkėjo? Ką Sasha pasiėmė su savimi?

(mokytojas kuria istoriją nuosekliai).

Sasha išėjo pasivaikščioti, apsižvalgė ir pamatė ... Sniego senį!

Kas galėtų padaryti sniego senį?

Atidžiau pažiūrėk, kokį sniego senį gavai?

(linksmas, liūdnas, susimąstęs...).

Kaip manai, ką Sasha darys?

(pastatykite kalvą, nulipdykite sniego moterį ...).

2. Pagrindinė dalis

Klausykite mano sukurtos istorijos

(mokytojo istorija)

Sasha susiruošė pasivaikščioti. Jis apsivilko žalią žieminę striukę su kailiu. Kaip

turėjo užsirišti kepurę, kad neperšaltų ausyse. Aš apsiaviau veltinius batus ir kumštines pirštines, kad mano rankos

ir mano kojos buvo šiltos. Sasha pasivaikščioti pasiėmė roges. Sasha išėjo į gatvę,

apsižvalgė

Aplinkui baltas sniegas, krenta snaigės, jau yra sniego senelis, ir jis nusprendė

pastatyti čiuožyklą.

Ir dabar Sasha nori išgirsti jūsų istorijas apie paveikslėlį.

(mokytojas padeda vaikams, padrąsina).

3. Fizinės minutės „Jie padarė sniego moterį“

Vienas du trys keturi Penki.

Atėjome į kiemą pasivaikščioti.

Jie lipdė sniego moterį, šėrė paukščius trupiniais,

Tada važiavome nuo kalno,

Ir jie gulėjo sniege.

(fizinė minutė su pirštų gimnastikos elementais).

Dabar pažaiskime žaidimą: „Kalbos loto“.

Klausykite rimų:

Mūsų kūdikis turi geras kelnes.

Mišos močiutė mezga šiltas kumštines pirštines.

Ant Mishutkos apsivilksime šiltą kailinį.

Ausų atvartai turi virveles ant ausų,

Užrišti kepurėms ausis.

Kokį garsą dažnai girdėjai? (garsas "Ш").

O dabar vėl klausomės (mokytoja vėl skaito).

Tarkime, šie rimai visi kartu, mes stengiamės aiškiai ištarti garsą „Ш“.

Po kiekvieno eilėraščio skaitymo uždėsime mažą kortelę su paveikslėliu

didelis loto, kuris buvo rimas.

(Mokytoja paeiliui skambina vaikams, klausia, ką įdėjo).

Žodžiu, ką mes turime? (drabužiai).

Apatinė eilutė.

Šauniai padirbėta! Apie ką mes sukūrėme istoriją paveikslėlyje? Koks garsas buvo sutvarkytas?

Ir dabar mes iš eilės sudarysime paveikslėlius Sasha ir duosime jam, ir

Kitoje pamokoje Sasha papasakos istoriją, o mes klausysimės.

(Vaikai nuosekliai komponuoja paveikslėlius į vieną siužetą).

Tema: Kalbos raida. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vyresniosios grupės vaikams
Metasubjekto užduotys:
1. Išmokite veikti pagal planą ar nurodymus
2. Stiprinti gebėjimą paskirstyti užduotis tarp komandos narių.
Dalyko užduotys:
Stiprinti pasakos kūrimo įgūdžius.
PAMOKOS PROCESAS
1. Organizacinis momentas.
Klausimas: Vaikinai, pažiūrėkite, kiek svečių šiandien atėjo pas mus. Pasisveikinkime su jais.
D: Sveiki!
Kl .: Kaip kitaip galite pasisveikinti?
D: Labas rytas! Gera diena! Labas vakaras!
K: Kokia tavo nuotaika dabar? (Gerai). Ir aš taip pat geros nuotaikos.
- Vaikinai, žiūrėk, ar nori paleisti kamuolį mano rankoje? (Taip) Žaidimas vadinasi „Pasakyk atvirkščiai“. Aš įvardinsiu žodžius, o jūs sugalvosite žodžius – „priešingai“, priešingos reikšmės žodžius.
Gerasis blogis
Drąsa yra bailumas
Darbštumas – tinginystė
Baisu – gražu
Silpnas - stiprus
Drąsus, nuolankus – pagyrus
Sunku - lengva
Piktas – meilus
Pradžia yra pabaiga.
Grupė gaus Dunno laišką: „Vaikinai, padėk man, prašau. Faktas yra tas, kad aš esu pasakų šalyje ir negaliu grįžti namo, kol nesugalvoju savo pasakos. Mokytojas jums pasakys, kaip sugalvoti pasakas "
- Ar vaikinai padės Dunno? (Taip)
- Ar gali Tu? (Taip)
Ateik prie stalų
- Sakyk, prašau, nuo ko reikia pradėti, kad nuosekliai prisimintum siužetą?
– Žinoma, pirmiausia reikia susidėlioti planą. Pabandykime.
-Prisimeni, iš kokių dalių susideda pasaka? (Pradžia, vidurys, pabaiga.) - Vaikinai, jūsų pasaka turi turėti pasakišką pradžią.
- Vaikinai, kaip jūs suprantate pasakišką pradžią? Kaip paprastai prasideda pasakos? (Kažkada ... Tam tikroje karalystėje, tam tikroje valstybėje ... Tai atsitiko seniai ...)
– Kas dar pasakyta pirmoje dalyje? (Apie herojus ir pagrindinę temą.)
– Kas jums pasakys apie vidurinę dalį, kuo ji skiriasi nuo kitų dalių? (Viduris yra didžiausia dalis, joje išvardyti įvykiai, kurie nutinka veikėjams.)
- O kokie personažai pasirodo pasakoje (geri ir blogi)
- Vaikinai, kokius ir kokius piktus pasakų herojus pažįstate? (Baba-Yaga, Nemirtingasis Koschey, Geras draugas.)
– Pasakoje visada turi būti kažkokia magija? Kokią magiją žinai? Kaip tu gali tai nupiešti?
– Kokia pabaiga? (Pasakoja, kuo viskas baigėsi.)
– O kokiais žodžiais tai baigiasi? (Jie pradėjo gyventi, gyventi ir daryti gera. Tuo pasaka baigėsi, o kas klausėsi kolegos!) - Ir dabar visi vaikinai priėjo prie manęs, siūlau pavirsti tikrais pasakotojais. Tarkime magiškus žodžius: „Pasuk į kairę ir į dešinę ir pavirsk pasakotojais! Na, dabar jūs esate tikri pasakotojai.
-O vaikinai, mes šiandien sugalvosime pasakas komandose.
Ant šio stalo yra apskritimai, mes paimame ratą ir einame prie stalų ir randame savo vietą bei komandą.
– Sugalvoju komandos pavadinimą, ir užrašysiu ant lentos.
– Vaikinai pradeda dirbti. Nepamirškite mūsų plano.
– Vaikinai baigia sugalvoti pasaką.
-Mieli pasakotojai, dabar susitarkite, kas iš kiekvienos komandos pasakos. Ir aš parašysiu, kad nusiųsčiau Dunno.
Pirmoji finišavo komanda... Paklausykime
(Savo ruožtu skamba visų pogrupių sugalvotos pasakos, mokytojas, jei reikia, pakviečia pogrupio narius papildyti pasakojimą.)
Analizė:
– Ar jums, vaikinai, pavyko atlikti užduotį? Pažiūrėkime, ar jūsų pasaka sukurta pagal planą. Tada mokytojas pažymi, ar kuriant pasaką buvo atsižvelgta į žanro ypatybes ir pagal planą.- Eime, vaikinai, Dunno, mes taip pat išmokysime jus kurti pasakas. Vaikinai, priminkite, iš kokių dalių susideda pasaka, kas sakoma kiekvienoje dalyje, nuo ko prasideda darbas. Esu tikras, kad dabar Dunno, pagal mūsų planą, pats galės tapti pasakotojais.
Ir kiekvienas iš jūsų pagal asmeninį planą galite tai pasakyti savo tėvams namuose.


Prisegtos bylos

Pamokos santrauka

33 Tema „Garsas ir raidė h"

LANKYMASIS ZOJE

Medžiaga. Lėlės Aza, Liza, Zoya; daiktai ar jų atvaizdai (vaza, skėtis, televizorius, varpas, mozaika); žaislai (zuikis, ožka, Dunno); gėlių piešiniai (rožės, mimozos, neužmirštuolės); Penalai su komplektu garsinei žodžių analizei ir žodinei sakinių analizei.

Pamokos eiga

Organizacinis momentas

Psichologinė gimnastika

Žaidimas: „Uodas“. Logopedas laiko pakabintą popieriaus lapą, vaizduojantį uodą, ir sako: hhhhh. Vaikai savo veido išraiškomis imituoja įvairias būsenas: „erzinantis uodas“, „bijo uodo“, „uodas įkando“, „uodą išvarome“, „uodo nebijome“.

2. Izoliuoto garso tarimas h. Pirmojo garso ištraukimas iš žodžio Zoja. Garso charakteristika

Ryte atskrido uodas, pažadinęs Zoją: hhhhh. Kaip suskambėjo uodas? (Z-z-z-z.) Koks pirmas garsas merginos varde? (Garsas z.)

3. Garso tarimas s skiemenimis. Analizė ir sintezė (rąstų už, zo, zu

Pagauk garsus per. Kokį skiemenį grįši? (Skiemuo per.) "Lo- vite" skamba z, O. Kokį skiemenį gavai? (Zo.)„Duok“ man pirmąjį skiemens garsą zu ... (h), antra... (y).

4. Garso tarimas sžodžiuose. Garso padėties nustatymas. Foneminių reprezentacijų kūrimas

Kaip tavo mama meiliai vadino Zoją? (Zoja, Zoja, Zoja-šenka.) Atspėk, ką Zoja padarė šį rytą. Ji atsistūmė... (užuolaida), lova... (sugrūstas) padarė... (įkrovimas), ko-sichki... (pintas) tvarstis... (surištas) išvalytas ... (dantys). Koks yra dantų pastos pavadinimas? (Dantis.) O kaip su pudra? (Odontologas.) Tada Zoya nuėjo į virtuvę ... (pusryčiai). Ryte mes... (pusryčiaujame).

Du draugai atvyko aplankyti Zojos. Suteikite jiems vardus su garsu h. (Lisa, Aza.) Spėkite, ką jie atsinešė su savimi.

Eksponuojami daiktai ir žaislai.

Pirmas garsas žodyje m, paskutinis - a. Kas tai? (Mozaika.) Pirmas garsas v, paskutinis - a, pavadink žodį. (Vaza.) Merginos atnešė... (mozaika, vaza, zuikis su laikrodžiu, žaislinis televizorius, skėtis) ir daugiau gėlių... (rožės, neužmirštuoliai, mimozos).

Klausos dėmesio ir atminties ugdymas

Merginos nusprendė pažaisti „Telefoną“. Žodžius reikia siųsti telefonu: Zuikis, mozaika, skėtis, vaza, ir dabar: nepamirštamieji, rožės, mimozos.

Vaikai kartoja žodžius tam tikra seka.

Garsų-skiemenių analizė ir sintezė

Aza siūlo žaisti žodžius kitaip. Nuleiskite nuogą kią į rankas ir užmerkite akis. Aza ištars žodį, o jūs pakelsite tiek pirštų, kiek žodyje yra skiemenų. Žodžiai vadinami.

Dabar užpildykite trūkstamus skiemenis žodžiais: moro ... (shl), kad...(shl), vandens...(shl), gro...(už). Dabar Aza pavadins pirmąjį skiemenį, o jūs pavadinsite visą žodį: gla ... (akys), stre ... (laumžirgis, skirtas ...(pilis), būti ... (beržas), už ... (uždanga), už ... (įskristi), kad ... (baseinai).



Zoya ir Aza nusprendė išsiaiškinti, kiek žodyje yra skiemenų ir garsų baseinai. Kaip manote, kiek skiemenų yra šiame žodyje? Koks pirmasis skiemuo? O antras skiemuo? Pažymėkite šio žodžio garsus apskritimais. Kokie yra balsių garsai? Kiek priebalsių? Kur yra priebalsio garsas h?

Fizminutka

Zoja ir Aza kviečia kartu su jais daryti pratimus ir su laikrodinis zuikis.

Eilėraščio skaitymas lydimas judesių imitacijos.

Šok-šok, šokink-šok, Ant kojų pirštų atsitraukite!

Zuikis užšoko ant medžio kelmo. Mes dedame letenas į šoną,

Jis garsiai muša į būgną,

Kviečia žaisti šuolį. Ir tada pritūpk

Kojos aukštyn, kojos žemyn, Kad kojos nesušaltų.

V. Volina

8. Garso tarimas s sakiniais. Pagrindinių žodžių sakinių sudarymas. Praktinė veiksmažodžių formų asimiliacija paskambinti

Papasakokite, kaip vaikai žaidė su žaislais.

Vaikai kalba. Sudarykite sakinius su žodžiais mozaika, zuikis, vaza.

Logopedas siūlo sakinių schemas.

Liza staiga prisiminė, ko jai reikia telefonu ... (skambinti). O dabar tu, Dima (Mitya), skambinti.

Telefoną atneša vaikui.

Ką tu darai? AŠ ESU... (skambina) Aš esu... (Aš paskambinsiu). Ką tu padarei? (Jis paskambino.) Tu jau ... (skambino). Mes... (skambinti). Mes... (paskambinsime). Ką mes padarėme? (Jie paskambino.)9. Garso z tarimas nuoseklioje kalboje Liza labai mėgsta frazes. Sukurkime jai frazes su žodžiu ožka.

Už-už, pievoje yra ožka.

Zoologijos sodas-zoologijos sodas, kartu ganėme ožką.

Zy-zy-zy, ožkos varpas.

Už-už, eik namo, ožka.

O štai Zojos frazės. Pakartokime juos su ja.

Zaykai Bubai skauda dantį.

Zoya yra Zaykinos meilužė.

Zuikis miega Zojos baseine.

Zoologijos sodas-zoologijos sodas, zoologijos sodas-zoologijos sodas,

Mes plauname mano Lizą baseine.

Pažintis su raide z

Ar žinote, kaip vadinasi ši knyga? (ABC.) Zoja paėmė abėcėlę , laišką s ji pavadino. Pažiūrėkite, kaip atrodo raidė z? (//su Trečias numeris.)



3 - ne tik garbanė,

3 - spyruoklė, kliņģerė, drožlės.

B. Stepanovas

Pažvelkite į šį laišką: tai kaip ir trečias skaičius.

C. Marshak

11. Skiemenų skaitymas už, zo, zu, zy.Žodžių kūrimas iš išsibarsčiusių skiemenų

Su merginomis skaitykime skiemenis už, zo, zu, zy. O dabar iš skiemenų kad ne, NS, būtų, zu, zy sugalvoti žodžius. (Arkliai, dubenys, dantys.) Padėkime Zojai išskirti savo vardą iš iškirptos abėcėlės.

Pamokos santrauka

Kokį garsą studijavome šiandien? Kas mums padėjo? Kas tai per riebalai? (Priebalsis, tvirtas, skambus garsas.) Kokį laišką sutikote? (Su raide z.) O koks skaičius atrodo ši raidė? (Trečias numeris.)

34 Tema „Garsai h" ir raidė z "

SKRYDIS ŽVAIGŽDĖJE

Medžiaga.Žvaigždžių laivo, „žvaigždžių vyrų“, pilies, gyvūnų (zebrų, stumbrų, laumžirgių, beždžionių, žiogų, zuikių, medūzų), paukščių (kikilio, riešutmedžio, karaliaus, raudonukės), augalų (braškių, baravykų), produktų ( razinos, zefyrai); daiktai (spyna, vinys, krepšelis, užuolaida); spalviniai garsų simboliai, raidės.

Pamokos eiga

Organizacinis momentas.

Kokioje planetoje mes gyvename? (Ant žemės.) Kas mes esame? (Žemė nėra, žemės vaikai.) Kas gyvena žvaigždėse? (Žvaigždžių vaikai.) Jie „siunčia mums savo mėgstamus garsus h, h".

Pamokos temos žinutė

Žvaigždžių vaikai siuntė mums žvaigždžių signalus: hhhhh,z "-z" -z "-z",

3. Garsų charakteristikos h, h" pagal artikuliaciją ir akustines charakteristikas. Pažymėkite juos spalvotais simboliais

Parengiamosios logopedinės grupės „Istorijos piešimas pagal siužetinį paveikslą“ Sniego senelis“ tiesiogiai organizuojamos edukacinės veiklos santrauka.

Programinės įrangos turinys:

Pamokos tikslas:

  • metaforomis kurti vaikų pasakojimus apie konkrečius paveikslo objektus, pateikiant juos praeities, dabarties ir ateities laiku.

Edukacinės užduotys:

  • įtvirtinti vaikų žinias apie žiemą, jos ženklus, žiemos užsiėmimus vaikams.

Vystymo užduotys:

  • įtvirtinti gebėjimą nustatyti paveikslo kompoziciją, jį modeliuoti;
  • užmegzti ryšius tarp paveiksle esančių objektų, juos modeliuoti;
  • toliau mokyti, kaip parengti istoriją apie konkretų objektą, pristatant jo praeitį ir ateitį;
  • toliau mokyti kurti vaizdines daiktų charakteristikas, kuriant metaforas;
  • ugdyti dėmesį, atmintį, kūrybinį mąstymą;
  • toliau dirbti su dikcijos aiškumu, intonaciniu kalbos išraiškingumu;
  • lavinti ir vartoti giminės ir kokybinius būdvardžius, derinant juos su daiktavardžiais.

Edukacinės užduotys:

  • ugdyti gebėjimą įsijausti į paveikslo herojus, suprasti jų jausmus.

Žodyno darbas:

  • daiktavardžiai: žiema, sniegas, snaigės, sniego senis, gumulas, sniego pusnys;
  • būdvardžiai: snieguotas, snieguotas, pūkuotas, šiltas, šaltas, purus, lipnus, šlapias, saldus;
  • veiksmažodžiai: uždengti, uždengti, apsivilkti, apvynioti, lipdyti, kristi, dėti, klijuoti.

Įranga: dalykinis paveikslas „Sniego senis“, flomasteris, popierius, lentelė su paveikslo objektų atvaizdais, burtininkų atvaizdai, vata, lentelės su paveikslėliais, vaizduojančiais panašius objektus, kortelės su paveikslo herojų atvaizdais, medaliai su burtininkų atvaizdais, mažomis paveikslo „Sniego senis“ kopijomis pagal vaikų skaičių.

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas.

Netoli susirinkusiųjų.

Logopedas: Vaikai, pažiūrėkite, kokių gražių, besišypsančių, malonių svečių turime. Turime su jais pasisveikinti ir susipažinti. Į kurį žiūriu ir mirkteliu, jis pasisveikins ir susitiks su vienu iš svečių.

Vaikai sveikina:

Labas rytas! Aš Nikita!
- Sveiki. Aš Nadia!
- Malonu matyti tave. Aš Sasha!
- Sveikinimai! Aš Arsenijus!
- Geros dienos! Aš esu Polina!

Logopedas: - Vaikinai, greitai bus žiemos šventės. Kokias šventes švęsime?

Vaikai: - Kalėdos, Naujieji metai:

Logopedas: – Ką veiksi per atostogas?

Vaikai: - Rogučių sportas, slidinėjimas, čiuožimas.

II Mįslių spėliojimas.

Logopedas: - Vaikinai, atspėk mįsles.

Du rankose, du ant kojų,
Per sniegą nenukrisi
Ir jūs praeisite be vargo,
Susidarys tik du takeliai.
(Slidės)

Stovėjome visą vasarą, laukėme žiemos,
Laukė porų – nuskubėjo nuo kalno.
(rogės)

Žiemos šventės, smagios dienos!
Vaikinams reikia slidžių ir rogių, ir...
(Pačiūžos)

O kas gali būti lipdomas žiemą?

Vaikai: – Žiemą galima pasidaryti sniego senį.

III. Paveikslo kompozicijos nustatymas.

Logopedas: - Eime pažiūrėti, mes apie tai nupiešėme paveikslėlyje.

Vaikai susėda prie stalų. Ant lentos kabo scenos paveikslas „Sniego senis“.

Logopedas: – Atėjo pas mus magas. Koks jo vardas?

Vaikai: - Delis!

Logopedas: - Jis padės išryškinti kuo daugiau paveikslėlyje esančių objektų.

Vaikai vadina paveikslėlyje pavaizduotus objektus, o logopedas kiekvieną žodį lapelyje pažymi žymeklio linija.

Logopedas: – Ar skambinate visiems? Štai kiek mes turime žodžių. Ir tai jums dovana iš Delio burtininko. Ant šios lentelės jis pažymėjo žodžius iš paveikslėlio.

Logopedas ant lentos padeda lentelę su paveikslo veikėjų ir objektų atvaizdais.

IV. Ryšių tarp paveiksle esančių objektų nustatymas.

Magas ateina Nagi (logopedas uždeda savo atvaizdą ant lentos).

Logopedas: – Koks vedlys atsirado?

Vaikai: - Vedlys eik!

Logopedas: – Ką mes su juo darysime?

Vaikai: - Sujunkite žodžius!

Vaikai kuria sakinius jungdami du objektus, logopedas juos sujungia ant stalo linijomis.

Snaigės krenta ant žemės.
- Sniegas guli ant žemės.
- Ant rogių guli sniego gumulas.
- Rogutės yra sniege.
- Krūmas yra sniege.
- Medis yra kairėje nuo grybelio.
- Medis yra už grybelio.
- Medis yra grybo dešinėje.
- Medis yra už sniego senio.
- Kopėčios yra už grybelio.
- Medis yra kairėje nuo tvoros.
- Maša uždeda kibirą ant sniego senio.
- Sniego senis turi morką vietoj nosies.
- Vika ir Anya yra draugės.
- Vika ir Anė rideno sniego luitą.
- Maša padarė sniego senį.
- Varna skrenda danguje. Sniege vaikšto varna.

V. Objektų transformacija laike.

Logopedas: - Susipažinkite su kitu svečiu! Tai…

Vaikai: - Vedlys palik! Su juo išsiaiškinsime, kas nutiko anksčiau.

Logopedas: – Ką anksčiau veikė varnos?

Vaikai: – Sėdėjome medyje, nuobodžiaujame, ieškojome ko nors užkąsti.

Logopedas: - Ką Maša padarė?

Vaikai: - Pabudo, nusiprausė, apsirengė, papusryčiavo, išėjo į gatvę. Ji pamatė, kad sniegas lipnus, ir pradėjo lipdyti sniego senį.

Logopedas: - Ką veikė Vika ir Anya?

Vaikai: - Jie pabudo, prausėsi, apsirengė, pusryčiavo, žiūrėjo animacinius filmus. Tada Vika paėmė roges, Anė paėmė kastuvą ir jie išėjo pasivaikščioti į kiemą. Ten jie pamatė, kaip Maša gamina sniego senį ir taip pat norėjo jį nulipdyti.

Logopedas: – Kas atsitiko sniego seniui?

Vaikai: – Jo nebuvo. Jis buvo sniegas sniego debesyje. Pūtė vėjas, sniegas krito iš debesies ir gulėjo ant žemės. Atėjo Maša ir iš sniego padarė sniego senį.

Logopedas: - O dabar susipažink su naujuoju vedliu! Kas čia?

Vaikai: - Bėkite!

Logopedas: - Ką Maša darys, kai uždės kibirą ant sniego senio? Vaikai: - Maša eis namo vakarienės. Namuose ji pasakos mamai apie sniego senį. Kartu su mama jie eis į kiemą jo apžiūrėti ir nusifotografuoti atminimui.

Logopedas: - Ką veiks Vika ir Anya?

Vaikai: - Jie patys pasidarys sniego senį: ant didžiausio sniego gabalo uždėkite mažesnį gumulą, tada mažiausią. Akys bus iš dviejų anglių, nosis – iš morkų, antakiai ir burna bus piešiama anglimi, plaukai sulips iš šakelių. Jie uždės kibirą ant galvos ir šluotą į ranką. Labai gerai pasirodys. Vika ir Anya parbėgs namo, pakvies mamą ir tėtį pažiūrėti į sniego senį. Tėvai bus labai nustebinti, kad jų mažosios dukros turi nuostabų sniego senį.

Logopedas: – Ką veiks varnos, kai vaikai grįš namo?

Vaikai: - Prie sniego senio prisiartins smalsios varnos, supras, kad jis negyvas, nors atrodo kaip vyras, taps drąsesni, peš, ragaus, skris ant galvos. Jie pajus saldų morkų kvapą, pradės jas pešioti, gurkšnoti ir taps sotūs bei sotūs.

Vi. Dinaminė pauzė.

Logopedas: – O dabar ši vaikų eilė ridens sniego gniūžtes, o ši nešios gumulėlius rogutėmis. Eime pasidaryti sniego senį!

Vaikai, imituodami judesius, išeina į kambario vidurį, prasideda dinamiška pauzė „Sniego senis“.

Nagi, bičiuli, drąsiau, bičiuli,
Katie tavo sniego gniūžtė sniege -
Jis pavirs į storą rutulį
Ir jis taps sniego senio gumuliu.
Jo šypsena tokia ryški!
Dvi akys, ... skrybėlė, ... nosis, ... šluota ...
Bet saulė šiek tiek kepins - deja! - ir sniego senio nėra.

Vii. Objektų pasirinkimas konkrečiu pagrindu.

Logopedas: – O dabar žaidžiame sniego gniūžtes. Įvardink, kas dar galėtų būti tas pats.

Vaikai stovi ratu. Logopedas kiekvienam vaikui meta po vatą ir įvardija objektą iš paveikslėlio. Vaikai renka žodžius daiktams, kurie turi tas pačias savybes.

Varnos smalsios, kaip... Buratino.
„Sniegas šaltas kaip... ledai.
- Sniegas purus, kaip... kailinė kepurė.
„Oras gaivus, kaip... vandentiekio vanduo.
- Kibiras šaltas, kaip... vaikai:
– Grybelis apvalus, kaip... ratas.
– Tvora medinė, kaip... pieštukas.
- Sniego gumulas yra apvalus, kaip ... saulė.
– Morkos aštrios, kaip... peilis.
– Debesys lengvi, kaip... pūkas.
- Sniego pusnys vešlios, kaip... plunksnų guolis.
– Medžiai šiurkštūs, kaip... trintuvė.

VIII. Žaidimas „Atspėk vedlį“.

Logopedas: Vaikinai, burtininkams taip patiko, kaip jūs renkatės panašius žodžius, kad jie nusprendė žaisti kartu su jumis.

Logopedas paeiliui demonstruoja burtininkų atvaizdus, ​​vaikai atlieka judesius pagal vaizdus.

Paskutinis pasirodo Fėjos atvaizdas. Priešingai: „Dabar kelkis nuo stalų lėtai ir labai triukšmingai“. Vaikai turėtų greitai ir tyliai susėsti prie stalų.

IX Metaforų braižymas iš paveikslo.

Logopedas: - Pažiūrėkite į korteles ant stalų. Raskite ant jų panašių objektų vaizdus.

Kaip pavadinti sniegą ant tvoros, jei jis purus, kaip kailinė kepurė?

Vaikai: - Tvora uždėjo pūkuotas sniego kepures.

Logopedas: – Kaip galima pavadinti sniegą ant krūmo, jei jis atrodo kaip šiltas kailinis?

Vaikai: - Krūmas apvyniotas šiltu sniego paltu.

Logopedas: – Kaip galima pavadinti sniego debesis danguje, jei jie atrodo kaip minkštos pagalvės?

Vaikai: - Dangus padengtas minkštomis sniego pagalvėlėmis.

Logopedas: – Kaip galima pasakyti apie sniego pusnis, jei jie vešlūs, kaip plunksnų lova?

Vaikai: - Žemę dengia vešli snieguota plunksnų lova.

Logopedas: – Kaip galima pasakyti apie sniegą, jei jis lipnus, kaip plastilinas?

Vaikai: - Vaikai lipdo iš sniego plastilino.

Logopedas: – Kaip galima pasakyti apie sniego gniūžtes, jei jos apvalios kaip saulė?

Vaikai: - Vaikai ridena snieguotas saulutes.

Logopedas: – Kaip pavadinti sniego senį, jei jis yra kieme ir turi šluotą rankoje?

Vaikai: - Sniego sargas.

Logopedas: - Kaip pavadinti sniego senį, kurį apakino Vika ir Anija, jei jis labai panašus į Mašos sniego senį, bet mažas.

Vaikai: - Sniego senio sūnus.

X. Istorijų piešimas iš paveikslo apie tam tikrą herojų.

Logopedas: - Dabar sulenkite korteles ir padėkite jas ant stalo krašto. Paimkite maišelius ir išimkite iš jų nuotraukas. Kas ant jų nupieštas?

Vaikai: - Maša, Anya, Vika, sniego senis, varnos.

Logopedas: - Dabar mes sudarysime istorijas iš paveikslėlio, kuris kabo ant lentos, kiekvienas iš jūsų apie herojų, kuris pavaizduotas jūsų nuotraukose. Reikia sugalvoti pasakojimo pavadinimą, pasakoti eilės tvarka: kas buvo prieš tai, kas pavaizduota paveikslėlyje, kas pavaizduota ant jo, kas bus po to, kas pavaizduota; ir būtinai naudokite sakinius su panašiais žodžiais.

Istorijų pavyzdžiai:

"Sniego sargas"

Maša pabudo ryte, nusiprausė, apsirengė, papusryčiavo, išėjo į kiemą pasivaikščioti.

Žiema yra gatvėje. Šaltai. Danguje plaukioja minkštos sniego debesų pagalvės. Žemę dengia vešli sniego plunksnų lova. Tvora uždėjo pūkuotas sniego kepures. Krūmai buvo suvynioti į šiltus sniego paltus. Maša palietė sniegą ir jis yra lipnus kaip plastilinas. Taigi galite padaryti sniego senį. Pirmiausia riedau didžiausią snieguotą saulę, paskui antrą – mažesnę, trečią – dar mažiau. Uždėjau juos vieną ant kito. Ji atnešė sniego seniui morką vietoj nosies, anglį vietoj akių, šakeles vietoj plaukų, kibirą vietoj kepurės, anglių vietoj sagų. Su anglimi nupiešiau antakius ir burną. Į ranką įsikišau šluotą.

Koks gyvas pasirodė sniego senis – atrodo kaip sargas.

Maša norėjo papasakoti mamai ir tėčiui apie sniego senį, ji greitai bėgo namo. Tėtis pažiūrėjo pro langą ir pasakė, kad tokį gražų sniego senį reikia nufotografuoti. Jis pasiėmė fotoaparatą, išėjo su Maša į kiemą ir nufotografavo sniego senį kaip suvenyrą – juk jis gali ištirpti.

"Sniego senio sūnus"

Vieną žiemos rytą Vika ir Anya pabudo, nusiprausė, apsirengė, papusryčiavo ir pradėjo žiūrėti animacinius filmus. Tada jie nusprendė išeiti į gatvę. Vika paėmė roges, Anė paėmė kastuvą, šiltai apsirengė ir išėjo į kiemą.

Visa kiemo žemė padengta vešlia sniego plunksnų lova. Ant tvoros dėvimos pūkuotos sniego kepuraitės. Ant krūmų yra šilti sniego paltai.

Vaikai žiūri, o didelė mergaitė Maša iš sniego plastilino daro sniego senį. Ji turi labai gerą sniego senį: didelį, gražų. Vika ir Anya taip pat norėjo padaryti sniego senį. Jie pradėjo ridenti snieguotas saulutes – gumuliukus: dideles, mažesnes ir mažiausius. Sniego seniui vietoj akių priklijavo anglį, vietoj nosies – morką, vietoj plaukų – šakeles, vietoj kepurės – kibirą, vietoj sagų – anglimis. Antakius ir burną nupiešėme anglimi. Mano rankoje buvo įstrigo šluotos kotas. Pasirodė labai geras sniego senelis, panašu į Mašinas, tik mažesnis. Anya ir Vika nusprendė, kad tai bus didelio sniego žmogaus sūnus. Mažos mergaitės apsidžiaugė, nes pirmą kartą pagamino sniego senį.

Jie bėgo namo pasakyti mamai ir tėčiui apie sniego senį. Tėvai išėjo į jį pasižiūrėti ir labai nustebo, kad jų mažosios dukros turi tokį nuostabų snieguotą sūnų.

"Sniego žmogaus gimtadienis"

Atėjo žiema. Dangumi plaukė minkštos snieguotų debesų pagalvėlės. Daugybė snaigių skraidė debesyje virš žemės. Pūtė gaivus vėjelis ir ant žemės nukrito snaigės. Jie apklojo ją vešlia sniego plunksnų lova, aprengė tvorą pūkuotomis sniego kepurėmis. Krūmai buvo suvynioti į šiltus sniego paltus. Snaigėms gulėti vienoje vietoje buvo tiesiog nuobodu. Jie tapo šlapi, lipni.

Tada vaikai atėjo į kiemą, pradėjo ridenti gumulėlius iš sniego plastilino – sniego saulutes – iš pradžių dideles, paskui mažesnes, dar smulkesnes. Dedame gumulėlius vieną ant kito – sniegas virto sniego seneliu. Vietoj akių vaikai jam įkišo anglis, vietoj nosies - morką, vietoj plaukų - šakeles. Nupiešti anglimi antakiai ir burna. Sagas darydavo iš anglių, vietoj kepurės ant galvos uždėtas kibiras. Mano rankoje buvo įstrigo šluotos kotas.

Visi žavisi sniego seneliu. Koks jis nuostabus!

"Skanios morkos"

Atėjo žiema. Varnams šalta. Žemę dengia vešli sniego plunksnų lova. Maisto nerasi. Labai alkanos varnos. Ryte jie ieško maisto, bet neranda. Jiems liūdna ir nuobodu. Varnos norėjo kieme ieškoti maisto, bet vaikai trukdo: triukšmauja, lepina, lipdo Bigfoot.

Galiausiai vaikai išėjo, o Bigfoot liko. Varnos labai domisi, kas jis toks, bet bijo prieiti. Bigfoot stovi, nejuda. Varnos nuskriejo arčiau jo. Nejuda. Tada jie tapo drąsesni, atsisėdo ant sniego senio galvos. Jis nejuda. Vadinasi, negyvas ir nėra ko bijoti.

Išsami informacija apie autorių

A. A. Evtušenko

Saratovo sritis

Išteklių charakteristikos

Išsilavinimo lygiai:

Ikimokyklinis ugdymas

Prekė (-ės):

Literatūra

Tikslinė auditorija:

Auklėtojas

Ištekliaus tipas:

Didaktinė medžiaga

Trumpas šaltinio aprašymas:

Pamokos apie kalbos raidą antroje jaunesniojoje grupėje konspektas šia tema

„Istorijos kūrimas pagal siužeto paveikslą“ Sasha ir sniego senis“

Švietimo tikslais.

  • Idėjų apie žiemą ir jos ženklus įtvirtinimas.
  • Žodyno tema „Žiema“ patikslinimas, išplėtimas ir aktyvinimas
  • Skatinkite vaikus įminti mįsles.
  • Kalbos gramatinės struktūros tobulinimas (daiktavardžių derinimas su būdvardžiais).
  • Išmokite su mokytojo pagalba sukurti nedidelę istoriją pagal siužetą.

Vystymosi tikslai.

· Vizualinio dėmesio, mąstymo, atminties, kalbos derinimo su judesiu ugdymas.

Švietimo tikslais.

· Bendradarbiavimo, iniciatyvumo įgūdžių formavimas.

Įranga. Siužetinis paveikslas tema „Saša ir sniego senelis“, nuotraukos apie žiemą, snaigės su mįslėmis, buteliai su tarkuotomis putomis ir šiaudeliai kokteiliui pagal vaikų skaičių, kasetė su P. P. Čaikovskio pjesės „Žiemos rytas“ įrašu .

Preliminarus darbas... Žiemos reiškinių stebėjimai, pokalbiai apie žiemą, žiemos pramogos.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Pamokos temos paskelbimas. Emociškai teigiamo fono kūrimas, mąstymo ugdymas .

Auklėtojas. Vaikinai, pakeliui į darželį radau snaiges. Šios snaigės yra neįprastos. Ant jų yra mįslių. Klausykite ir pabandykite atspėti.

Mokytojas užmeta mįsles:

Sniegas laukuose, pūga vaikšto.

Ledas upėse, kada tai įvyksta? (Žiemą)

Užėjo peršalimas. Meška nustojo riaumoti:

Vanduo virto ledu. Meška užmigo žiemos miegu.

Ilgaausis zuikis pilkas Kas pasakys, kas žino,

Jis pavirto baltu kiškiu. Kada tai įvyksta? (Žiemą)

Auklėtojas. Šiandien pamokoje kalbėsime apie žiemą, jos ženklus.

2. Д / и "Paimk žodį" Aktyvuokite būdvardžius vaikų kalboje.

- Kokia žiema?(Šalta, apsnigta, šalta...). Koks sniegas žiemą?(Šalta, balta, pūkuota...) Kokios snaigės?(Mažas, šaltas, baltas...). Koks dangus žiemą?(Pilka, niūri...). Kokios sniego pusnys?(Didelis, baltas, snieguotas...). Koks vėjas?(Šalta, ledinė...).

Auklėtojas. Vaikinai, norite, kad iškrito butelis?

3.Pratimas „Pūga» Nukreiptos oro srovės formavimas.

Mokytoja duoda vaikams mažus plastikinius buteliukus, pripildytus susmulkintų putų. Prie kiekvieno butelio dangtelio pritvirtintas kokteilio šiaudelis.

Mokytojas parodo, kaip taisyklingai atlikti pratimą.

4. Paveikslo „Saša ir sniego senelis“ svarstymas Įgūdžio sudaryti aprašomąją istoriją pagal siužetinį paveikslą įtvirtinimas.

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į paveikslą. Vaikai, padedami mokytojos, pagal paveikslėlį sukuria apsakymą.

Koks metų laikas pavaizduotas paveikslėlyje? Kodėl taip nusprendėte? Kuo berniukas apakino? Koks berniuko vardas? Berniuko vardas Sasha. Iš ko Sasha padarė sniego senį? Apsvarstykite sniego senį ir pasakykite mums, koks sniego senis. (Sniego senis didelis, apsnigtas, jam ant galvos kibiras, akys-anglys, nosis-morka...) Tada mokytoja apibendrina: -Žiemą buvo daug sniego. Berniukas Sasha iš sniego padarė sniego senį. Vietoj kepurės sniego senis turi kibirą, akys - anglis, morka vietoj nosies, rankenos - šakelės. Mokytojas kviečia vaikus pakartoti pasakojimą (užduotį atlieka 3-4 vaikai).

5. Kūno kultūros minutei. Kalbos koordinacijos su judesiu ugdymas.

Mokytojas kviečia vaikus atsipalaiduoti. Vaikai kviečiami sušilti ant kilimo.

Skamba muzika iš P. P. Čaikovskio pjesės „Žiemos rytas“.

Iškrito baltas sniegas (ratu).

Susirinkime visi į ratą (stop).

Sėdame ant rogių (pritūpę).

O nuo kalno skubame rogutėmis.

Sniegas, sniegas, sniegas, baltas sniegas (kelkitės, mojuokite rankomis).

Sukasi, krenta ant visų.

Visi vaikai pakilo ant slidžių (slidinėjimo imitacija).

Jie bėgo vienas po kito.

Padarėme sniego gniužulą (rankomis "nupieškite" didelį apskritimą)

Mes padarėme sniego senį („Jie piešia sniego senį iš trijų gumulų).

Žaidė, pjovė,

Ir mes pradėjome verslą (eikite į jų vietas)

Auklėtojas. Klausykite mįslės:

6. Žaidimas „Pagyvink paveikslą“. Išmokykite vaikus atsakyti į klausimus.

Auklėtojas. Vaikinai, siūlau pažaisti žaidimą „Pagyvink paveikslą“

Ant stalo yra nuotraukos. Vaikas prieina prie lentos, nufotografuoja ir pasakoja, ką ant jos mato.

7. Pamokos santrauka.

Mokytojas vertina vaikų darbą. Vaikai, geri draugai. Jie gerai atsakė į klausimus, sukūrė istoriją apie paveikslą.

Visi kalba gražiai!

Na, jūs gausite dovanų!

Ant stalo yra krepšelis su staigmena.