Integreret lektion "gyldne eng". Oversigt over en lektion om udvikling af tale (forberedende gruppe) om emnet: Sammenfatning af en åben integreret lektion om taleudvikling og kunstnerisk og æstetisk udvikling (anvendelse) baseret på historien M

Prishvin M., historie "Golden Meadow"

Genre: naturhistorie

Hovedpersonerne i historien "Golden Meadow" og deres egenskaber

  1. Forfatter, fortæller. Lille dreng. Nysgerrig og opmærksom.
  2. Seryozha. Historiefortællerens bror.
Plan for at genfortælle historien "Golden Meadow"
  1. interessant sjov
  2. Gylden eng under vinduet
  3. Morgenfiskeri
  4. grøn eng
  5. Engen er gylden igen
  6. Dreng Observationer
  7. interessante blomster
Det korteste indhold af historien "Golden Meadow" til læserens dagbog i 6 sætninger
  1. Helten og hans bror elskede at lege med mælkebøtter.
  2. En dag lagde helten mærke til, at han om morgenen lagde sig ned og blev grøn.
  3. Og om eftermiddagen bliver det gyldent igen.
  4. Han begyndte at observere og indså, at mælkebøtter om aftenen klemmer deres kronblade.
  5. Mælkebøtter er blevet interessante blomster for ham.
  6. De gik jo i seng og stod op med fyrene.
Hovedideen i historien "Golden Meadow"
Der er så mange fantastiske ting i naturen, men du skal være i stand til at se disse mirakler.

Hvad lærer historien "Den Gyldne Eng"?
Historien lærer dig at elske naturen, lærer dig at se naturens skønhed, lærer dig at se det usædvanlige og vidunderlige i det mest almindelige. Underviser i mindfulness og observation.

Feedback på historien "Golden Meadow"
Jeg kunne godt lide denne historie, fordi den siger, at alt i naturen er arrangeret meget harmonisk, og planter lever deres eget specielle liv. De er afhængige af solen og blomstrer, når solen står op, og skjuler deres blomster om natten.

Ordsprog til historien "Golden Meadow"
Der er ikke noget smukkere i verden end vores fædreland.
Alle har deres egen side.
Om opfindelsen af ​​naturen torovat.
Planten er en pryd af jorden.
Den skarlagenrøde blomst fanger øjet.

Læs resuméet, en kort genfortælling af historien "Golden Meadow"
Helten og hans bror havde det interessant sjovt i barndommen. De går et sted hen om deres forretninger, og helten ringer til sin bror, og når han vender sig om, blæser han en mælkebøtte i ansigtet på ham. Og bror Seryozha gjorde det samme med helten. Og de så ikke nogen anden fordel ved mælkebøtteblomster.
Men en dag gjorde helten en fantastisk opdagelse.
Fyrene boede i landsbyen, og under deres vindue var der en eng fuld af blomstrende mælkebøtter. Alle kaldte denne eng gylden. Men en dag gik helten tidligt om morgenen på fisketur og lagde mærke til, at engen var grøn, ikke gylden. Og da han kom hjem om dagen, var engen atter gylden.
Drengen begyndte at observere blomsterne. Ved aftenstid var engen grøn igen. Drengen gik ud på engen og så på blomsterne. Det viste sig, at de klemte deres kronblade og dækkede den gule midte. Og om morgenen åbnede mælkebøtterne deres kronblade igen og blev gyldne.
Og siden da er mælkebøtter blevet de mest interessante blomster for helten, fordi de gik i seng med drengene og stod op med dem.

Synopsis af en åben integreret lektion om taleudvikling og kunstnerisk og æstetisk udvikling (anvendelse) baseret på M. Prishvins historie "Golden Meadow"

Formål: At introducere børn til forfatteren M. Prishvin og hans historie "Golden Meadow"; at sætte sig ind i betydningen af ​​ordene: fiskeri, gå til hælen, fuk.

Hent:


Eksempel:

Kommunal førskole uddannelsesinstitution børnehave

kombineret type nr. 5 "Golden Key" af kommunen

bydistrikt Lyubertsy, Moskva-regionen

Synopsis af en åben integreret lektion

til taleudvikling og

kunstnerisk og æstetisk udvikling

(applikation) baseret på historien om M. Prishvin "Golden Meadow"

(forberedende gruppe)

Udarbejdet af læreren

I kvalifikationskategori:

Brusentseva Galina Viktorovna

gå. Lyubertsy, 2018

Mål: Introducer børn til forfatteren M. Prishvin og hans historie "Golden Meadow"; at sætte sig ind i betydningen af ​​ordene: fiskeri, gå til hælen, fuk.

Opgaver:

Uddannelsesmæssigt:

Udvid og tydeliggør børns viden om mælkebøtte.

At lære børn at opfatte værkets figurative indhold, dets moralske betydning; Udtryk dine tanker præcist, udtryksfuldt og klart.

Udvikler:

At udvikle evnen til følelsesmæssigt at reagere på naturens skønhed og indholdet af et litterært værk.

Uddannelsesmæssigt:

uddanne og udvikle et økologisk verdensbillede hos børn.

At fremkalde hos børn ønsket om en omhyggelig holdning til alt levende; at lære at nyde kommunikation med naturen, at forstå værdien af ​​hver plante.

Programindhold:

1. Organisatorisk øjeblik.

2. Hoveddelen.

3. Resumé af lektionen. Afspejling.

Indledende arbejde:

Undersøgelse af en illustration, der forestiller en mælkebøtte, læser et digt af E. Blaginina "Mælkebøtte", didaktiske spil "Lav et billede", "Det tredje ekstra".

Ordforrådsarbejde:

Fiskeri, honningplante, mælkebøtte, gå til hælen, prut, gabe.

Integration af uddannelsesområde:

"Social og kommunikativ udvikling", "Kognitiv udvikling", "Taleudvikling", "Kunstnerisk og æstetisk udvikling", "Fysisk udvikling".

Udstyr og materialer:

Portræt af forfatteren M. Prishvin, historie "Golden Meadow", æske, demonstrationsmateriale (billeder af mælkebøtter), papir mælkebøtter, farvede papirpalmer, magnettavle med magneter, præsentation.

Multimedieenheder:

Laptop, USB-flashdrev, skærm.

Metoder og teknikker:

Visuelt, verbalt, legende.

Forløbet af organiserede og pædagogiske aktiviteter:

  1. Organiseringstid:

Underviser: Gutter, se hvilken smuk æske.

Lad os se, hvad der er her:

Børn: OM! blomster - mælkebøtter (knop, åbnet gul og modnet hvid)

Underviser: Hvad ved du om denne blomst?

(børnenes svar)

Mælkebøtte er en af ​​de første, der dukker op om foråret.

Mælkebøtte elsker solen og gemmer sig, når den ikke er det.

Han er en af ​​de bedste honningplanter.

På en solskinsdag uden ur kan du finde ud af tiden - mælkebøtter åbner kl. 5-6 om morgenen.

Mælkebøtte er en lægeplante.

Der laves en lækker marmelade af dens blomster.

I slutningen af ​​juni tager han en hvid fluffy hat på.

Underviser: Godt gået gutter, hvor ved du meget om denne fantastiske og interessante blomst.

Der er noget andet i kassen, men dette er M. Prishvins bog "Golden Meadow".

2. Hoveddelen.

Underviser: Gutter, i dag skal vi møde en fantastisk person. Mest af alt elskede han børn og natur. Tag et kig på hans portræt. (1 dias) Dette er et portræt af forfatteren Mikhail Prishvin. Jeg vil læse for dig historien om forfatteren Mikhail Prishvin, som kaldes "Golden Meadow". Men hvem der bliver hovedpersonen i historien, vil en gåde fortælle dig:

På græsplænen, nær skoven,

Blomster blomstrede.

Gul som solen.

På et grønt ben.

Og så snart de bliver voksne

Bær hatte -

blød, luftig

Vind, lydig!

Børn: Mælkebøtte (2 rutsjebane)

Underviser: Hvilke ord i gåden gav dig det rigtige svar? Så hvilken plante vil være helten i historien "Golden Meadow"?

Børn: Historiens helt vil være mælkebøtter.

Underviser: I historien møder du ukendte ord. Lad os straks finde ud af, hvad de betyder, så alt er klart for dig.

fiskeri - at få noget.

Gå til hæl - følg hinanden.

Fukat - blæs.

Underviser: Læn dig tilbage og lyt godt efter.

Læser historien om Mikhail Prishvin "Golden Meadow"

(3 dias) "Min bror og jeg, når mælkebøtter modnes, havde det konstant sjovt med dem. Vi plejede at tage et sted hen på egen hånd fiskeri - han er foran, jeg er i hælen.

(4 dias) " Seryozha! - Jeg vil ringe til ham travlt. Han ser tilbage og jeg fuknu mælkebøtte lige i hans ansigt. For dette begynder han at se efter mig, og også som gabe , fandenet. Så vi plukkede disse uinteressante blomster bare for sjov. Men en gang lykkedes det mig at gøre en opdagelse.

(5 dias) Vi boede i landsbyen, foran vinduet havde vi en eng, helt gylden af ​​mange blomstrende mælkebøtter. Det her var meget smukt. Alle sagde: "Meget smukt! Engen er gylden."(6 dias) En dag stod jeg tidligt op for at fiske og bemærkede, at engen ikke var gylden, men grøn.(7 dias) Da jeg kom hjem omkring middagstid, var engen igen helt gylden. Jeg begyndte at observere. Ved aftenstid blev engen grøn igen. Så gik jeg hen og fandt en mælkebøtte, og det viste sig, at han klemte sine kronblade, da det ikke gør noget, om dine fingre var gule fra siden af ​​din håndflade, og knyttet til en knytnæve ville vi lukke den gule. Om morgenen, da solen stod op, så jeg mælkebøtter åbne deres håndflader, og heraf blev engen atter gylden.(Slide 8-9)

Siden da er mælkebøtten blevet en af ​​de mest interessante blomster for os, fordi mælkebøtter gik i seng med os børn og stod op med os.”(10 dias)

Åndedrætsøvelser "Ah"

Træk vejret ind gennem næsen, hold vejret. Pust derefter ud med ordet "ah".

Underviser: Lad os nu forestille os os selv som mælkebøtter: Tag en gul håndflade og knytte næven. Hvilken farve blev han? Hvilke blomster skifter farve på denne måde?

Spørgsmål til historiens indhold:

1. Hvad sjov havde brødrene med mælkebøtter?

2. Hvor boede brødrene?

3. Hvordan var engen tidligt om morgenen? Ved middagstid? Om aftenen?

5. Hvorfor blev mælkebøtten en interessant blomst for fyrene?

6. Hvorfor tror du, Mikhail Prishvin kaldte sin historie "Golden Meadow"? Hvad kunne denne historie ellers hedde?

Fysisk uddannelse "Mælkebøtte"

Mælkebøtte, mælkebøtte!

(De sætter sig på hug og løfter så langsomt deres hænder op på tæerne)

Stilken er tynd, som en finger.

(Ned til den fulde fod, hænder glider hen over kroppen)

Hvis vinden er hurtig, hurtig

(cirkler rundt)

Vil flyve ind på engen,

(Holde i hånd)

Alt omkring vil rasle.

(De siger "shhhhhhhhhhh")

mælkebøtte støvdragere

(Hold i hånden og gå i en cirkel)

Spred i en runddans

Og smelte sammen med himlen.(Konverger i midten af ​​runddansen)

Opsummering af lektionen:

omsorgsgiver : Godt gået gutter, gjorde et godt stykke arbejde. Se, de samme mælkebøtter dukkede op på dine borde. Lad os samle dem og fastgøre dem til den grønne eng.

Børn: Vi fik den samme gyldne eng som Mikhail Prishvin.

Reflekterende øjeblik:

Underviser: Hele naturen hos Mikhail Prishvin bliver levende: mælkebøtter falder ligesom mennesker i søvn om aftenen og vågner om morgenen. Lad os ikke plukke mælkebøtter og redde naturen.

Litteratur:

1. T.V. Lisina, G.V. Morozov "Mobile tematiske spil

for førskolebørn. - M .: TC Sphere, 2015 - 122s.

2. N. E. Veraksy, T. S. Komarova og M. A. Vasil'eva. Omfattende klasser i henhold til programmet "Fra fødsel til skole". Forberedende gruppe - Volgograd: Lærer, 2015 - 313 s.

3. En bog med M. Prishvins historie "Golden Meadow"


Ludmila Talanova
Synopsis af en integreret lektion baseret på M. Prishvins historie "Golden Meadow" i seniorgruppen

Programindhold:

Introducer børn til forfatteren M. Prishvin og hans historie "Golden Meadow". Udvid og tydeliggør børns viden om mælkebøtte. Introducer begreberne: fiskeri, gå til hælen, fuk. At udvikle evnen til følelsesmæssigt at reagere på naturens skønhed og indholdet af et litterært værk. Uddanne det grundlæggende i et økologisk verdenssyn.

Udstyr:

Portræt af M. Prishvin, M. Prishvins bog med historien "Golden Meadow", fotos eller billeder, der forestiller mælkebøtter, "mælkebøtter" lavet af papir og stykker vat til åndedrætsøvelser.

Lektionens fremskridt:

Gutter, i dag skal vi møde en fantastisk person. Mest af alt elskede han børn og natur. Tag et kig på hans portræt. (At vise). Dette er et portræt af forfatteren Mikhail Prishvin. Jeg vil læse for dig historien om forfatteren Mikhail Prishvin, som kaldes "Golden Meadow". Men hvem der bliver hovedpersonen i historien, vil en gåde fortælle dig.

Mælkebøttegåde

Brændt i det duggede græs

Blomsten er gylden.

Så falmede, falmede

Og blev til fnug.

(Mælkebøtte)

Hvilke ord i gåden gav dig det rigtige svar? Så hvilken plante vil være helten i historien "Golden Meadow"? Hvad ved du om denne blomst?

I historien møder du ukendte ord. Lad os straks finde ud af, hvad de betyder, så alt er klart for dig. Fiskeri får noget. Hvilken slags fiskeri kunne fyrene lave i skoven, hvad kunne de få der? Gå i hælen - følg hinanden. Fukat - blæs. Prøv at blæse dig selv, udtal med "fu".

Læn dig tilbage og lyt godt efter.

Læser historien om Mikhail Prishvin "Golden Meadow"

"Min bror og jeg, når mælkebøtter modnes, havde det konstant sjovt med dem. Vi plejede at gå et sted hen til vores handel - han var foran, jeg var i hælen.

"Serezha!" - Jeg vil ringe til ham travlt. Han vil se tilbage, og jeg blæser en mælkebøtte lige i hans ansigt. For dette begynder han at holde øje med mig, og mens du gaber, fuknet han også. Så vi plukkede disse uinteressante blomster bare for sjov. Men en gang lykkedes det mig at gøre en opdagelse.

Vi boede i landsbyen, foran vinduet havde vi en eng, helt gylden af ​​mange blomstrende mælkebøtter. Det her var meget smukt. Alle sagde: "Meget smukt! Engen er gylden." En dag stod jeg tidligt op for at fiske og bemærkede, at engen ikke var gylden, men grøn. Da jeg kom hjem omkring middagstid, var engen igen helt gylden. Jeg begyndte at observere. Ved aftenstid blev engen grøn igen. Så gik jeg hen og fandt en mælkebøtte, og det viste sig, at han klemte sine kronblade, som om dine fingre var gule på siden af ​​din håndflade, og knyttet til en knytnæve ville vi lukke den gule. Om morgenen, da solen stod op, så jeg mælkebøtter åbne deres håndflader, og heraf blev engen atter gylden.

Siden da er mælkebøtten blevet en af ​​de mest interessante blomster for os, fordi mælkebøtter gik i seng med os børn og stod op med os.”

Åndedrætsøvelse "Blæs på en mælkebøtte"

På en lys solskinsdag

Gylden blomstret blomst.

Let vind blæser -

Vores blomst svajede.

En stærk vind blæser -

Kronblade pleje.

(Børn blæser på mælkebøtteblade med forskellige styrker

og observer intensiteten af ​​kronbladenes bevægelse.)

Fluffy hvid kugle

Fremviste i et rent felt.

Pust lidt på den

Der var en blomst - og der er ingen blomst.

(Så blæser de på "mælkebøtten" vat uden at puste kinderne ud.)

Spørgsmål til historiens indhold:

1. Hvad sjov havde brødrene med mælkebøtter?

2. Hvor boede brødrene?

3. Hvordan var engen tidligt om morgenen? Ved middagstid? Om aftenen?

5. Hvorfor blev mælkebøtten en interessant blomst for fyrene?

6. Hvorfor tror du, Mikhail Prishvin kaldte sin historie "Golden Meadow"? Hvad kunne denne historie ellers hedde?

Fizminutka "Mælkebøtte"

Mælkebøtte, mælkebøtte! (sæt på hug, rejs så langsomt)

Stilken er tynd, som en finger.

Hvis vinden er hurtig (de spredes i forskellige retninger)

Vil flyve ind på engen,

Alt omkring vil rasle.

(De siger "shhhhhhhhhhh")

mælkebøtte støvdragere

De vil sprede sig i en runddans (Slut hænder og gå i en cirkel)

Og smelte sammen med himlen.

Mælkebøtte snak

Mælkebøtten er en af ​​de første, der dukker op om foråret, som en gul sol i ungt grønt græs.

Om morgenen på en solrig eng uden ur, kan du finde ud af tiden. Ved 5-6 tiden står solen op og mælkebøtterne åbner sig. Om aftenen går de gule lys ud og lukker.

Mælkebøtten elsker solen så højt, at den ikke tager øjnene fra den – den vender sit blomsterhoved efter den.

Men mælkebøtter er ikke altid gule, som solen. Tiden går, og gule kronblade erstattes af hvide fnug.

Hvide fnug er frø. Vinden blæser, frøene er spredt langt, langt i forskellige retninger. De falder til jorden og vokser. Nye blomster dukker op.

Mælkebøtte er en lægeplante. En lægeplante er en plante, der bruges i medicin til behandling. Mælkebøtteblade og rødder bruges til at behandle hoste og forbedre appetitten.

Og folk laver lækker marmelade af mælkebøtteblomster. Og ikke kun folk bruger mælkebøtter. Bier, humlebier og sommerfugle elsker at flyve til mælkebøtter. De spiser mælkebøtte sød nektar. Og bierne laver så mælkebøttehonning af det – tykt og velduftende.

Lad os ikke plukke mælkebøtter og beholde skønheden. Og bierne vil takke os for at gemme blomster til dem. Og vi vil beundre skønheden i denne blomst og af hele naturen, som forfatteren Mikhail Prishvin var i stand til at gøre. Du mangler endnu at stifte bekendtskab med mange af hans værker, men i hvert af dem ser han det fantastiske og smukke i naturen. Hele naturen hos Mikhail Prishvin bliver levende: mælkebøtter, hvordan folk falder i søvn om aftenen og vågner om morgenen, skoven ved, hvordan man hvisker, og dyr og fugle taler, en svamp, som en helt, bryder frem under bladene .

Men Mikhail Prishvin opfordrer sine læsere til ikke kun at beundre naturen, men også til at beskytte den. Prishvins helte fornærmer aldrig de forsvarsløse og harmløse. Tværtimod beskytter de dem: i historien "Frøen" redder en mand en rejsefrø, i historien "Zhurka" dyrker han en trane, og i historien "Khromka" helbreder han en lam and.

Dette afslutter vores lektion. Jeg vil lægge en bog med historier af Mikhail Prishvin i vores gruppes bibliotek, og du kan se på illustrationer til hans historier eller tage med hjem for at læse med dine forældre.

kommunal budget førskole

uddannelsesinstitution

kommune

Krasnodar by

"Børnehave af den kombinerede type nr. 116"


Underviser:

Dubrovina Zoya Alexandrovna

2018

Integreret lektion "Golden Meadow"
Formålet med lektionen: At gøre børn bekendt med Mikhail Prishvins arbejde, hans historie "Golden Meadow".

Opgaver:
Udvikle tale gennem det kunstneriske ord og svar på spørgsmål;
Udvikle hukommelse, observation, generel motorik, kreativ fantasi gennem tegning og evnen til at se mirakler i naturen;
Dyrk en følelse af kammeratskab, respekt, velvillig og omsorgsfuld holdning til miljøet;
At dyrke nøjagtighed i arbejdet, at bringe arbejdet påbegyndt til slutningen.
ordforrådsarbejde: gylden, spiret, spiret.
Anvendt materiale. En kuvert med spørgsmål, en kiste med billeder af en mælkebøtte og en bog af M. Prishvin « gylden eng» , grønne A4-blade, maling, pensler, A4-plastikposer.
forarbejde: Observation af mælkebøtter gennem vinduet og på pladsen. Arbejd med emnet i løbet af året.


GCD fremskridt.
1. omsorgsgiver.
Gutter, Lugovichok inviterer os til at besøge ham. Hvor bor han? (på engen)
Men før vi går, skal vi besvare hans spørgsmål, som han sendte os. (kuvert med spørgsmål)

Hvilken sæson er det nu?
Hvilke ændringer er der sket i naturen?
Hvem vågnede fra dvale?
Hvem får børn om vinteren?
Hvilke fugle vendte tilbage fra varme lande?
Hvad er kroppen af ​​fugle og dyr dækket af?
Hvem har flere poter hos dyr eller fugle?
Hvad var de første blomster, der blomstrede?
Hvad vises om foråret og efterår om efteråret?
Hvorfor har planter brug for rødder?

omsorgsgiver.
Gutter, Lugovichok sendte os også en fabelagtig kiste.
Lad os se, hvad der er i det:
Der er en bog af M. Prishvin i brystet « gylden eng» .

I dag skal vi stifte bekendtskab med forfatteren M. Prishvin.
Han var forelsket i sit hjemland, dets skønhed, skove og marker, floder og søer, dets fugle og dyr. Alt, hvad han skrev om, var gennemsyret af en stor kærlighed til naturen.

Jeg vil med glæde læse historien om forfatteren Mikhail Prishvin "Golden Meadow" for dig.

Men hvem bliver hovedpersonen i historien, gæt.
Brændt i det duggede græs
blomst
gylden.
Så falmede, falmede,
Og blev til fnug.
(Mælkebøtte)

Og her er billeder af blomster - mælkebøtter (knop åbnet gul og modnet hvid)
Hvilken plante vil være helten i Mikhail Prishvins historie "Golden Meadow"?

Børn. Mælkebøtte.

omsorgsgiver. Hvor vokser denne blomst?

Børn. Den vokser i engen og kaldes engblomsten.

omsorgsgiver. Vi har allerede mødt engblomster. Navngiv dem.

Børn. følfod, forglemmigej, mælkebøtte.

omsorgsgiver. Hvad mere interessant kan du fortælle om mælkebøtte?

Børns svar.
Mælkebøtte er en af ​​de første, der dukker op om foråret.
Mælkebøtte elsker solen og gemmer sig, når den ikke er det.
Han er en af ​​de bedste honningplanter.
På en solskinsdag uden ur kan du finde ud af tiden – mælkebøtter åbner klokken 5-6 om morgenen.
Mælkebøtte er en lægeplante.
Der laves en lækker marmelade af dens blomster, og der laves en sund salat af bladene.
Ved slutningen af ​​blomstringen tager han en hvid, luftig hat på.
Mælkebøtten elsker solen, den vender sit blomsterhoved efter sig.
Hvide fnug er frø. Vinden blæser,
frøene spredes langt, langt i forskellige retninger. De falder til jorden og vokser. Nye blomster dukker op.

omsorgsgiver. Godt gået gutter, hvor ved du meget om denne fantastiske og interessante blomst.
Og hvorfor netop disse blomster blev sendt til os af Lugovichok, vil du forstå efter at have lyttet til historien « gylden eng » .

I historien møder du ukendte ord. Lad os straks finde ud af, hvad de betyder, så alt er klart for dig. fiskeri- at få noget. Hvilken slags fiskeri kunne fyrene lave i skoven, hvad kunne de få der? Gå til hæl- følg hinanden. Huff- blæse. Prøv at blæse dig selv, udtal med "fu". gabe- slap af.

Sid behageligt og lyt godt efter.

2. Læser historien om Mikhail Prishvin "Golden Meadow"
Min bror og jeg, når mælkebøtter modnes, havde det konstant sjovt med dem. Vi plejede at gå et sted hen til vores handel - han var foran, jeg var i hælen.

"Serezha!" - Jeg vil ringe til ham travlt. Han vil se tilbage, og jeg blæser en mælkebøtte lige i hans ansigt. For dette begynder han at holde øje med mig, og mens du gaber, fuknet han også. Så vi plukkede disse uinteressante blomster bare for sjov. Men en gang lykkedes det mig at gøre en opdagelse.

Vi boede i landsbyen, foran vinduet havde vi en eng, helt gylden af ​​mange blomstrende mælkebøtter. Det her var meget smukt. Alle sagde: "Meget smukt! Engen er gylden. En dag stod jeg tidligt op for at fiske og bemærkede, at engen ikke var gylden, men grøn. Da jeg kom hjem omkring middagstid, var engen igen helt gylden. Jeg begyndte at observere. Ved aftenstid blev engen grøn igen. Så gik jeg hen og fandt en mælkebøtte, og det viste sig, at han klemte sine kronblade, da det ikke gør noget, om dine fingre var gule fra siden af ​​din håndflade, og knyttet til en knytnæve ville vi lukke den gule. Om morgenen, da solen stod op, så jeg mælkebøtter åbne deres håndflader, og heraf blev engen atter gylden.

Siden da er mælkebøtten blevet en af ​​de mest interessante blomster for os, fordi mælkebøtter gik i seng med os børn og stod op med os.

Idrætsminut "Mælkebøtte"
Mælkebøtte, mælkebøtte! (sæt på hug, rejs dig langsomt)
Stilken er tynd, som en finger.
Hvis vinden er hurtig (de spredes i forskellige retninger)
Vil flyve ind på engen,
Alt omkring vil rasle. (De siger "shhhhh")
mælkebøtte støvdrager,
De vil sprede sig i en runddans (Slut hænder og gå i en cirkel)
Og smelte sammen med himlen.

Spørgsmål til historiens indhold:
Hvor boede brødrene?
Hvad sjov havde brødrene med mælkebøtter?
Hvordan var engen tidligt om morgenen? Ved middagstid? Om aftenen?
Hvad sammenligner forfatteren mælkebøtteblade med? Hvorfor blev mælkebøtten en interessant blomst for børn?
Hvorfor kaldte Mikhail Prishvin sin historie "Golden Meadow"? Hvad kunne denne historie ellers hedde?

3. Ikke-traditionel tegning "Golden Meadow"

omsorgsgiver.
Gutter, lad os tegne mælkebøtter til Lugovichka på en usædvanlig måde og sende ham som et minde.

Tegn på en plastikpose, og sæt derefter et stykke papir med den tonede side på posen, stryg ovenpå.

Foråret gik gennem byen,
Hun bar pungen.
Lyse farver og børster
Hun måtte købe.
Åbnede tegnebogen
Og mønter Skok, hop, hop!
Rullede sammen, løb væk
De blev mælkebøtter.

omsorgsgiver.

Vi fik den samme gyldne eng som Mikhail Prishvin.

Opsummering af lektionen.

omsorgsgiver. Hele naturen hos Mikhail Prishvin bliver levende: mælkebøtter falder ligesom mennesker i søvn om aftenen og vågner om morgenen. Lad os ikke plukke mælkebøtter og redde naturen.

Det var her vores rejse sluttede. Men det er ikke den sidste, vi rejser mere og mere med dig.

I dag er TK baseret på historien "Golden Meadow".

Da jeg ikke holder klasser med et barn, men i en gruppe (i midten), vil jeg skrive fyre.
Derhjemme har jeg, som du forstår, også en minigruppe, og hvis vi spiller, så alle sammen.

I dette tilfælde tildeler jeg rollen som ledere til de ældste. Og de fleste af spørgsmålene om historien bliver allerede ikke stillet af mig, men af ​​ældre børn.
Således udarbejder vi talefærdigheder, evnen til at stille spørgsmål, til at føre en dialog. Det viser sig ikke kun spil for yngre børn, men for ældre børn - fælles spil.

Derfor er denne lektion, og alle efterfølgende, ret velegnede til børn i forskellige aldre. De skal bare tilpasses lidt.

Lad os starte vores fortællerejse!

1. Vi ser et oplæg om historien "Golden Meadow" eller læser historien.
*Oplæg og historie er angivet i bilaget.

2. Parse ord.
Voksen: Gutter, har du bemærket, at forfatteren i historien brugte ord, som vi sjældent bruger i vores moderne liv. Lad os finde disse ord i teksten og tænke over, hvad de kan betyde.
Ordet "bagud" - hvad tror du, det kan betyde? Vi lytter til børnenes svar.
Ordet "ind igen" betyder - bagved, bagved noget eller nogen.
I historien, dette ord, "tilbage i", mødte vi i en sætning: "Det plejede at være, at vi går et sted hen til vores håndværk - han er foran, jeg er i hælen."
Lad os også prøve at gøre det. Hvem kommer foran, hvem kommer i hælen?

Børn deles i par og går rundt i lokalet. Hvis barnet leger med en voksen, så prøv at gå sådan på skift. Spørg så, hvem af børnene der var foran, og hvem der var bagved. Lad børnene skifte plads.

Lad os analysere ordene yderligere.
Ordet "fuknu" findes i sætningen: "Han vil se sig omkring, og jeg vil kneppe ham med en mælkebøtte lige i ansigtet."
Voksen: Gutter, hvad tror du, ordet "fuknu" betyder? Vi lytter til børnenes svar.
Ordet "fuknut" eller "fuknu" betyder at blæse (eller have blæst), blæse af (blæse ud) et lys eller noget. Dette ord bruges også, når man spiller dam. I damspillet betyder ordet "fuck" - at fjerne modstanderens brik fra brættet, når han laver en fejl i spillet.
Voksen: Gutter, lad os også "fuck" - blæse stearinlyset ud.
En voksen tænder et lys og giver alle fyrene på skift til at blæse det ud.
Du kan også kneppe på ark papir. Lad os kneppe papiret fra bordet.
Forbered fint klippede stykker papir på forhånd. Læg dem på bordet og pust (blæs) på dem alle sammen.
Voksen: Børn, vi legede med papir, og lad os nu samle det i en kasse. Det vil være nyttigt for os til håndværk.

3. Eng under jorden, hvordan er det? (engjord).
*Billeder i applikationen.
I historien gik børnene forbi en græsmark af mælkebøtter.
Hvad kan vi kalde en eng? Vi lytter til børnenes svar.
Hvis du kigger i ordbogen - en eng er en type bestemt vegetation, hvorpå der hovedsageligt vokser stauder. Enge er forskellige, men fælles for alle er, at der i det øverste jordlag er en masse rødder af forskellige planter.
Voksen: lad os prøve sammen med dig at lave en lille del af engen af ​​pap og plasticine og se, hvordan den ser ud i naturen.
(Hvis du har mulighed for at gå på engen, så sørg for at gå, grav et stykke jord op med vegetation og se på et levende eksempel på, hvordan det ser ud i jorden.)
Først laver vi det nederste lag - vi tager hvidt karton eller et ark papir og maler det med sort maling (dette er det nederste lag af jord). Vi tager et andet ark, ruller pølser af forskellig længde fra sort plasticine og klæber dem i et rod til et ark eller pap. Vi lægger dette ark oven på den første (dette er et lag jord med rødder). Vi tager grøn plasticine og smører det oven på vores rødder (dette vil være et lag græs). Du kan lave blomster ovenpå. Vores eng er klar.
Lad os nu se, hvordan engjorden ser ud på billedet.
Vi ser på billederne.

4. Forskellige enge.
*Billeder i applikationen
Voksen: Fyrene i historien, børnene gik forbi en græsmark af mælkebøtter. Og hvem af jer har set sådan en eng eller gået på den? Vi lytter til børn.
Hvad kunne du bedst lide ved denne eng? Hvilke andre planter så du der?
Hvad husker du mest?
Lad os se, hvad mælkebøtteenge er.
Vi ser på billeder fra applikationen.
Og hvilke andre blomster er enge? Vi lytter til børnenes svar. Vi ser på billederne.
Vær opmærksom på navnene på blomsterne i engen, deres farve, størrelse, form.
Spørg, om nogen har set sådanne blomster, og hvor han så dem. Eng, hvilke blomster kunne børnene bedst lide?
Voksen: Lad os nu lave én stor mælkebøtteeng. For at gøre dette skal du tage emnerne af mælkebøtter og lime dem på et stykke tegnepapir.
Hvis du ikke har tegnepapir, kan du lave ét stort ark almindeligt papir til udskrivning ved at fastgøre fire ark med malertape.
Til mælkebøtteemner skal du skære cirkler af forskellige størrelser ud fra farvet hvidt og gult papir og lave snit langs kanterne. Lad børnene lime disse "mælkebøtter" på et stykke papir i vilkårlig rækkefølge. Selvom de stikker dem oven på hinanden, får du et vidunderligt billede af engen.


5. Vi lærer et digt efter mnemotabellen.
*Tabel i ansøgning
Vi vælger et digt og lærer det udenad ved hjælp af en mnemonisk tabel.

6. Englyde.
*Musik og billeder i appen.
Voksen: Gutter, ved du, hvem der bor på engen? Måske bor der insekter og dyr? Vi lytter til børnenes svar.
Lad os lytte til de lyde, du kan høre, når du er på engen. Og vi vil forsøge at bestemme, hvilke dyr og insekter vi hører.
Vi lytter til lyd. Børn siger, hvem de har hørt.
Lad os nu se på billeder af dyr og insekter, der lever på engen.
Vi viser billeder, og fortæller kort om dyr og insekter. Vi udskriver ansøgningen - "Beboere på engen."


7. Vildt - genopliv engen.
* Spil i applikationen.
Lad børnene vække engen til live. Print to billeder ud: et almindeligt med et farvefotografi af en eng. Den anden er den samme, men nogle detaljer i billedet mangler. Bed børnene om at lime detaljerne, for at gøre engen lige så farverig som på det første billede.
Til småbørn skal du forberede færdigskårne stykker. Børn, der er gode med saks, kan selv klippe detaljerne.
I kan give hvert barn et separat billede til "genoplivning", eller I kan lave kollektivt arbejde.
!!! Når du udskriver materialet, skal du være opmærksom på, at både detaljerne og billedet af engen er i samme format, så får detaljerne præcis den rigtige størrelse til limning.



8. En mælkebøttes liv.

*Materiale i applikationen, du udskriver dem i det format, du har brug for.
Voksen: børn, lad os se en video om en mælkebøttes liv.

Efter videoen kan du se billedet af en mælkebøttes livscyklus. På billedet angiver pile og tal rækkefølgen af ​​mælkebøttens livscyklus.
Udskriv på separate billeder en mælkebøttes livscyklus for hvert barn separat. Når du omhyggeligt har undersøgt billedet med børnene, skal du bede børnene om at lægge (skrive) tallene ned i den rækkefølge, som billedet betragter.
For børn, der ikke ved, hvordan man skriver og ikke kender tal, kan du foreslå at sætte billeder med mælkebøtter i rækkefølge, baseret på diagrammet. De der. du lægger et diagram over en mælkebøttes liv foran barnet, forklarer det og barnet limer straks det samme på arket.

9. Blomsterur.
I historien "Golden Meadow", som vi læste, gjorde drengen en opdagelse. Hvad var denne opdagelse?
Lad os huske: ”En dag stod jeg tidligt op for at fiske og lagde mærke til, at engen ikke var gylden, men grøn. Da jeg kom hjem omkring middagstid, var engen igen helt gylden. Jeg begyndte at observere. Ved aftenstid blev engen grøn igen. Så gik jeg hen og fandt en mælkebøtte, og det viste sig, at han klemte sine kronblade, da det ikke gør noget, om dine fingre var gule fra siden af ​​din håndflade, og knyttet til en knytnæve ville vi lukke den gule. Om morgenen, da solen stod op, så jeg mælkebøtter åbne deres håndflader, og heraf blev engen atter gylden. Siden da er mælkebøtten blevet en af ​​de mest interessante blomster for os, fordi mælkebøtter gik i seng med os børn og stod op med os.”

Børn, ved I, at der findes "blomsture"?
Når folk ser blomster, har folk lagt mærke til, at deres liv er underlagt visse biologiske rytmer: nogle af dem åbner deres lyse kronblade tidligt om morgenen og lukker dem, når solen er på sit højeste, andre forbliver åbne hele dagen eller "bliver levende om aftenen .

For mere end 250 år siden kompilerede den berømte naturforsker Carl Linnaeus sine første Flora Hours. I et blomsterbed i byen Uppsala voksede der blomster, hvis kronblade åbnede sig i en bestemt rækkefølge fra klokken 3-5 om morgenen til midnat. Den velkendte mælkebøtte, hør, kartofler, lyse saraner, beskeden sur ...

Hvilke love blomsternes biologiske rytmer adlyder er stadig ukendt. Aflæsningerne af urfarverne afhænger også af områdets geografiske placering. Derfor bør enhver, der ønsker at arrangere sådanne timer, vælge planter i overensstemmelse med lokale forhold. For eksempel i den centrale zone af den europæiske del af Rusland, den tidligste, klokken 3-5 om morgenen, "vågner" enggedeskæget - en gul shaggy blomst på en elegant stilk. Ved 4-5 tiden dukker smukke valmuelys op på marken, blå krone af cikorie åbner sig. Så vågner sotidsel og krasodnev op. Ved 6-tiden om morgenen løfter en munter mælkebøtte hovedet, en blå flod af hør breder sig på marken, hvidlilla kartoffelblomster åbner sig. Senere blusser en marknellike op i røde prikker i græsset. Ved 9-tiden om morgenen åbner ømme, sure kronblade og orange kronblade af morgenfruer, en smuk hvid lilje dukker op på stille floder og damme. Indtil slutningen af ​​dagen fortsætter lyse duftende vilde rosenblomster med at dekorere jorden. Først om aftenen vågner duftende duftende tobak, efter solnedgang begynder natviolen at lugte duftende, ved midnat åbner koppen med blomsten af ​​kaktusen "Queen of the Night" ...

10. Mælkebøtte og geometriske former.
*Materiale i ansøgningen.
Voksen: gutter, hvad synes du, hvilken geometrisk figur ser en mælkebøtteblomst ud? Hvad med dens blade?
Det er rigtigt, en mælkebøtteblomst ligner en cirkel, og dens blade ligner trekanter.
Lad os prøve at finde genstande i vores værelse, der ligner en cirkel og en trekant. Vi søger og navngiver disse objekter.
Hvilke geometriske former kender du? Vi lytter til børnenes svar.
Lad os nu lege: Jeg vil vise dig en geometrisk figur, og du vil kalde det hele sammen. Vi viser til gengæld geometriske former.
Vi ser en præsentation, hvor objekter kan ligne forskellige geometriske former.
Efter præsentationen beder du børnene om at lede efter genstande i rummet, der ligner geometriske figurer, bortset fra en cirkel og en trekant. Vi har allerede fundet dem.

11. Kreativitet.
* Materialer i ansøgningen.
Voksen: Gutter, lad os se på billederne af mælkebøtter i malerier af kunstnere.
Læg mærke til de gule toner, der bruges til mælkebøtterne. Hvor vises mælkebøtter? Hvad har malerierne til fælles? Hvad er forskellen?
Voksen: Lad os nu lave hver en mælkebøtte.
Vi laver skræddersyede applikationer.

Alt materiale til denne lektion kan downloades ved at klikke på knappen nedenfor.
Jeg ville være taknemmelig, hvis du deler denne lektion med dine venner ved at klikke på knapperne på sociale netværk! Tak!