Vaistiniai augalai ikimokyklinukams. Ekologijos pamokos vyresniųjų grupėje konspektas „Mūsų krašto vaistiniai augalai

Zaluzhnaya Elena Nikolaevna, pirmosios kvalifikacinės kategorijos pedagogė, BDOU Omskas " Darželis 52 kompensacinio tipo "
Produkto aprašymas: Siūlau trumpą santrauką švietėjiška veikla vyresniosios grupės vaikams (5-6 m.) „Kelionė į vaistinių augalų šalį“. Tai yra baigiamojo renginio, kuriame dalyvauja vaikai, santrauka projekto veiklašia tema: " Vaistiniai augalaiŠalia mūsų“. Ši medžiaga pravers vyresnės grupės auklėtojoms, taip pat mokytojams, dirbantiems su regos negalią turinčiais vaikais.

GCD santrauka vyresnioji grupė„Kelionė į vaistinių augalų šalį“

Švietimo sričių integracija: « Kognityvinė raida», « Kalbos raida"," meniškai - estetinis vystymasis», « Fizinis vystymasis"," Socialinis - komunikacinis vystymasis ".
Tikslas: plėsti vaikų idėjas apie vaistinius augalus, kokią naudą jie duoda, ar galima patiems užsiauginti.

Užduotys:
Pataisomoji – mokomoji: apibendrinti ir sisteminti vaikų mintis apie vaistinius augalus; sužadinti norą sužinoti apie juos naujų faktų (supažindinti su liaudiškais vaistinių žolelių pavadinimais - "beljuška", "pupavka", "vorožka", "pienas", "pūkinis striukė", "medetkos", "kiškio ausys") .
Korekcinis ir vystomasis: ugdyti pažintinį susidomėjimą; kalbą, praplėskite žodyną nauja informacija (ramunėlės, gysločiai – keliautojai, žolininkai, medingieji augalai, medetkos, žiedynai). Gebėjimas nustatyti priežastinius ryšius; dėmesys, atmintis. Pagerinti regėjimo aštrumą, ugdyti regėjimo suvokimą per meninę ir produktyvią veiklą; smulkioji motorika, orientacija erdvėje.
Pataisomoji – mokomoji: ugdyti ekologinę kultūrą, formuoti pagarbų požiūrį į vaistažoles; įgūdžių bendra veikla, galimybė dalintis įspūdžiais vieni su kitais.
Preliminarus darbas:
1. Meniškai – produktyvią veiklą: vaikų delnų kontūro iškirpimas iš popieriaus ir servetėlių kiaulpienėms, ramunėlėms, medetkoms; suplėšyti popierinę servetėlę į gabalus ir sukamaisiais judesiais susukti gumulėlius žiedynams; Žolelių ridenimas žolei iš žalios servetėlės; žaidimai su skalbinių segtukais.
2. Darbas su informacine literatūra. „Išmaniųjų knygų lentynų“ (žinynų, enciklopedijų, spalvinimo puslapių) dizainas.
3. Pasakų, istorijų, eilėraščių skaitymas šia tema; nagrinėjant jiems skirtas iliustracijas, pokalbius.
4. Eksperimentinė – tiriamoji veikla: medetkų sodinukų auginimas, sodinimas ir priežiūra sodo vietoje
5. Stebėti gyslotį, ramunėlę, motinėlę - ir - pamotę, varnalėšą, pakalnutę, kiaulpienes.
6. Vaikiškų dainelių klausymas.
Medžiaga ir įranga: molbertas, iliustracijos tema „Vaistiniai augalai“, DVD, karpyti paveikslėliai žaidimui „Surink visumą iš dalių“, skalbinių segtukai skirtingos spalvos, kepurės – gysločio, kiaulpienės, ramunėlės.
Insultas:
Pedagogas: Ar jums patinka keliauti? Pasakyk man, kuo gali keliauti?
Vaikai: automobiliu, traukiniu, lėktuvu, laivu ir kt.
Pedagogas:Šiandien vyksime į vaistinių augalų šalį. Kad kelionė būtų įdomi ir naudinga, mes įvykdysime skirtingos užduotys... Pasiruošę? Sėdame į mašiną, važiuojame!
Fizminutka: "Važiuojam, važiuojam mašina..."
Važiuokime, vairuokime mašiną, spauskime pedalą
Įjungiame dujas, išjungiame, įdėmiai žiūrime į tolį.
Valytuvai nuvalo lašus: kairė, dešinė - grožis!
Vėjas rausina plaukus, mes – vairuotojai – bet kur!

Pedagogas:Žiūrėk, mus pasitinka gyslotis.
Gyslotis(vaikas gysločio kepurėle): Aš esu gyslotis. Augu pakelėse, dažnai žmonės praeina ir manęs nepastebi. Tik pagalvok neregėtas – gyslotis! Bet jei ką nors pakeliui nupjauna, apdraskė, pasitrynė koją, jis mane iškart prisimena. Ir aš buvau čia pat: „Nuplėškite mano lapus, nuplaukite juos vandenyje ir užtepkite ant žaizdos – jie numalšins skausmą ir padės žaizdai greičiau gyti“.
Pedagogas: Ačiū, gysloti už tavo gydomųjų savybių... Vaikinai, jis gyslotis – keliautojas, nors atrodo, kad sėdi nejudėdamas. Gysločio sėklos kartu su nešvarumais prilimpa prie batų ir automobilių ratų ir yra nešiojamos visais keliais. Netoli Antarktidos yra nedidelė Gougho sala, gyslotį čia atvežė jūreiviai, jis paplito po visą salą. Tai palengvino pingvinai, kurie ant letenų nešiojo sėklas.
Pedagogas: Vaikinai, gyslotis sugalvojo jums užduotį „Surinkite visumą iš dalių“ (vaikai sėdi prie stalų ir atlieka užduotį: iš iškirptų paveikslėlių daro pakalnutės, rugiagėlės, mamos – ir – pamotės, kiaulpienės, ramunėlės ir kt. atvaizdą).


Pedagogas: Arbatos motina - ir - pamotė padėti nuo kosulio. Populiarus vardasšis augalas turi „kosulį atbaidančią priemonę“.
Pakalnutė, nepaisant to, kad tai vaistinis augalas, jis labai nuodingas. Lapai ir vaisiai yra ypač nuodingi. Žolininkai rinks pakalnutes, atneš jas į vaistinę ir iš jos paruoš vaistą, padėsiantį sergančiai širdžiai. Populiarus slėnio lelijos pavadinimas, gautas dėl savo lapų formos - „kiškio ausys“,
Rugiagėlės augti su rugiais. Mūsų protėviai juos naudojo mėlyniems dažams gaminti. Šiuo metu viduje medicininiais tikslais kaip priešuždegiminis, tonizuojantis, diuretikas, plovimo, losjonų pavidalu. Pavadinimą jie gavo iš jauno vyro ("Cyanus" - mėlyna) vardo, kuriam jie labai patiko.
Rusiškas rugiagėlės pavadinimas kilo, pasak vienos legendos, vardu jaunas vaikinas, vienintelis Vasilio motinos sūnus, kurį užkerėjo undinė ir pavertė mėlyna gėlė, savo spalva primenantis mėlyną vandenį.
Vaikai, ar mieste galite rinkti vaistinius augalus? (vaikų atsakymai)
Augalai užpilams ir nuovirams ruošti auginami specialiose plantacijose arba renkami atokiau nuo gyvenvietės ir keliai. Juk augalai sugeria ir kaupia kenksmingas medžiagas, kurios teršia žemę ir orą, automobilių išmetamąsias dujas, gamyklų dūmus.
Pedagogas: Mūsų kelionė tęsiasi. Persėdame į lėktuvą.
Fizinė minutė: „Laipame į lėktuvą“
Sėdame į lėktuvą, leidžiamės į skrydį.
Skrendame virš debesų, mojuojame tėčiui, mojuojame mamai.
Matome, kaip teka upė, matome žveją valtyje.
Atsargiai: kalnas! Atėjo laikas mums nusileisti!

Pedagogas: Sustok du, ramunėlės pasitinka mus (išeina mergina su ramunėlių kepure).
Ramunėlės: Aš esu farmacijos ar vaistinių ramunėlių. Aš augau kaip piktžolė laukuose, pievose, prie gyvenamųjų namų ir prie kelių, beveik visoje Rusijoje. Mano žiedai ir lapai stipraus aromato ir kartaus skonio. Aš esu medaus augalas. Tarp storų ir žalių žolynų išsiskiria mano „balti marškiniai“. Bitės, drugeliai, kamanės mato mane iš tolo ir skrenda pas mane medaus. Vaikinai, ką gydo ramunėlės?
Vaikai: Galima skalauti ramunėlių antpilu, skalauti gerklę, burną, išsiskalauti plaukus.
Pedagogas: Kosmetikos tikslais naudojamas kremų, šampūnų, muilo, dantų pastų gamyboje.
Vaikinai, ramunė taip pat sugalvojo jums užduotį. Dabar mankštinsime pirštus, žaisime su skalbinių segtukais.
Drabužių segtuko žaidimas „Surinkite gėlę“

Pedagogas: Vaikinai, ką reiškia augalas – medaus augalas? Kaip manote, kodėl ramunėlės liaudyje vadinamos „belyushka“, „vorozhka“? (vaikų atsakymai)... O ramunėlė turi kitą pavadinimą – „bamba“, nes žiedyno centre iškyla geltona „bamba“.
Pedagogas: Ačiū ramunėlėms už gydomąsias savybes. Tęskime kelionę traukiniu.
Fizikos minutė „Traukinys“
Važiuojam, važiuojam vienas po kito, laukas ir žalia pieva.
Pievose mirga gėlės, lauke – drugeliai.
Privažiuojame prie tilto, garvežys dūzgia: „Tu – Tu“!

Pedagogas: Sustok tris. Lankome kiaulpienę (išeina berniukas kiaulpienės kepure).
Kiaulpienė: Esu vaistinė kiaulpienė. Mano gyvenime yra keli puslapiai. Pirmoji žalia, kai dar nespėjau žydėti. Tada atsidaro geltonas puslapis, o kai mano geltonos lemputės virsta baltais pūkuotais kamuoliukais, atsidaro baltas puslapis. Tai trunka neilgai. Oriniai vaisiai pakyla į orą, ilgai skraido, nesisvyruoja, neapsiverčia. Aš taip pat medaus augalas. Pas mane skrenda ne tik bitės ir kamanės, bet ir drugeliai.
Pedagogas: Vaikinai, ant kiaulpienės yra vieta, kur bitė gali pasivaišinti saldžiu nektaru ir rinkti žiedadulkes. Kiaulpienių medus tirštas ir aromatingas.
Kokios kiaulpienių dalys yra sveikos? (vaikų atsakymai)
Populiarūs kiaulpienių pavadinimai yra „pienočiai“, „dantų žolė“, „pūkines striukės“. Kodėl? (vaikų atsakymai)... Ačiū kiaulpienei už pagalbą žmonėms ir gyvūnams. Atlikime kiaulpienės užduotį:
Žaidimas „Juokingi delnai“ (Vaikai iš iš anksto nupjautų delnų kontūrų surenka visumą – ramunėlę ir kiaulpienę).

Skamba daina „Kiaulpienė“, autoriai A. ir N. Vayner
Užduotis orientuotis erdvėje:
Nastya, padėkite kiaulpienę į mūsų pievos centrą. Maksimas, ramunėlė kairėje nuo kiaulpienės. Vaikai, kuri gėlė yra kiaulpienės dešinėje? (medetka)
Pedagogas: Marina, papasakok apie medetkas.
Vaikas: Tai medetka arba medetka. Augalas gavo savo pavadinimą dėl išlenktų sėklų formos. Tik vienas žvilgsnis į šiuos saulėtos gėlėsšalina blogą nuotaiką ir stiprina regėjimą. Medetkos dažnai naudojamos žolelių arbatose kaip vaistas nuo peršalimo. Štai kas yra paprasta gėlė ir kiek joje naudingo.
Pedagogas: Medetkos auginamos specialiose plantacijose toli nuo miesto.
Vaikinai, mūsų kelionė baigėsi. Ar tau patiko? Tikri keliautojai yra labai pastabūs ir smalsūs. Atsakykite į mano klausimus:
Koks augalas vadinamas „Saule ant kojos“?
Žalias tvarstis?
"Triušio ausys"?
« balti marškinėliai»?
Kuris augalas buvo įdomesnis?
Pedagogas: Vaikinai, pradžiuginote mane savo atsakymais. Mūsų pamoka baigėsi. Noriu jus pavaišinti žolelių arbata ir serbentų pyragu. Eime gerti arbatos.

Užduotys:Įtvirtinti ir sisteminti žinias apie vaistinius augalus. Toliau supažindinkite vaikus su artimiausios aplinkos flora. Plėsti vaikų supratimą apie kambariniai augalai(alavijas, pelargonija, chlorofitas, lauras). Supažindinti ir ištirti jų gydomąsias savybes. Ugdykite pastabumą, smalsumą, pagarba tavo sveikatai. Ugdyti meilę kambariniams augalams, norą jais rūpintis.

Medžiaga: karpiniai paveikslėliai su vaistiniais augalais, kambariniai augalai (alavijas, lauras, pelargonija, chlorofitas), multimedijos pristatymas, paveikslėliai su kambariniais augalais kiekvienam vaikui, ratlankiai – augalai.

Pamokos eiga:

Sveiki! – pasakysime mokytojams.
Sveiki! – išgirsime.
Ir mes tikriausiai neisime į vaistinę,
Ir būsime sveiki ilgus metus!

Kaip jau spėjote, kalbėsime apie sveikatą, kaip ją išsaugoti, bet jei susirgsite, tai kaip išgydyti ligą be tablečių.

Jei staiga susirgote
Neskubėkite vartodami tabletes
Pakviesti draugus
Su žaliomis šakomis.
Jie ir gražesni, ir vaistiniai,
Yra ir karčiųjų, bet labai naudingų.
Jūs taip pat negalite gerti daug jų,
Šie draugai yra pavojingi.
(M. Kiseleva)

Apie kokius draugus kalbama eilėraštyje? (O vaistinių žolelių Oi).

Kiekvienas iš mūsų turbūt bent kartą gyvenime gydėmės kokią nors ligą vaistinėje pirktomis ar iš miško nuskintomis vaistažolėmis.

Su kai kuriais iš jų esame susipažinę, prisiminkime. Jūs iškirpote paveikslėlius ant savo stalų. Dabar juos surinksite ir įvardinsite.

Didaktinis žaidimas „Surinkite augalą“

Auga daug įvairių žolelių

Prie takų, prie griovelių

Ir gražus, ir purus

Daugiaspalvis ir kvapnus.(Vaikai nešioja galvos raiščius)

Dabar augalai pasakos apie save.

1. Aš esu gydomoji dilgėlė

Gražiai atrodo dilgėlė

Ir jis elgiasi negražiai.

Kuo švelniau jie ją liečia,

Tas, gudruolis, skaudžiau įkanda.

2. Ir aš - vaistinės ramunėlės

Elegantiškos suknelės,

Geltonos sagės

Nė taškelio

Ant gražių drabužių

Jei atsitiktų peršalimas

Užlips kosulys, pakils karščiavimas,

Perkelkite puodelį, kuriame jis rūko

Šiek tiek kartokas kvapnus sultinys.

3. O aš esu avietinė

Raudoni karoliukai kabo

Jie žiūri į mus iš krūmų

Šie karoliukai labai mėgstami

Vaikai, paukščiai ir lokys.

4. O aš esu erškėtuogė

Aš taip atrodau kaip rožė

Argi ne taip gerai

Bet tada mano vaisiai

Tinka valgyti visiems.

5. O aš esu gyslotis

Kiekvienas mano lapas mėgsta takus

Ir kelio pusė

Kažkada buvau malonus žmonėms

Jis padėjo išgydyti žaizdas.

6. Tai mėtos

Kvapas malonus

Gerk su ja arbatos -

Nusiramink – užmigsi.

7. Kiaulpienė, kiaulpienė, auksinis sarafanas.

Jis auga visur, net jo vaikai žino.

Gerina apetitą ir padeda nuo kosulio.

Geriausias gydytojas nuo nudegimų, kiaulpienių, kaip vaistinė!

8 medetkos

Sėklos kaip medetkų

Geltonai raudonos gėlės.

Pagalba iš gerklės

Kas jų nepažįsta.

D \ ir „Identifikuokite augalą pagal kvapą“.

Vaikinai, turiu kelias dėžutes su žolelių aromatais. Pabandykime pagal kvapą atspėti, kur yra.

Tačiau nepamirškite, kad be reikalo ir dideliais kiekiais vartojamos vaistažolės, kaip ir tabletės, gali pakenkti.

Fizika "Gėlės"

Išaugo 1,2,3 žiedai.

Ištemptas aukštai iki saulės

Jiems pasidarė malonu ir šilta.

Vėjas praskriejo – drebėjo stiebai.

Pasuko į kairę – žemai pasilenkė.

Pasuko į dešinę – žemai pasilenkė.

Bėk nuo vėjo - nesudaužyk gėlių,

Tegul jie žydi, auga

Jie teikia žmonėms džiaugsmo.

Ar kada pagalvojote, kad dažniausiai jūsų namuose augantys kambariniai augalai gali būti ne tik puošmena, bet ir puikus vaistas?

Šiandien papasakosiu apie kambarinius augalus, kurie padeda žmonėms susidoroti su kai kuriomis ligomis.

Ant mūsų lango gyvena tai, kas pažįstama visiems kambarinė gėlė - alavijas arba tiesiog agavos.

Kodėl manote? (Vaikų atsakymai)

Tiesą sakant, šis vardas agavai buvo suteiktas dėl to, kad jis labai retai žydi, jei gyvena namuose – vieną kartą per šimtą metų.

Sultys išspaudžiamos iš alijošiaus lapų, labai karčios, tačiau tai yra labiausiai gydomoji alijošiuje. Susižeidus koją prie žaizdos reikia pririšti lapo gabalėlį – skausmas praeis ir žaizda greitai užgis. Taip pat alavijo sultys padeda peršalus. Reikia atskiesti vandeniu ir užkasti.

Vaikinai, mes turime dar vieną įdomus augalas ir vadinasi - kvapnioji pelargonija... Ši gėlė papuoš bet kurį langą. Pažiūrėkite, kokie gražūs pelargonijų lapai: visi gležni, šviesiai žalios spalvos. Jo lapai labai gerai kvepia citrina. Gėlės skirtinga spalva: rožinė, raudona, balta ir bordo. Šis augalas mėgsta saulę ir gausų laistymą. Geranijose esančios medžiagos slopina patogeninius mikrobus. Ten, kur auga pelargonijos, žmonės mažiau serga. Beje, jo kvapo netoleruoja kandys ir uodai. Pasirodo, jei pelargonijos lapą šiek tiek suraukšlėsite, atsargiai įkiškite į skaudamą ausį, tada ausis nustos skaudėti.

Tačiau yra ir neigiama pelargonijos savybė: jos negalima dėti į miegamąjį, nes augalas išskiria medžiagas, kurios gali sukelti galvos skausmą.

pasvarstykime kita gėlė... Tai augalas stačiu sumedėjusiu stiebu, ovalo formos lapais, tamsiai žalios spalvos, tankus, odiškas. Manau, kad jums tai žinoma. tai lauras kilnus.

Laurų lapai taip pat naudojami kaip prieskonis ruošiant kai kuriuos patiekalus. Tai yra laurų aliejaus gamybos šaltinis. Jų ypač gausu vaisiuose. Aliejus yra kvapnus ir žalsvos spalvos. Tepalas, kuriame yra laurų aliejaus, naudojamas įtrynus sergant reumatu – kai skauda rankas ar nugarą. Laurų lapų nuovirai padeda susidoroti su kosuliu.

O dabar noriu supažindinti jus su unikaliomis augalo savybėmis - chlorofitas. Jis gali žymiai susilpninti poveikį kenksmingų medžiagų kambaryje. Jis turi chlorofitą ir baktericidinį poveikį, tai yra, naikina kenksmingus mikrobus ore. Specialistai teigia, kad ši gėlė per dieną beveik visiškai išvalo orą nuo kenksmingų mikroorganizmų.

D / ir "Kas greičiau suras augalą".

Vaikinai, šiandien mes kalbėjome apie įvairius vaistinius augalus ir nepamiršome patalpų gydytojai kurie padeda mums išlaikyti ir pagerinti savo sveikatą. Ir kaip mes galime jais rūpintis, kad jie būtų sveiki. (Vaikų atsakymai: dirvos purenimas, laistymas, maitinimas, lapų valymas nuo dulkių).

Ar norime gryno ir švaraus oro savo grupėje? (vaikų atsakymai). Tada pažiūrėkite, aš turiu nedidelę chlorofito šakelę ir viską, ko reikia jai pasodinti.

Pasodinti augalą.

O dabar aš siūlau jums dažyti chlorofitu. (Padalinami spalvinimo puslapiai).

Pamokos apie aplinkinį pasaulį vyresniojoje grupėje tema „Vaistažolės“ santrauka Parengė: E.V. Kosheleva.

Tikslas:

Suteikti žinių apie vaistinius augalus;

Plėsti žinias apie vaistažolių naudą ir panaudojimą;

Atgaivinti ir išplėsti žodynasžodžiai;

Ugdyti pagarbą gamtai.

Medžiaga:

Krepšelis su vaistinių augalų nuotraukomis; dilgėlės, gysločiai, šaltalankiai, kiaulpienės.

Pamokos eiga.

Skamba rn.m. Vaikai įtraukiami į grupę. Mokytojas susitinka su jais.

Pedagogas:

Sveiki vaikai

Aš esu močiutė-zdravushka

Aš gyvenu, aš nesenstu

Niekada nesirgti

Ir tu gera sveikata.

Seniau žmonės sveikindamiesi linkėdavo sveikatos. Pagal rusų paprotį palinkėkime vieni kitiems sveikatos. Pažiūrėkite vienas kitam į akis, šypsokitės ir pasakykite geros sveikatos. O dabar pasisveikinkime su svečiais ir palinkėkime jiems sveikatos (vaikai sėdi ant kėdžių).

Pedagogas: Rusijoje sakydavo:

„Protas, taip, sveikata yra pats brangiausias dalykas“

Miškas kaip pasakų karalystė

Aplinkui auga vaistai

Kiekvienoje žolėje, kiekvienoje šakoje

Ir gėrimas, ir tabletės

Na, ką ir kaip gydyti

aš galiu tave pamokyti

Viskas vaistiniai augalai

Žinau be išimties.

Dabar susipažinsime su kai kuriais vaistiniais augalais.

Ši piktžolė yra pati pirmoji pavasario gėlė.

Ankstyvas pavasaris

Geltonos gėlės

Labai neįprasta

Žali lakštai

Viena pusė

Paklodė blizga ir lygi

Kita vertus, jis yra lengvesnis

Malonus ir minkštas

Pasakyk man, maža gėlė

Koks čia vardas?

Išgydyk vaikus

Jis skirtas peršalimui.

Vaikai: šaltalankis.

Pedagogas: ar žinai, kodėl taip vadinama?

Vaikai: vienoje pusėje jis turi šiltą lapą - motiną, o iš kitos šaltą - pamotę, kaip

pasakoje „Pelenė“ – supyko.

O kuo ši žolė naudinga? Ir jie gydo jos kosulį. Jie verda žoleles ir geria kaip arbatą.

O štai kitos piktžolės portretas.

Prie tako plonas kotelis

Jo auskaro pabaigoje

Ant žemės yra lapai

Mažoji varnalėša

Jis mums kaip geras draugas

Gydo kojų ir rankų žaizdas.

(Plantas.)

Kur jis auga? Išilgai kelių.

O kodėl ši žolė naudinga, kodėl ji laikoma vaistingąja?

Suskaudo koją ar rankeną, sušlapina lapą ir užtepa ant žaizdos, sustoja kraujas, žaizda užgyja.

Žaidimo akimirka- pridėkite popieriaus lapą.

O štai dar vienas gydomosios žolelės portretas.

Auksinis ir jaunas

Grizavo per savaitę

Ir per dvi dienas

Galva nupliko.

Teisingai kiaulpienė.

Ką žinote apie šį vaistinį augalą?

Kiaulpienėje naudinga viskas: žiedai, iš jų verdama pirmoji uogienė arba „gegužės medus“, iš lapų ir šaknų – salotos, joje daug vitaminų.

Pedagogas:

Žmonės sako:

Jis nežino ligų,

Kuriam niekada nenuobodu.

Žaiskime.

Fizinė minutė. Kiaulpienių žaidimas.

Lietus pliaupia, saulė šildo, pievoje auga kiaulpienės (vaikai keliasi).

Papūtė vėjas, pradėjo pūsti ant kiaulpienės (vaikai siūbuoja iškėlę rankas).

Vėjas pūtė dar stipresnis (vaikai išsisklaido skirtingos pusės).

Staiga nuo kiaulpienių galvų išskrido balti šviesūs parašiutai (vaikai tupi).

Kur nukrito parašiutai, vėl augs kiaulpienės (vaikai keliasi - 2 kartus).

Pedagogas: Yra piktžolė, kurios visi bijo, pabandykite atspėti.

O, neliesk manęs

Sudeginsiu be ugnies.

(Dilgėlė.)

Ir kam tai naudinga?

Iš jos verdama kopūstų sriuba, dilgėlių antpilu nuplaunama galva. Ir į seni laikai iš jo buvo gaminami ir siuvami marškiniai, kelnės, o žvejai net bures gamino.

Žaidimas „Pasirūpink savo rankomis“.

Pedagogas: O kokia vaistažole gydomas kaklas?

Jūs visi ją pažįstate ir mylite.

Klausyk:

Miške yra garbanoti plaukai

balti marškinėliai

Viduryje auksinis

Kas ji?

(Ramunėlė.)

Vaikai, dabar mes žaisime su jumis. Turite rinkti gėles. (Vaikai skirstomi į dvi grupes ir renka mozaiką: ramunėlių, gysločių, kiaulpienių) (muzika)

Prieina mokytoja ir klausia: kokia gėlė surinkta ir kaip ji vadinasi, nuo kokių ligų gydoma.

GERAI VYRAI visi susidorojo su užduotimi.

Žaiskime šį žaidimą: „Baigti“ (muzika)

Štai ant stalo šie nebaigti piešiniai, ar turėtumėte baigti tapyti? Prieinu prie vaikų ir klausiu, kokią gėlę nupiešėte, kokios spalvos ir pan.

Vaikai, mes sergame rudenį, tada žiemą, kai nebėra gėlių. Todėl vaistiniai augalai (žolės) saugomi vasarą.

Tik jums reikia juos teisingai surinkti:

Daug augalų neskinsi, kitaip kitais metais jie neaugs;

Jūs negalite ragauti uogų ir vaisių, galite apsinuodyti;

Surinkę vaistinius augalus, gerai nusiplaukite rankas, jos pilnos žiedadulkių ir nešvarumų.

Visi vaistiniai augalai parduodami vaistinėje, kur juos perka jūsų mama.

Atspindys. Kas tau patiko? Kokių vaistinių augalų išmokote? Kokius žaidimus žaidėte?

Tu man labai patikai, visi buvo aktyvūs! Dabar jūs žinote, kad gamta suteikia mums savo turtus, ir mes turime ją saugoti.

Tikslas:

- formuoti vaikų idėją apie vaistinių augalų įvairovę, apie jų poveikį žmogaus organizmui ir gyvybinę vertę;

Stiprinti gebėjimą atpažinti vaistinius augalus pagal kvapą, išvaizdą ir teisingai juos pavadinti (5 - 6 vaistiniai augalai);

Įtvirtinti elgesio renkant vaistinius augalus taisykles;

- suaktyvinti vaikų kalbą.

Medžiaga: sausos vaistinių augalų šakelės ir žiedynai, mįslės, plunksna, gėlė, nykštukas, meduolis, kregždutė, maišeliai su vaistiniais augalais, saldainiai.

Darželio kursas

Org. momentas

Pedagogas: O, aš matau tavyje gera nuotaika, visų akys spindi ir niekam nenuobodžiauja. Kas dar gali pagerinti mūsų nuotaiką? (Vaikų atsakymai: šypsenos, geri darbai, dovanos).

Vaikai, ar manote, kad gėlės ir kiti augalai padės mums pagerinti nuotaiką? Pažvelkite į šią puokštę: kiekviena joje esanti gėlė yra unikali ir kiekviena turi savo pavadinimą.

O dabar pavirsime augalais, bet ne paprastais, o stebuklingais augalais, kurie yra apdovanoti nepaprastomis savybėmis ir tam reikia atspėti mįsles. Kas atspės, kokia mįslė pavirs tokiu stebuklingu augalu.

Mįslės apie vaistinius augalus vaikams

Jis auga žolėje, miške,

Visi ima, drasko.

Žiedai geltonai auksiniai

Tarsi žvaigždės žydėtų. (jonažolė).

Tu jį gerai pažįsti,

Jūs susitinkate keliuose.

Jis yra kaip geras draugas visiems,

Gydo kojų ir rankų žaizdas. (Plantas).

Prie miško tako

Saulė yra ant kojos.

Vidurys auksinis

baltas sijonas .... (Ramunė).

Kas tai trasoje

Ant aukštos kojos

Mažos mėlynos gėlės

Ar lapai žali? (Cikorijos).

Šis prieskonis ir prieskoniai

Arbata su ja buvo sėkminga,

Vaikinai atspės

Na, žinoma, tai yra ... ... (Mėta).

Saulė pakilo į žolę

Juokėsi, žydėjo.

Vėliau tapo balta ir balta

Ir skrido vėjyje. (Kiaulpienė).

Žalioji gražuolė

Palietusi, dega. (Dilgėlė).

Dabar įvardink save. Visi šie nuostabūs augalai yra ne paprasti, o vaistiniai.

Kiekvienas vaikas, „virtęs stebuklingu augalu“, įsiklauso į save ir savo savybes. (Mokytoja pasakoja apie vaistinius augalus, pasakoja legendas ir kviečia vaikus prie arbatos. Vaikai geria arbatą, pagal kvapą ir skonį atpažįsta, iš kokių žolelių ji verdama).

Pedagogas: Gerai, vaikinai, dabar išleiskime šiek tiek sveikatingumo minutė "Gamtos gydytojai".

Pakelkime rankenas aukštyn, pasisveikinkime su saule: "Labas, saule!" Nuleiskime rankas delnais, pasisveikinkime su sklypu, pasisemkime iš jos jėgų: „Laba diena, žemie! Uždėkime rankenas ant pečių ir įkvėpkime oro, ačiū, kad rūpinatės vandeniu: „Ačiū, šiek tiek vandens“! Būkite visada su mumis, mūsų gamtos gydytojai!

Auklėtojas. Ir ką mums sako išmintingos liaudies patarlės:

„Kai nėra sveikatos ir jėgų, tada Visas pasaulis negražu ";

„Sveikam žmogui viskas sveika“ ir panašiai.

Pedagogas: Ar jums patinka klausytis pasakų, vaikai? (Vaikų atsakymai).

Ir pažiūrėkite, vaikai, kas čia pas mus slepiasi? Tai atrodo kaip žavinga plunksna ir atrodo, kad ji kviečia tave ir mane į pasaką. Pradedame skaičiuoti, greitai atsiduriame pasakoje 1, 2, 3.

Atrodo, kad esame pasakoje, bet kurioje? (Ant kilimėlio yra didelė gėlė).

Atrodo, kad tai yra pasaka „Nykštukas“. Bet kur pati herojė?

Na, eikime ieškoti nykštuko. Kas mums padės ją surasti? Bet bandelė, jis nori žaisti su mumis.

Didaktinis žaidimas „Papasakok apie augalą“

Vaikai stovi ratu, perduoda koloboką iš rankų į rankas ir sako žodžius: „Kolobok, bėk, bėk, papasakok apie augalą“. Kas turi bandelę, kalba apie savo stebuklingą augalą.

Jonažolė – vaistas, kaip žmonės sako, nuo 99 ligų. Gėlės yra geltonos-auksinės spalvos. Hypericum antpilai vartojami apetitui žadinti, nuo tonzilito, gripo, galvos skausmo, reumato.

Gyslotis auga prie kelių, sėkla eina į rodyklę. Jis naudojamas kraujui sustabdyti nuo žaizdų.

Ramunė turi raštuotus lapus, balta galva. Vartokite nuovirą, kai skauda gerklę.

Cikorijos auga prie kelių. Gėlės yra mėlynos. Tinktūra naudojama sergant inkstų, blužnies, kepenų ligomis, nuo dantų ar galvos skausmų.

Mėtų auga sode ir miške. Jį galima atpažinti iš neįprasto kvapo. Veikia kaip raminanti priemonė.

Kiaulpienės auga parkuose, soduose, miškuose, kartais ir pakelėje. Jie vartojami apetitui žadinti, virškinimui gerinti, cukriniam diabetui, kepenų ligoms gydyti.

Dilgėlės auga soduose ir laukymėse. Pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis. Vartojamas kraujavimui stabdyti, esant pūlingoms žaizdoms.

Pedagogas: Vaikai, daugelis vaistinių augalų yra įrašyti į Raudonąją knygą. Kas yra Raudonoji knyga? (Vaikų atsakymai). Tiesa, šioje knygoje išvardytos retos nykstančios rūšys, tad prisiminkime vaistinių augalų rinkimo elgesio taisyklės:

Daugelio augalų negalima nuskinti;

Renkant vaistinius augalus nereikia stengtis jų visų surinkti vienoje vietoje;

Kai kuriuos reikia palikti gamtoje, kad augalai toliau daugintųsi;

Jūs negalite išbandyti vaisių, šakniastiebių;

Surinkę vaistinius augalus, kruopščiai nusiplaukite rankas.

Meduolis nori mums parodyti, kad reikia eiti ieškoti miško. (Vaikai sėdi prie stalų).

Oho, su kuo mes susipažinome? (Nuryti). Ji kažkaip nusiminusi. Kodėl? Nes negali atpažinti vaistinių augalų. Taigi, padėkime kregždei ir pažaiskime su jumis.

Didaktinis žaidimas „Atpažink pagal kvapą“

Vaikai prie nosies prisineša skirtingus maišelius po vieną ir pagal kvapą nustato, kuris augalas yra maišelyje.

Na, matau, visi susidorojo su šia užduotimi ir už tai kregždė mums paruošė nedidelę staigmeną. Ir ką mes čia slėpėme? (Didelis saldainis). Kas viduje?

Paieškos planas.

Eikite žaliu taku.

Pasukite į kairę ir paeikite 3 žingsnius.

Peršokti du kartus.

Raskite nykštį ne krepšelyje ar stalčiuje.

Ant kilimėlio yra: krepšelis, dėžutė, dėžutė. Vaikai randa Nykštį.

Apatinė eilutė. Atspindys

Pedagogas: Taigi mes sugrąžinome Thumbeliną į savo gėles ir kartu su ja gaminome įdomi kelionė... O dabar laikas grįžti į darželį.

Klausimai vaikams

Tatjana Velichko

Tikslas: formuoti vaikų idėjas apie vaistinius augalus, jų naudojimą kasdieniame gyvenime.

Užduotys:

edukacinis:

1. Supažindinti su mūsų svetainėje augančiais vaistiniais augalais (3-4 rūšys).

2. Mokykite atpažinti ir teisingai pavadinti kiaulpienę, gyslotį, mėtą ir ramunėlę.

3. Plėsti žinias apie augalų naudą, jų gydomųjų savybių, apie santykius flora ir asmuo.

4. Supažindinti su bitėmis – augalų draugais.

kuriant:

1. Ugdyti dėmesį, kalbos veikla, praturtinti žodyną.

2. Lavinti bendrąją ir smulkiąją motoriką, fizinį aktyvumą.

2. Ugdykite smalsumą.

edukacinis:

1. Sužadinti norą dalyvauti renginyje;

3. Ugdyti pagarbą žmonėms ir gyvūnams naudingiems augalams.

Įranga:

Dažai, pieštukai, popierius;

Plastilinas;

Nuotraukos - gysločio, ramunėlių, mėtų, kiaulpienių vaizdai;

Laistymo skardinės;

Sėklos, sėklos iš uogų.

Metodai ir metodai: pokalbis, istorija, paaiškinimas, žaidimas, šou, meninis žodis.

Rytas.

Žaidimai, skirti lavinti smulkiąją motoriką. Statyba iš sėklų.

Tikslas: Lavinkite smulkiąją motoriką, stiprinkite pirštus, lavinkite rankų ir akių koordinaciją, dėliojant gėlės atvaizdą iš sėklų.

Pokalbis „Neįprastos žolelės“.

Tikslas: Išmokykite vaikus apie naudingus augalus: gyslotį, ramunėlę, kiaulpienę ir mėtą. Supažindinti vaikus su šių augalų įvaizdžiu.

Medžiaga: Vaistinius augalus vaizduojančios iliustracijos, mūsų rajone augančių vaistinių augalų demonstravimas.


Vaikai sužinojo, kad gyslotis turi gydančius lapus: gydo įbrėžimus, žaizdas.

Mėtų - naudingi lapai, stiebai ir gėlės; jų antpilas ramina.

Kiaulpienė – vitaminų sandėlis; naudokite ir lapus, ir gėles. Jie gamina salotas iš lapų ir net verda uogienę iš gėlių!

Ramunėlės gelbsti nuo peršalimo ligų.

Didaktinis žaidimas "Kas suras augalą pagal pavadinimą?"

Tikslas:įtvirtinti vaikų idėjas apie augalo išvaizdą.

Žaidimo taisyklės: greitai susiraskite korteles su mokytojo pavadinto vaistinio augalo paveikslėliu.

Žaidimo eiga: mokytoja įvardija vieną iš kortelių vaistinių augalų, pavyzdžiui, gyslotį. Laimi tas, kuris greičiausiai suranda pavadintą augalą.


Skaitymas grožinė literatūra: (neprivaloma)

1. Onegovas A. S. „Lauko kelias“

2. Kryukova T. "Miško vaistinė"

3. Anishina N "Vaistažolių ABC"

Vaikščioti

Vaistinių augalų stebėjimas rajone.

Apsvarstykite išvaizda augalai: lapai, žiedai, stiebai; atkreipkite dėmesį į kvapą. Išmokyti atskirti augalus vieną nuo kito.

Darbas gamtoje.

Toliau mokykite prižiūrėti augalus: laistykite, purenkite žemę. Suformuokite norą padėti suaugusiems prižiūrėti gėlyną.

Mobilusis didaktinis žaidimas „Vienas, du, trys iki…. (į augalą) bėk"

Tikslas: išmokyti vaikus greitai surasti augalą pagal pavadinimą.

Žaidimo eiga: Mokytoja įvardija vaistinį augalą ir sako: „Vienas, du, trys, bėk“. Vaikinai turi greitai surasti augalą svetainėje ir stovėti šalia jo.

Žaidimas "Sėkla, pumpuras, gėlė"

Tikslas: vystytis klausos dėmesys, motorinė veikla.

Žaidimo eiga: Mokytojas sako, kad iš sėklos išauga augalas, atsiranda pumpuras, tada žiedas. Mokytojo signalu vaikai virsta sėkla, tada pumpuru ir gėle.

Sėkla – vaikai tupi, rankomis prisidengia kelius;

Pumpuras – vaikai atsistoja, sukryžiavę rankas ant krūtinės, nuleidę galvą;

Gėlė – vaikai ištiesia rankas į šonus, pakelia galvas aukštyn.

Popietė

Pokalbis apie OBZH "Plantain - pirmasis padėjėjas"

Tikslas: Norėdami įtvirtinti žinias apie vaistinius augalus, pasakykite, kaip galite suteikti sau elementarią pagalbą.

Savarankiškai menine veikla„Nupiešk gėlę“.

Tikslas: Formuoti susidomėjimą meno veikla, sudaryti sąlygas išreikšti savo įspūdžius kuriant piešinį. Toliau mokykite perteikti vaizduojamo objekto ypatybes.


Kolektyvinis darbas „Bitės – Geriausi draugai augalai"

Tikslas: Sukelkite susidomėjimą skulptūra. Išmokti kurti iš kelių dalių susidedančius objektus, gautą kūrinį sujungti į kolektyvinę kompoziciją. Sukelkite džiaugsmą gautame darbe.


Teatrinė veikla. Žaidimas - pantomima "Žolė - pagalbininkai"

Lavinti pantomimikos įgūdžius, judesių imitavimą tekste.

Gyslotis

Gyslotis užaugo

Lapai kaip delnai, (Rodyti delnus)

Atsargiai eikite į žaizdą (Judėjimas per tekstą)

Prisegsiu ant kojos.

Kiaulpienė

Užaugo kiaulpienė (Mes stovime ant kojų pirštų, rankos aukštyn)

Geltonas sarafanas ( Rodome sarafaną)

Gėlės ir lapai

Jie greitai išgydys. (Nykštys aukštyn)

ramunėlių

Eisime į pievą (Judėjimas per tekstą)

O margutes rinksime.

Užviriname puodelyje

Ramunėlių žiedai.

Išgerkime užpilą

Peršalus.

Mėtų

Aromatinė mėta

Skaniai kvepia. (Uostydamas augalą)

Gėlės, lapai (Sukite rankas, ištieskite rankas į šonus)

Naudingi vaikinai.

Ar galiu padėti (Imituoti sapną)

Visą naktį gerai išsimiegok.

Susijusios publikacijos:

Integruotos valeologinio ugdymo pamokos santrauka m vidurinė grupė„Naudingi ir kenksmingi produktai“ Tikslas: apsaugoti vaikų sveikatą.

Tiesioginės edukacinės veiklos su ikimokyklinukais vidurinėje grupėje „Naudingi vitaminai“ santrauka Tiesioginės edukacinės veiklos su ikimokyklinukais vidurinėje grupėje santrauka “ Naudingi vitaminai„Švietimo sričių integracija:.

Tiesioginės ugdomosios veiklos, skirtos vaikų pažintinei veiklai ugdyti, konspektas ikimokyklinio amžiaus„Vaistų srityje.

Tiesioginės edukacinės veiklos vyresniųjų grupėje „Kelionė į vaistinių augalų pasaulį“ santrauka Pokalbis: „Kelionė į vaistinių augalų pasaulį“ Tikslas: Praplėsti žinias apie vaistinių augalų naudą ir panaudojimą. Užduotys: - Tobulėti.