Դեղորայքային բույսեր նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար: Բնապահպանության դասի ամփոփագիր «Մեր տարածաշրջանի բուժիչ բույսեր

Alալուժնայա Ելենա Նիկոլաևնա, BDOU Omsk որակավորման առաջին կարգի դաստիարակ » ՄանկապարտեզՓոխհատուցող տեսակի 52-ը »
Նյութի նկարագրություն.Ես ձեզ առաջարկում եմ անհապաղի ամփոփում կրթական գործունեություն«Travelանապարհորդություն բուժիչ բույսերի երկիր» ավագ խմբի (5-6 տարեկան) երեխաների համար: Սա ամփոփիչ արդյունք է երեխաների մասնակցությամբ եզրափակիչ իրադարձության հետ ծրագրի գործունեությունըայս թեմայի վերաբերյալ. " ԴեղաբույսերՄեր կողքին »: Այս նյութըօգտակար կլինի ինչպես ավագ խմբի մանկավարժների, այնպես էլ տեսողության խանգարում ունեցող երեխաների հետ աշխատող ուսուցիչների համար:

GCD- ի ամփոփագիր ավագ խումբ«Travelանապարհորդություն բուժիչ բույսերի երկիր»

Կրթական տարածքների ինտեգրում. « Ognանաչողական զարգացում», « Խոսքի զարգացում"," Գեղարվեստորեն - գեղագիտական ​​զարգացում», « Ֆիզիկական զարգացում"," Սոցիալ-հաղորդակցական զարգացում ":
Նպատակը.ընդլայնել երեխաների գաղափարները բուժիչ բույսերի մասին, թե ինչ օգուտներ են դրանք բերում, արդյոք հնարավոր է դրանք ինքներս աճեցնել:

Առաջադրանքներ.
Ուղղիչ - կրթական.ընդհանրացնել և համակարգել երեխաների գաղափարները բուժիչ բույսերի վերաբերյալ. ցանկություն է առաջացնում նրանց մասին նոր փաստեր իմանալու (բուժիչ բույսերի ժողովրդական անվանումներին ծանոթանալու համար. ,
Ուղղիչ - զարգացող:զարգացնել ճանաչողական հետաքրքրություն; խոսք, ընդլայնել բառարանը նոր տեղեկատվությամբ (երիցուկ, սոսին - ճանապարհորդ, բուսաբույծներ, մեղրի բույս, նարգիզ, ծաղկաբույլեր): Պատճառահետեւանքային կապեր հաստատելու ունակություն; ուշադրություն, հիշողություն: Կատարելագործել տեսողության սրությունը, զարգացնել տեսողական ընկալումը գեղարվեստական ​​և արդյունավետ գործունեության միջոցով. նուրբ շարժիչ հմտություններ, տարածական կողմնորոշում:
Ուղղիչ - կրթական.կրթել էկոլոգիական մշակույթ, բուժիչ խոտաբույսերի նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք կազմել. հմտություններ համատեղ գործողություններ, միմյանց հետ տպավորություններ կիսելու ունակություն:
Նախնական աշխատանք
1. Գեղարվեստորեն - արտադրողական գործունեությունմանկական ափի ուրվագիծը թղթից և անձեռոցիկներից կտրել `թեփի, երիցուկի, կալենդուլայի համար; թղթե անձեռոցիկը կտորների պատռելը և ծաղկաբույլերի շրջանաձեւ շարժումով գլանվածքները գլորելը. կանաչ անձեռոցիկից խոտի համար փաթաթվող flagella; խաղեր սողնակներով:
2. Աշխատել տեղեկատվական գրականության հետ: «Խելացի գրքերի դարակների» (տեղեկատու գրքերի, հանրագիտարանների, գունազարդման էջերի) դիզայն:
3. Թեմայի վերաբերյալ հեքիաթների, պատմությունների, բանաստեղծությունների ընթերցում; ուսումնասիրելով նրանց նկարազարդումները, զրույցները:
4. Փորձարարական-հետազոտական ​​գործունեություն. Կալենդուլայի տնկիների աճեցում, տնկում և խնամք այգու տարածքում
5. Դիտել սոսին, երիցուկը, մայրը և խորթ մայրը, կռատուկը, հովտի շուշանները, դանդելիոնները:
6. Մանկական երգեր լսել:
Նյութ և սարքավորում:մոլբերտ, նկարազարդումներ «Բուժական բույսեր» թեմայի շուրջ, DVD, կտրված նկարներ «Հավաքիր մի ամբողջություն մասերից» խաղի համար, սավաններ տարբեր գույներ, գլխարկներ - սոսին, դանդելիոն, երիցուկը:
Կաթված
Դաստիարակ ՝Տղանե՛ր, սիրում եք ճանապարհորդել: Ասա ինձ, ինչո՞վ կարող ես ճանապարհորդել:
Երեխաներ.մեքենայով, գնացքով, ինքնաթիռով, նավով և այլն:
Դաստիարակ ՝Այսօր մենք կգնանք բուժիչ բույսերի երկիր: Theանապարհորդությունը հետաքրքիր և օգտակար դարձնելու համար մենք կիրականացնենք տարբեր առաջադրանքներ... Պատրա՞ստ եք Մենք նստում ենք մեքենան, եկեք գնանք:
Ֆիզմինուտկա. «Մենք գնում ենք, մեքենայով ենք գնում ...»
Եկեք քշենք, մեքենա վարենք, քայլենք ոտնակով
Մենք միացնում ենք գազը, անջատում ենք այն, և մենք ուշադիր նայում ենք հեռավորության վրա:
Ապակու մաքրիչները մաքրում են կաթիլները. Ձախ, աջ `գեղեցկություն:
Քամին խառնվում է մեր մազերը, մենք շոֆեր ենք ՝ ամենուր:

Դաստիարակ ՝Տեսեք, մեզ հանդիպում է սոսին:
Սոսին(երեխա սոսու գլխարկով)Ես սոսին եմ: Ես աճում եմ ճանապարհների երկայնքով, հաճախ մարդիկ անցնում են և չեն նկատում ինձ: Պարզապես մտածիր անտեսանելիի մասին. Բայց եթե ճանապարհին ինչ-որ մեկը կտրված է, քերծվում, տրորվում է նրա ոտքը, նա անմիջապես հիշում է ինձ: Եվ ես այնտեղ էի. «Պոկիր տերևներս, ողողիր դրանք ջրի մեջ և քսիր վերքին, դրանք կթուլացնեն ցավը և կօգնեն վերքն ավելի արագ բուժվել»:
Դաստիարակ ՝Շնորհակալություն, սոսին ձեր համար բուժիչ հատկություններ... Տղաներ, նա սոսու է ՝ ճանապարհորդ, չնայած կարծես անշարժ նստած է: Սոսին սերմերը կեղտի հետ միասին կպչում են կոշիկներին և մեքենաների անիվներին և տեղափոխվում են բոլոր ճանապարհներով: Անտարկտիդայի մոտակայքում կա Գոֆի մի փոքրիկ կղզի. Սոսին այստեղ են բերել նավաստիները, այն տարածվել է ամբողջ կղզում: Դրան նպաստեցին պինգվինները, ովքեր սերմերը տանում էին թաթերի վրա:
Դաստիարակ ՝Տղաներ, սոսին ձեզ համար առաջադրանք առաջ քաշեց «Հավաքեք մի ամբողջություն մասերից» (երեխաները նստում են սեղանների մոտ և կատարում են առաջադրանքը. կտրված նկարներից նրանք պատրաստում են ձորի շուշանի, եգիպտացորենի ծաղկի, մոր և - խորթ մոր, թեփի, երիցուկի և այլնի պատկեր):


Դաստիարակ ՝Թեյեր մայր - և - խորթ մայրօգնել հազի դեմ Հանրաճանաչ անունայս գործարանն ունի «հազը վանող միջոց»:
Հովտաշուշան,չնայած այն հանգամանքին, որ դա բուժիչ բույս ​​է, այն շատ թունավոր է: Հատկապես թունավոր են տերևներն ու պտուղները: Խոտաբույծները կհավաքեն հովտի շուշաններ, կբերեն դրանք դեղատուն և դրանից դեղ կպատրաստեն ՝ հիվանդ սրտին օգնելու համար: Հովտի շուշան հայտնի անունը ստացել է տերևների ձևի համար. «Նապաստակի ականջներ»,
Եգիպտացորենի ծաղիկներաճել տարեկանի հետ: Մեր նախնիները դրանց միջոցով պատրաստել են կապույտ ներկ: Հենց հիմա ներս բուժական նպատակներորպես հակաբորբոքային, տոնիկ, միզամուղ միջոց ՝ լվացքի, լոսյոնների տեսքով: Անունը նրանք ստացել են մի երիտասարդի անունից («Cyanus» - կապույտ), որը նրանց իսկապես դուր է եկել:
Եգիպտացորենի ռուսական անունը, ըստ լեգենդի, եկել է անունից երիտասարդ տղա, Վասիլի մոր միակ որդին, որին կախարդեց ջրահարսը և վերածվեց կապույտ ծաղիկ, իր գույնով հիշեցնելով կապույտ ջուր:
Երեխաներ, կարո՞ղ եք քաղաքում բուժիչ բույսեր հավաքել: (երեխաների պատասխաններ)
Ինֆուզիոն և վերամշակման պատրաստման համար նախատեսված բույսերը աճեցվում են հատուկ տնկարկներում կամ հավաքվում հեռավորությունից բնակավայրերև ճանապարհներ: Ի վերջո, բույսերը կլանում և կուտակում են վնասակար նյութեր, որոնք աղտոտում են երկիրն ու օդը, մեքենաների արտանետվող գազերը, գործարանի ծուխը:
Դաստիարակ ՝Մեր ճանապարհը շարունակվում է: Մենք տեղափոխվում ենք ինքնաթիռ:
Ֆիզիկական րոպե. «Մենք նստում ենք ինքնաթիռ»
Մենք նստում ենք ինքնաթիռ, գնում ենք թռիչքի:
Մենք թռչում ենք ամպերից վեր, ալիք ենք տալիս դեպի հայրիկ, ալիք դեպի մայրիկ:
Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է գետը հոսում, նավի մեջ տեսնում ենք մի ձկնորսի:
Careգուշորեն `լեռը: Toամանակն է, որ մենք վայրէջք կատարենք:

Դաստիարակ ՝Կանգնեք երկուսին, երիցուկը հանդիպում է մեզ (դուրս է գալիս երիցուկի գլխարկով մի աղջիկ):
Երիցուկ:Ես դեղագործական կամ բուժիչ երիցուկ եմ: Ես մոլախոտի պես աճում եմ դաշտերում, մարգագետիններում, բնակելի տների մոտ և ճանապարհների երկայնքով, գրեթե ամբողջ Ռուսաստանում: Իմ ծաղիկներն ու տերևները ունեն ուժեղ բույր և դառը համ: Ես մեղրի բույս ​​եմ: Հաստ ու կանաչ խոտերի մեջ առանձնանում է իմ «սպիտակ վերնաշապիկը»: Մեղուները, թիթեռները, իշամեղուները հեռվից տեսնում են ինձ և թռչում դեպի ինձ մեղրի համար: Տղաներ, ի՞նչ է բուժում երիցուկը:
Երեխաներ.Կարող եք ողողել երիցուկի ինֆուզիոնով, ողողել կոկորդը, բերանը, լվանալ մազերը:
Դաստիարակ ՝Կոսմետիկ նպատակներով օգտագործվում է քսուքների, շամպունների, օճառների, ատամի մածուկների արտադրության մեջ:
Տղաներ, երիցուկը նույնպես ձեզ համար խնդիր առաջադրեց: Այժմ մենք մարզելու ենք մատները, խաղալու ենք սփռոցներով:
«Հավաքիր ծաղիկը» կարագի խաղ

Դաստիարակ ՝Տղաներ, ի՞նչ է նշանակում բույս ​​՝ մեղրի բույս: Ձեր կարծիքով ինչու՞ երիցուկը ժողովրդականորեն անվանում են «բելյուշկա», «վորոժկա»: (երեխաների պատասխաններ)... Իսկ երիցուկն ունի մեկ այլ անուն ՝ «navel», քանի որ ծաղկաբույսի կենտրոնում դեղին «navel» է բարձրանում:
Դաստիարակ ՝Շնորհակալություն երիցուկ բուժիչ հատկությունների համար: Եկեք շարունակենք մեր գնացքի ճանապարհը:
Ֆիզիկայի րոպե «Գնացք»
Մենք վարում ենք, մեկը մյուսի հետեւից մեքենա վարում, դաշտ ու կանաչ մարգագետին:
Ersաղիկները դողում են մարգագետիններում, թիթեռները թռչում են դաշտում:
Մենք քշում ենք դեպի կամուրջը, շոգեքարշը խռխռացնում է. «Տու - Տու»:

Դաստիարակ ՝Կանգնեք երեքին: Մենք այցելում ենք մի խտուտիկ (դուրս է գալիս դանդելիոնի գլխարկով մի տղա).
Dandelion:Ես բուժիչ դանդելիոն եմ: Իմ կյանքում մի քանի էջ կա: Առաջինը կանաչ է, երբ դեռ չեմ հասցրել ծաղկել: Հետո բացվում է դեղին էջ, և երբ իմ դեղին լույսերը վերածվում են սպիտակ փափուկ գնդիկների, բացվում է սպիտակ էջ: Դա երկար չի տեւում: Օդային պտուղները բարձրանում են օդ, նրանք երկար ժամանակ թռչում են, չեն ճոճվում և չեն շրջվում: Ես նույնպես մեղրի բույս ​​եմ: Ինձ մոտ ոչ միայն մեղուներն ու իշամեղուներն են թռչում, այլ նաև թիթեռները:
Դաստիարակ ՝Տղաներ, մի դանդելիի վրա մի տեղ կա, որ մի մեղու նստի ՝ քաղցր նեկտար վայելելու և ծաղկափոշի հավաքելու համար: Dandelion մեղրը խիտ է և անուշաբույր:
Ո՞ր մասերն են առողջարար թեփոտի մեջ: (երեխաների պատասխաններ)
Դանդելիոնի հանրաճանաչ անուններն են `« կթվորներ »,« ատամների խոտ »,« ցած բաճկոններ »: Ինչո՞ւ (երեխաների պատասխաններ)... Շնորհակալություն խտուտիկ մարդուն և կենդանիներին օգնելու համար: Եկեք լրացնենք խտուտիկ առաջադրանքը.
Խաղ «Funnyվարճալի ափեր» (Արմավենու նախնական կտրված ուրվագծերից երեխաները հավաքում են ամբողջը ՝ երիցուկ և թեփ):

Հնչում է «Դանդելիոն» երգը, հեղինակներ Ա. Եվ Ն. Վայներ
Տիեզերքում կողմնորոշման առաջադրանք.
Նաստյա, դանդելիոնը դրիր մեր մարգագետնի կենտրոնում: Մաքսիմ, երիցուկ ձախից ՝ թեփից: Երեխեք, ո՞ր ծաղիկն է խտուտիկի աջ կողմում: (կալենդուլա)
Դաստիարակ ՝Մարինա, պատմիր կալենդուլայի մասին:
ԵրեխաՍա կալենդուլա կամ նարգիզ է: Բույսն իր անվանումը ստացել է կոր սերմերի ձևից: Միայն մեկ հայացք սրանց արեւոտ ծաղիկներքշում է վատ տրամադրությունը և ուժեղացնում տեսողությունը: Կալենդուլան հաճախ օգտագործում են բուսական թեյերում `որպես մրսածության միջոց: Սա է պարզ ծաղիկը, և որքան օգտակար է դրանում:
Դաստիարակ ՝Կալենդուլան աճեցվում է քաղաքից հեռու գտնվող հատուկ տնկարկներում:
Տղաներ, մեր ճանապարհորդությունն ավարտվեց: Դու հավանեցիր դա? Իրական ճանապարհորդները շատ դիտող ու հետաքրքրասեր են: Պատասխանեք իմ հարցերին.
Ո՞ր բույսն է կոչվում «Արևը ոտքի վրա»:
Կանաչ վիրակապ
«Նապաստակի ականջներ»:
« Սպիտակ վերնաշապիկ»?
Ո՞ր բույսն էր ավելի հետաքրքիր:
Դաստիարակ ՝Տղերք, ձեր պատասխաններով ուրախացրեցիք ինձ: Մեր դասը ավարտվեց: Ես ուզում եմ ձեզ հյուրասիրել բուսական թեյով և հաղարջով կարկանդակով: Եկեք գնանք թեյ խմելու:

Առաջադրանքներ.Համախմբել և համակարգել բուժիչ բույսերի մասին գիտելիքները: Շարունակեք երեխաներին ծանոթացնել անմիջական միջավայրի բուսական աշխարհին: Ընդլայնել երեխաների ըմբռնումը փակ բույսեր(ալոե, խորդենի, քլորոֆիտ, դափնին): Acquaintանոթանալ և ուսումնասիրել դրանց բուժիչ հատկությունները: Մշակել դիտողություն, հետաքրքրասիրություն, հարգանքձեր առողջությանը: Սեր զարգացնել փակ բույսերի հանդեպ, նրանց հոգ տանելու ցանկություն:

Նյութ:կտրել նկարներ բուժիչ խոտաբույսերով, փակ բույսերով (ալոե, դափնիներ, խորդենի, քլորոֆիտ), մուլտիմեդիա շնորհանդես, յուրաքանչյուր երեխայի համար փակ բույսերով նկարներ, եզրեր `բույսեր

Դասընթացի ընթացքը.

Բարեւ! - մենք կասենք ուսուցիչներին:
Բարեւ! - կպատասխանենք:
Եվ մենք, հավանաբար, չենք գնա դեղատուն,
Եվ մենք երկար տարիներ առողջ կլինենք:

Ինչպես գուշակեցիք, մենք կխոսենք առողջության մասին, ինչպես պահպանել այն, բայց եթե հիվանդանում եք, ապա ինչպես բուժել հիվանդությունն առանց հաբերի:

Եթե ​​հանկարծ հիվանդանաք
Ձեր ժամանակը տրամադրեք ձեր հաբերին
Հրավիրեք ձեր ընկերներին
Կանաչ ճյուղերով:
Նրանք երկուսն էլ ավելի գեղեցիկ են և բուժիչ,
Կան նաեւ դառը, բայց շատ օգտակար:
Դրանցից շատերը նույնպես չես կարող խմել,
Այս ընկերները վտանգավոր են:
(Մ. Կիսելևա)

Ինչպիսի՞ ընկերների մասին է խոսում բանաստեղծությունը: (ՄԱՍԻՆ բուժիչ խոտաբույսերՕ.)

Մեզանից յուրաքանչյուրը հավանաբար իր կյանքում գեթ մեկ անգամ ինչ-որ հիվանդություն բուժեց դեղատան մեջ գնված կամ անտառից պոկած բուժիչ բույսերով:

Դրանցից մի քանիսին ծանոթ ենք, եկեք հիշենք նրանց: Դուք նկարներ եք կտրել ձեր սեղանների վրա: Այժմ դուք կհավաքեք և կկոչեք դրանք:

«Հավաքիր բույսը» դիդակտիկ խաղ

Շատ տարբեր խոտաբույսեր են աճում

Արահետներով, ակոսներով

Թե՛ գեղեցիկ, թե՛ փափուկ

Բազմագույն ու բուրավետ:(Երեխաները կրում են ժապավեններ)

Այժմ բույսերը կպատմեն իրենց մասին:

1. Ես բուժիչ եղինջ եմ

Եղինջը գեղեցիկ է թվում

Եվ նա տգեղ է գործում:

Որքան ավելի քնքշորեն են դիպչում նրան,

Դա ՝ խորամանկը, ավելի ցավոտ է կծում:

2. Եւ ես - դեղատան երիցուկ

Էլեգանտ զգեստներ,

Դեղին բրոշներ

Ոչ մի բիծ

Գեղեցիկ հագուստի վրա

Եթե ​​պատահաբար մրսեք

Հազը կպչի, տենդը կբարձրանա,

Տեղափոխեք այն գավաթը, որի մեջ նա ծխում է

Մի փոքր դառը անուշահոտ արգանակ:

3. Եվ ես ազնվամորի եմ

Կարմիր ուլունքներ են կախված

Նրանք մեզ են նայում թփերից

Այս ուլունքները շատ են սիրում

Երեխաներ, թռչուններ և արջեր:

4. Եվ ես վարդի ազդր եմ

Ես շատ նման եմ վարդի

Այդքան լավ չէ՞

Բայց հետո իմ պտուղները

Հարմար է բոլորին ուտելու համար:

5. Եվ ես սոսին եմ

Իմ յուրաքանչյուր տերև սիրում է արահետներ

Եվ ճանապարհի եզրին

Uponամանակին ես բարի եմ մարդկանց հանդեպ

Նա օգնեց բուժել վերքերը:

6. Սա անանուխ է

Հոտը հաճելի է

Թեյ խմիր նրա հետ-

Հանգստացեք - դուք կքնեք:

7. Dandelion, dandelion, ոսկե sarafan.

Նա աճում է ամենուր, նրա երեխաները նույնիսկ գիտեն:

Այն բարելավում է ախորժակը և օգնում հազի դեմ:

Այրվածքների լավագույն բժիշկը, թեփը, ինչպես դեղատունը:

8 կալենդուլա

Նարգիզի պես սերմեր

Դեղին-կարմիր ծաղիկներ:

Օգնություն կոկորդից

Ով նրանց չի ճանաչում:

D \ եւ «Բույսի հոտով նույնացնել»:

Տղաներ, ես ունեմ մի քանի տուփ ՝ բուսական բույրերով: Փորձենք հոտով կռահել, թե որ մեկն է:

Բայց մի մոռացեք, որ բուժիչ դեղաբույսերը, ինչպես դեղահատերը, կարող են վնասակար լինել, եթե անտեղի և մեծ քանակությամբ օգտագործվեն:

Ֆիզիկա «ersաղիկներ»

1,2,3-ծաղիկներն աճել են:

Ձգված բարձր դեպի արև

Դա նրանց համար հաճելի ու ջերմ դարձավ:

Քամին թռավ - ցողերը ցնցվեցին:

Թեքվեց դեպի ձախ - կռացավ ցածր:

Պտտվեց դեպի աջ - կռացավ ցածր:

Փախիր քամի. Մի կոտրիր ծաղիկները

Թող ծաղկեն, աճեն

Դրանք ուրախություն են պատճառում մարդկանց:

Երբևէ մտածե՞լ եք այն մասին, որ ձեր տան մեջ աճող ամենատարածված փակ բույսերը կարող են լինել ոչ միայն զարդարանքը, այլև գերազանց դեղամիջոցը:

Այսօր ես ձեզ կպատմեմ տնային բույսերի մասին, որոնք օգնում են մարդկանց հաղթահարել որոշ հիվանդություններ:

Բոլորին ծանոթները ապրում են մեր պատուհանի վրա փակ ծաղիկ - ալոե, կամ պարզապես, ագավա

Ինչու եք կարծում (Երեխաների պատասխաններ)

Փաստորեն, այս անունը տրվել է ագավային այն բանի համար, որ նա շատ հազվադեպ է ծաղկում, եթե ապրում է տանը, - մեկ անգամհարյուր տարի հետո:

Հյութը արդյունահանվում է ալոեի տերևներից, այն շատ դառը է, բայց սա ալոեի մեջ ամենաբուժիչն է: Եթե ​​վնասում եք ձեր ոտքը, ապա պետք է տերեւի մի կտոր կապել վերքին - ցավը կվերանա, և վերքը արագ կբուժվի: Եվ նաև հալվեի հյութն օգնում է մրսածությանը: Դուք պետք է այն ջրով նոսրացնեք և թաղեք:

Տղաներ, մենք ունենք եւս մեկը հետաքրքիր գործարանև կոչվում է անուշահոտ խորդենի... Այս ծաղիկը կզարդարի ցանկացած պատուհան: Նայեք, թե որքան գեղեցիկ են խորդենի տերևները. Բոլորը նուրբ են, բաց կանաչ գույնով: Դրա տերևներից շատ լավ է կիտրոնի հոտը: Աղիկներ տարբեր գույնվարդագույն, կարմիր, սպիտակ և բորդո: Այս գործարանը սիրում է արևը և առատ ջրումը: Խորդենի մեջ պարունակվող նյութերը խանգարում են պաթոգեն միկրոբներին: Որտեղ խորդենիներ են աճում, մարդիկ ավելի քիչ են հիվանդանում: Ի դեպ, դրա հոտը չեն հանդուրժում ցեցերն ու մոծակները: Ստացվում է, որ եթե խորդենի տերևը մի փոքր կնճռոտեք, զգուշորեն դրեք ցավոտ ականջի մեջ, ապա ականջը դադարում է ցավել:

Բայց կա նաև խորդենի բացասական հատկություն. Այն չի կարող դրվել ննջարանում, քանի որ բույսն արտազատում է նյութեր, որոնք կարող են գլխացավեր առաջացնել:

դիտարկենք հաջորդ ծաղիկը... Սա բույս ​​է ՝ ուղիղ փայտային ցողունով, օվալաձև տերևներով, մուգ կանաչ, խիտ, կաշվե: Կարծում եմ ՝ դու դրան ծանոթ ես: այն դափնի ազնվական:

Դափնու տերևները նաև օգտագործվում են որպես համեմունք որոշ կերակրատեսակների պատրաստման ժամանակ: Դա ծոցի նավթի արտադրության աղբյուրն է: Պտուղները հատկապես հարուստ են դրանցով: Յուղը անուշահոտ է և ունի կանաչավուն գույն: Դափնի յուղ պարունակող քսուք օգտագործվում է ռևմատիզմով քսելու համար, երբ ձեռքերը կամ մեջքը ցավում են: Դափնու տերեւների խառնուրդը օգնում է հաղթահարել հազը:

Եվ հիմա ուզում եմ ձեզ ծանոթացնել բույսի եզակի հատկությունների հետ. քլորոֆիտԱյն ի վիճակի է զգալիորեն թուլացնել ազդեցությունը վնասակար նյութերսենյակում. Այն ունի քլորոֆիտում և մանրէասպան ազդեցություն, այսինքն ՝ սպանում է օդում վնասակար մանրեները: Մասնագետներն ասում են, որ այս ծաղիկը մեկ օրվա ընթացքում գրեթե ամբողջությամբ մաքրում է օդը վնասակար միկրոօրգանիզմներից:

D / և «Ո՞վ ավելի արագ կգտնի բույսը»:

Տղաներ, այսօր մենք խոսեցինք մի շարք բուժիչ բույսերի մասին և չմոռացանք դրանց մասին փակ բուժողներորոնք օգնում են մեզ պահպանել և բարելավել մեր առողջությունը: Եվ ինչպես կարող ենք նրանց մասին հոգ տանել, որպեսզի նրանք առողջ լինեն: (Երեխաների պատասխաններ. Հողը թուլացնելը, ջրելը, կերակրելը, տերևները փոշուց սրբելը):

Freshանկանու՞մ ենք մաքուր և մաքուր օդ մեր խմբում: (երեխաների պատասխաններ): Հետո նայիր, ես ունեմ քլորոֆիտումի բույսի մի փոքր ճյուղ և այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է այն տնկելու համար:

Բույս տնկելը:

Այժմ ես առաջարկում եմ ձեզ գունավորել քլորոֆիտում: (Գունազարդման էջերը տարածվում են):

«Դեղաբույսեր» թեմայով տարեցների խմբում շրջապատող աշխարհի դասի ամփոփում Պատրաստեց ՝ Է.Վ. Կոշելևա:

նպատակը:

Գիտելիքներ տալ բուժիչ բույսերի մասին.

Ընդլայնել գիտելիքները բուժիչ դեղաբույսերի օգուտների և օգտագործման վերաբերյալ.

Վերակենդանացնել և ընդլայնել բառապաշարբառեր;

Մշակել հարգանք բնության հանդեպ:

Նյութ:

Basketամբյուղ ՝ բուժիչ բույսերի նկարներով; եղինջ, սոսին, ծնկաձիգ, խտուտիկ:

Դասի ընթացքը:

Հնչում է rn.m. Երեխաները ներառված են խմբում: Ուսուցիչը հանդիպում է նրանց հետ:

Դաստիարակ ՝

Ողջույն երեխաներ

Ես տատիկ-զդրավուշկա եմ

Ես ապրում եմ, ես չեմ ծերանում

Երբեք մի հիվանդացեք

Իսկ դու լավ Առողջություն.

Հին օրերին մարդիկ, միմյանց ողջունելով, առողջություն էին մաղթում: Եկեք, համաձայն ռուսական սովորույթի, միմյանց առողջություն մաղթենք: Նայեք միմյանց աչքերին, ժպտացեք և ասեք քաջ առողջություն: Եվ հիմա եկեք բարեւենք հյուրերին և մաղթենք նրանց քաջառողջություն (երեխաները նստում են աթոռներին):

Ուսուցիչ. Ռուսաստանում ասում էին.

«Միտք, այո առողջությունն ամենաթանկ բանն է»

Հեքիաթային թագավորության պես անտառ

Շուրջբոլորը դեղեր են աճում

Ամեն խոտի մեջ, յուրաքանչյուր ճյուղում

Եվ խմելիք, և հաբեր

Դե ինչ, ինչպես բուժել

Ես կարող եմ ձեզ սովորեցնել

Ամեն ինչ բուժիչ բույսեր

Ես գիտեմ առանց բացառության:

Այժմ մենք կծանոթանանք որոշ բուժիչ բույսերի:

Այս մոլախոտը առաջինն է գարնանային erաղիկ.

Վաղ, գարուն

Դեղին ծաղիկներ

Շատ անսովոր

Կանաչ սավաններ

Մի կողմը

Սավանը փայլուն ու հարթ է

Մյուս կողմից, այն ավելի թեթեւ է

Գեղեցիկ ու փափուկ

Ասա ինձ, ծաղիկ

Ինչ է այս անունը

Բուժեք երեխաներին

Նա մրսածության կողմնակից է:

Երեխաներ. մայրը և խորթ մայրը.

Դաստիարակ. Գիտե՞ք ինչու է այդպես կոչվում:

Երեխաներ. Մի կողմում նա ունի տաք տերև `մայր, իսկ մյուս կողմից` ցուրտ `խորթ մայր, ինչպիսին է

«Մոխրոտը» հեքիաթում նա զայրացած էր:

Եվ ինչի համար է այս խոտը օգտակար: Եվ նրանք բուժում են նրա հազը: Նրանք պատրաստում են խոտը և խմում թեյի պես:

Եվ ահա հաջորդ մոլախոտի դիմանկարը:

Նիհար ցողուն արահետով

Նրա ականջօղի վերջում

Գետնին տերևներ կան

Փոքր կռատուկ

Նա մեզ համար լավ ընկեր է

Բուժում է ոտքերի և ձեռքերի վերքերը:

(Սոսին):

Որտեղ է այն աճում: Անապարհների երկայնքով:

Եվ ինչու է այս խոտը օգտակար, ինչու է այն համարվում բուժիչ:

Նրանք վնասում են ոտքը կամ բռնակը, թրջում են տերևը և քսում այն ​​վերքին, արյունը դադարում է, և վերքը լավանում է:

Խաղի պահը- կցել մի կտոր թուղթ:

Եվ ահա բուժիչ խոտի մեկ այլ դիմանկար:

Ոսկե և երիտասարդ

Մեկ շաբաթում գորշվել է

Եվ երկու օրվա ընթացքում

Գլուխը ճաղատացել է:

Ճիշտ խտուտիկ.

Ի՞նչ գիտեք այս բուժիչ բույսի մասին:

Դանդելիոնի մեջ ամեն ինչ օգտակար է. Ծաղիկները, առաջին ջեմը կամ «մայիսյան մեղրը» պատրաստվում են դրանցից, տերևներից և արմատից պատրաստվում է աղցան, այն պարունակում է շատ վիտամիններ:

Դաստիարակ ՝

Մարդիկ ասում են.

Նա չգիտի հիվանդություններ,

Ով երբեք չի ձանձրանում:

Արի խաղանք.

Ֆիզիկական րոպե: Dandelion խաղ.

Անձրևը հորդում է, արևը տաքանում է, մարգագետնում աճում են թեփերը (երեխաները վեր են կենում):

Քամին փչեց, սկսեց փչել խտուտիկի վրա (երեխաները ձեռքերը վեր են բարձրացնում):

Քամին էլ ավելի ուժեղ փչեց (երեխաները ցրվում են ներս) տարբեր կողմեր).

Հանկարծ սպիտակ լույսերով պարաշյուտները թռան թանձրուկների գլուխներից (երեխաները նստում են):

Որտեղ ընկել են պարաշյուտները, դանդելիոնները կրկին կաճեն (երեխաները վեր են կենում ՝ 2 անգամ):

Դաստիարակ. Կա մի մոլախոտ, որից բոլորը վախենում են, փորձեք գուշակել:

Օ Oh ինձ ձեռք մի տուր

Ես կվառվեմ առանց կրակի:

(Եղինջ)

Եվ ինչի՞ համար է դա օգտակար:

Դրանից կաղամբով ապուրը եփում են, իսկ գլուխը լվանում են եղինջի թուրմով: Եվ ներսում հին ժամանակներԴրանից պատրաստում և կարում էին վերնաշապիկներ և տաբատներ, իսկ ձկնորսները նույնիսկ առագաստներ էին պատրաստում:

«Հոգ տանել ձեր ձեռքերը» խաղ:

Դաստիարակ. Եվ ինչ բուժիչ դեղաբույսով է բուժվում պարանոցը:

Դուք բոլորդ գիտեք և սիրում եք նրան:

Լսեք.

Անտառում գանգուր մազ կա

Սպիտակ վերնաշապիկ

Կեսին ոսկե է

Ով է նա?

(Երիցուկ)

Երեխեք, հիմա մենք կխաղանք ձեզ հետ: Դուք պետք է ծաղիկներ հավաքեք: (Երեխաները բաժանված են երկու խմբի և հավաքում են խճանկար ՝ երիցուկ, սոսին, թեփ) (երաժշտություն)

Ուսուցիչը վեր է կենում և հարցնում. Ի՞նչ ծաղիկ է հավաքվել և ինչ է կոչվում, ինչ հիվանդություններից են բուժվում:

ԼԱՎ ՏԱՄԱՐԴՈՒ բոլորդ էլ հաղթահարեցին առաջադրանքը:

Եկեք խաղանք հետևյալ խաղը. «Ավարտել» (երաժշտություն)

Սեղանի վրա այս անավարտ գծագրերն են, դուք պետք է ավարտե՞ք նկարելը: Ես բարձրանում եմ երեխաների մոտ և հարցնում, թե ինչպիսի ծաղիկ եք նկարել, ինչ գույն և այլն:

Երեխաներ, մենք հիվանդանում ենք աշնանը, ապա ձմռանը, երբ ծաղիկներն անհետանում են: Հետեւաբար, բուժիչ բույսերը (խոտաբույսերը) պահվում են ամռանը:

Միայն դուք պետք է դրանք ճիշտ հավաքեք.

Հակառակ դեպքում չի կարելի շատ բույսեր քաղել հաջորդ տարինրանք չեն աճի;

Դուք չեք կարող համտեսել հատապտուղներ և մրգեր, կարող եք թունավորվել.

Բուժական բույսեր հավաքելուց հետո ձեռքերը մանրակրկիտ լվացեք, դրանք լի են pollen և կեղտով:

Բոլոր բուժիչ բույսերը վաճառվում են դեղատանը, որտեղ ձեր մայրը գնում է դրանք:

Արտացոլում: Ինչ դուր եկավ Ի՞նչ բուժիչ բույսեր եք սովորել: Ի՞նչ խաղեր եք խաղացել:

Ինձ շատ դուր եկավ, բոլորը ակտիվ էին: Հիմա գիտեք, որ բնությունը մեզ տալիս է իր հարստությունը, և մենք պետք է պաշտպանենք այն:

Նպատակը.

- երեխաների գաղափար կազմել `բուժիչ բույսերի բազմազանության մասինմարդու մարմնի վրա դրանց ազդեցության և կենսական նշանակության մասին.

Ուժեղացնել բուժիչ բույսերը հոտով, արտաքին տեսքով ճանաչելու և ճիշտ անվանակոչելու ունակությունը (5-6 բուժիչ բույս):

Համախմբել վարքի կանոնները բուժիչ բույսեր հավաքելիս.

- ակտիվացնել երեխաների խոսքը:

Նյութը ՝ բուժիչ բույսերի չոր ճյուղեր և ծաղկաբույլեր, հանելուկներ, փետուր, ծաղիկ, Մանրուք, կոճապղպեղ, ծիծեռնակ, բուժիչ բույսերով պայուսակներ, քաղցրավենիք:

Մանկապարտեզի դասընթաց

Օրգ. պահ

Դաստիարակ. Օ Oh, ես տեսնում եմ քո մեջ լավ տրամադրություն, բոլորի աչքերը փայլում են, եւ ոչ ոք չի ձանձրանում: Էլ ի՞նչը կարող է բարելավել մեր տրամադրությունը: (Երեխաների պատասխանները. Ժպիտներ, բարի գործեր, նվերներ):

Երեխաներ, ի՞նչ եք կարծում, ծաղիկները և այլ բույսերը կօգնե՞ն մեզ բարելավել մեր տրամադրությունը: Նայեք այս ծաղկեփնջին. Դրա մեջ յուրաքանչյուր ծաղիկ յուրահատուկ է և յուրաքանչյուրն ունի իր անունը:

Եվ հիմա մենք կվերածվենք բույսերի, բայց ոչ հասարակ, այլ հրաշք բույսերի, որոնք օժտված են արտասովոր հատկություններով և դրա համար պետք է գուշակել հանելուկներ: Ով գուշակի, թե ինչ հանելուկ կվերածվի նման հրաշք բույսի:

Հանելուկներ երեխաների համար բուժիչ բույսերի մասին

Այն աճում է խոտերի մեջ, անտառում,

Բոլորը վերցնում են, պատռում:

Ersաղիկները դեղին-ոսկեգույն են,

Ասես աստղերը ծաղկում են: (Սուրբ Հովհաննեսի զավակ):

Դուք նրան լավ գիտեք,

Դուք հանդիպում եք արահետներով:

Նա բոլորի համար լավ ընկեր է,

Բուժում է ոտքերի և ձեռքերի վերքերը: (Սոսին):

Անտառի արահետով

Արեգակը ոտքի վրա է:

Միջին մասը ոսկեգույն է

սպիտակ փեշ .... (երիցուկ):

Ո՞վ է սա ուղու վրա

Բարձր ոտքի վրա

Փոքր կապույտ ծաղիկներ

Տերևները կանաչ են: (Եղերդակ):

Այս համեմունքը և համեմունքը

Թեյը նրա հետ հաջող էր,

Տղաները կռահեն

Դե, իհարկե, սա ... ... (անանուխ):

Արևը բարձրացել է խոտերի մեջ

Lիծաղեց, ծաղկեց:

Դրանից հետո սպիտակ ու սպիտակ դարձավ

Եվ թռավ քամու տակ: (Դանդելիոն):

Կանաչ գեղեցկուհի

Դուք դիպչում եք դրան, այն այրվում է: (Եղինջ):

Հիմա անուն տվեք: Այս բոլոր հիանալի բույսերը պարզ չեն, բայց բուժիչ:

Յուրաքանչյուր երեխա, «հրաշք գործարանի վերածվելով», լսում է իրեն և իր հատկությունները: (Ուսուցիչը խոսում է բուժիչ բույսերի մասին, պատմում է լեգենդներ և երեխաներին թեյի հրավիրում: Երեխաները խմում են թեյ, ճանաչում են հոտով և համով, որից եփում են խոտաբույսեր):

Դաստիարակ. Լավ, տղաներ, հիմա եկեք մի քիչ ծախսենք առողջության րոպե «Բնական բժիշկներ».

Եկեք բարձրացնենք բռնակները, բարևենք արևին. «Բարև, արև»: Եկեք ափերը ցած իջեցնենք ձեռքերը, բարևենք երկրի կտորին և ուժ ստանանք նրանից. «Բարի ցերեկ, երկրավոր»: Եկեք բռնակները դնենք մեր ուսերին և շնչենք օդում, շնորհակալություն որոշ ջրի հետ կապված մտահոգության համար. «Շնորհակալություն, ջուր»:! Եղեք միշտ մեզ հետ, մեր բնական բժիշկներ:

Դաստիարակ Եվ այն, ինչ մեզ ասում են մեր իմաստուն ժողովրդական առածները.

«Երբ առողջություն և ուժ չկա, ուրեմն ամբողջ աշխարհըգեղեցիկ չէ »;

«Առողջ մարդու համար ամեն ինչ առողջ է» և այլն:

Ուսուցիչ. Սիրու՞մ եք հեքիաթներ լսել, երեխաներ: (Երեխաների պատասխաններ):

Եվ նայեք, երեխաներ, ո՞վ է այստեղ թաքնվում մեզ մոտ: Կարծես հմայիչ փետուր լինի, և թվում է, որ այն ինձ ու քեզ հրավիրում է հեքիաթի: Մենք սկսում ենք հաշվել, արագ հայտնվում ենք 1, 2, 3 հեքիաթում:

Թվում է, թե մենք հեքիաթի մեջ ենք, բայց ո՞ր մեկում: (Գորգի վրա կա մի մեծ ծաղիկ):

Այն կարծես «Thumbelina» հեքիաթ լինի: Բայց որտե՞ղ է ինքը ՝ հերոսուհին:

Դե, եկեք գնանք Thumbelina- ի որոնմանը: Ո՞վ կօգնի մեզ գտնել նրան: Բայց բուլկին, նա ուզում է խաղալ մեզ հետ:

«Պատմիր բույսի մասին» դիդակտիկ խաղ

Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ, բուլկին ձեռքից ձեռք են փոխանցում և ասում բառեր. Ով բուլկի ունի, խոսում է իր հրաշք գործարանի մասին:

Սուրբ Հովհաննեսի գինին դեղամիջոց է, ինչպես ժողովուրդն է ասում, 99 հիվանդության համար: Ersաղիկները դեղին-ոսկեգույն երանգով են: Hypericum infusions- ն օգտագործվում է ախորժակը խթանելու համար `սկսած տոնզիլիտից, գրիպից, գլխացավից, ռեւմատիզմից:

Սոսին աճում է ճանապարհների մոտ, սերմը գնում է նետը: Այն օգտագործվում է վերքերը արյունը դադարեցնելու համար:

Երիցուկն ունի նախշավոր տերևներ, սպիտակ գլուխ: Օգտագործեք խառնուրդ, երբ կոկորդը ցավում է:

Եղերգը աճում է ճանապարհների երկայնքով: Theաղիկները կապույտ են: Թուրմն օգտագործվում է երիկամների, փայծաղի, լյարդի հիվանդությունների, ատամների ցավերի կամ գլխացավերի համար:

Անանուխը աճում է պարտեզում և անտառում: Այն կարող է ճանաչվել անսովոր հոտով: Հանդես է գալիս որպես հանգստացնող միջոց:

Խտուտիկն աճում է զբոսայգիներում, այգիներում, անտառներում, երբեմն ՝ ճանապարհին: Օգտագործվում է ախորժակը խթանելու, մարսողությունը բարելավելու, շաքարային դիաբետը, լյարդի հիվանդությունները բուժելու համար:

Եղինջներն աճում են այգիներում և սառցադաշտերում: Ունի ախտահանման հատկություններ: Օգտագործվում է արյունահոսությունը դադարեցնելու համար ՝ թարախային վերքերով:

Դաստիարակ. Երեխաներ, շատ բուժիչ բույսեր նշված են Կարմիր գրքում: Ի՞նչ է Կարմիր գիրքը: (Երեխաների պատասխաններ): Rightիշտ է, վտանգված հազվագյուտ տեսակները նշված են այս գրքում, ուստի հիշենք բուժիչ բույսերի հավաքման վարքի կանոններ:

Շատ բույսեր չեն կարող պոկվել.

Բուժական բույսեր հավաքելիս պետք չէ փորձել բոլորը մեկ տեղում հավաքել.

Ոմանք պետք է թողնել բնության մեջ, որպեսզի բույսերը շարունակեն բազմանալ:

Դուք չեք կարող փորձել մրգեր, ռիզոմներ;

Բուժական բույսեր հավաքելուց հետո ձեռքերը մանրակրկիտ լվացեք:

Մեղրաբլիթը ցանկանում է մեզ ցույց տալ, որ անհրաժեշտ է անտառ որոնել: (Երեխաները նստում են սեղանների մոտ):

Ոaվ, ո՞ւմ հանդիպեցինք: (Allիծեռնակ): Նա մի տեսակ վրդովված է: Ինչո՞ւ Քանի որ այն չի կարող ճանաչել բուժիչ բույսերը: Այսպիսով, եկեք օգնենք կուլ տալու և ձեզ հետ խաղ խաղալու:

Դիդակտիկ խաղ «smellանաչել հոտով»

Երեխաները մեկ առ մեկ բերում են տարբեր քսակների տարբեր պայուսակներ, և հոտառությամբ որոշում են, թե որ բույսն է տոպրակի մեջ:

Դե, ես տեսնում եմ, որ բոլորը հաղթահարել են այս խնդիրը և դրա համար ծիծեռնակը փոքրիկ անակնկալ է պատրաստել մեզ համար: Եվ ի՞նչ ենք մենք այստեղ թաքցրել: (Մեծ կոնֆետ): Ի՞նչ կա դրա մեջ:

Որոնման պլան:

Քայլեք կանաչ արահետով:

Թեքվեք ձախ և կատարեք 3 քայլ:

Երկու անգամ ցատկել:

Thumbelina- ն գտեք ոչ թե զամբյուղում կամ գզրոցում:

Խսիրի վրա կան `զամբյուղ, տուփ, տուփ: Երեխաները գտնում են Thumbelina- ին:

Ստորին գիծ: Արտացոլում

Դաստիարակ. Այսպիսով, մենք վերադարձանք Thumbelina- ին մեր ծաղիկների մոտ և պատրաստեցինք նրա հետ միասին հետաքրքիր ճանապարհորդություն... Եվ հիմա ժամանակն է վերադառնալ մանկապարտեզ:

Հարցեր երեխաների համար

Տատյանա Վելիչկո

Նպատակը.մանկական գաղափարների ձևավորում բուժիչ բույսերի, առօրյա կյանքում դրանց օգտագործման մասին:

Առաջադրանքներ.

կրթական:

1. siteանոթանալու մեր կայքում աճող բուժիչ բույսերին (3-4 տեսակ):

2. Սովորեցրեք ճանաչել և ճիշտ անվանել թեփոտին, սոսին, անանուխը և երիցուկը:

3. Ընդլայնել գիտելիքները բույսերի օգուտների, դրանց մասին բուժիչ հատկություններհարաբերությունների մասին բուսական աշխարհև մարդ

4. acquaintանոթանալ մեղուներին `բույսերի ընկերներին:

զարգացող:

1. Ուշադրություն զարգացնելու համար, խոսքի գործունեություն, հարստացնել բառապաշարը:

2. developարգացնել ընդհանուր և նուրբ շարժիչ հմտություններ, ֆիզիկական գործունեություն:

2. Մշակել հետաքրքրասիրություն:

կրթական:

1. առաջացնել ցանկություն `մասնակցելու միջոցառմանը.

3. Հարգանք զարգացնել բույսերի համար, որոնք օգուտ են բերում մարդկանց և կենդանիներին:

Սարքավորումներ:

Ներկեր, մատիտներ, թուղթ;

Պլաստիլին;

Նկարներ - սոսու, երիցուկի, անանուխի, դանդելիոնի պատկերներ;

Ingրաղացներ;

Սերմեր, հատապտուղներից սերմեր:

Մեթոդներ և տեխնիկա.զրույց, պատմություն, բացատրություն, խաղ, ներկայացում, գեղարվեստական ​​խոսք:

Առավոտ

Նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացման խաղեր: Կառուցում սերմերից:

Նպատակը.Մշակել բարի շարժիչ հմտություններ, ամրացնել մատները, զարգացնել ձեռքի և աչքերի համակարգումը `սերմերից ծաղկի պատկեր դնելով:

"Րույց «Անսովոր խոտաբույսեր»:

Նպատակը.Սովորեցրեք երեխաներին օգտակար բույսերի մասին. Սոսին, երիցուկը, թեփը և անանուխը: Երեխաներին ծանոթացնել այս բույսերի պատկերին:

Նյութ:Դեղաբույսեր պատկերող նկարազարդումներ, մեր տարածքում աճող բուժիչ բույսերի ցուցադրում:


Երեխաները իմացան, որ սոսին բուժիչ տերևներ ունի. Դրանք բուժում են քերծվածքներն ու վերքերը:

Անանուխ - օգտակար տերևներ, ցողուններ և ծաղիկներ; դրանց ինֆուզիոն հանգստացնում է:

Dandelion- ը վիտամինների պահեստ է; օգտագործել ինչպես տերևները, այնպես էլ ծաղիկները: Նրանք պատրաստում են աղցան տերևներից և նույնիսկ ջեմ պատրաստում ծաղիկներից:

Երիցուկը փրկում է ձեզ ցրտից:

«Ո՞վ կգտնի բույս ​​անունով» դիդակտիկ խաղ:

Նպատակը.համախմբել երեխաների գաղափարները բույսի արտաքին տեսքի վերաբերյալ:

Խաղի կանոններ.արագ գտնել ուսուցչի անունով բուժիչ բույսի նկարով քարտեր:

Խաղի առաջընթացուսուցիչը քարտերի վրա անվանում է բուժիչ բույսերից մեկը, օրինակ ՝ սոսին: Հաղթում է նա, ով ամենաարագը գտնում է անվանված բույսը:


Ընթերցանություն գեղարվեստական(ըստ ցանկության)

1. Onegov A. S. «Դաշտային ուղի»

2. Kryukova T. «Անտառային դեղատուն»

3. Անիշինա Ն «Բուժիչ դեղաբույսերի ABC»

զբոսնել

Տարածքում բուժիչ բույսերի դիտում:

Հաշվի առեք տեսքըբույսեր ՝ տերևներ, ծաղիկներ, ցողուններ; նշեք հոտը: Սովորեցնել տարբերակել բույսերը միմյանցից:

Աշխատանք բնույթով:

Շարունակեք սովորեցնել, թե ինչպես հոգ տանել բույսերի մասին ՝ ջուր, թուլացնել հողը: Ձև ձևավորեք ՝ օգնելու մեծահասակներին հոգ տանել ծաղիկների այգու մասին:

«Մեկ, երկու, երեքը game» շարժական-դիդակտիկ խաղը: (գործարանին) վազել »

Նպատակը.մարզեք երեխաներին անուն առ անուն արագ բույս ​​գտնելու հարցում:

Խաղի առաջընթացՈւսուցիչը կանչում է բուժիչ բույս ​​և ասում. «Մեկ, երկու, երեք, վազիր»: Տղաները պետք է արագ բույս ​​գտնեն կայքում և կանգնեն դրա կողքին:

Խաղ «Սերմ, բողբոջ, ծաղիկ»

Նպատակը.զարգացնել լսողական ուշադրություն, շարժիչային գործունեություն:

Խաղի առաջընթացՈւսուցիչն ասում է, որ բույսը սերմից է աճում, հայտնվում է բողբոջ, հետո ծաղիկ: Ուսուցչի ազդանշանով երեխաները վերածվում են սերմ, ապա ՝ բողբոջ ու ծաղիկ:

Սերմ - երեխաները նստում են, ձեռքերը ծածկում են ծնկները.

Bud - երեխաները ոտքի են կանգնում, ձեռքերը խաչված են կրծքին, գլուխը ներքև;

Erաղիկ - երեխաները ձեռքերը տարածում են կողմերին, բարձրացնում գլուխները վեր:

Կեսօր

Oրույց OBZH- ի «Plantain - առաջին օգնականը» թեմայով

Նպատակը.Բուժական բույսի մասին գիտելիքները համախմբելու համար պատմեք, թե ինչպես կարող եք ինքներդ ձեզ տարրական օգնություն ցույց տալ:

Ես գեղարվեստական ​​գործունեություն«Dաղիկ նկարիր»:

Նպատակը.Արվեստի նկատմամբ հետաքրքրություն ստեղծելու համար նկար ստեղծեք նկարներ ստեղծելիս տպավորություններն արտահայտելու համար: Շարունակեք սովորեցնել պատկերված օբյեկտի հատկությունները փոխանցելու համար:


Հավաքական աշխատանք «Մեղուներ - լավագույն ընկերներբույսեր »

Նպատակը.Հետաքրքրություն առաջացրեք քանդակագործության նկատմամբ: Սովորեք ստեղծել մի քանի մասից բաղկացած օբյեկտներ, արդյունքը համատեղել հավաքական կազմի մեջ: Ուրախություն առաջացրեք արդյունքում ստացված աշխատանքում:


Թատերական գործունեություն: Խաղ - մնջախաղ «Խոտ - օգնականներ»

Մշակել մնջախաղի հմտություններ, տեքստի շարժումների իմիտացիա:

Սոսին

Սոսին աճել է

Տերևները ՝ ինչպես ափի, (Ցույց տալ ափերը)

Careգուշորեն գնացեք վերքը (Շարժում տեքստի միջոցով)

Այն կցեմ ոտքին:

Խտուտիկ

Դանդելիոնը աճեց (Մենք կանգնած ենք մատների վրա, ձեռքերը վեր ենք բարձրացնում)

Դեղին արևապարիկ ( Մենք ցույց ենք տալիս sundress)

Flowաղիկներ և տերևներ

Նրանք արագ կբուժվեն: (Բութ մատվեր)

Երիցուկ

Մենք կգնանք մարգագետին (Շարժում տեքստի միջոցով)

Եվ մենք հավաքելու ենք երիցուկները:

Եկեք մի բաժակ եփենք

Երիցուկի ծաղիկներ:

Եկեք ինֆուզիոն խմենք

Դեպի ցուրտ:

անանուխ

Անուշաբույր անանուխ

Լավ հոտ է գալիս: (Բույսի հոտոտելը)

Ersաղիկներ, տերևներ (Պտտեք ձեռքերը, ձեռքերը տարածեք կողմերին)

Օգտակար տղաներ:

Կարո՞ղ եմ օգնել (Երազ երազել)

Ամբողջ գիշեր լավ քնել:

Առնչվող հրապարակումներ.

Վալեոլոգիական կրթության ինտեգրված դասի ամփոփում միջին խումբ«Օգտակար և վնասակար արտադրանք» Նպատակը ՝ երեխաների առողջությունը պաշտպանել:

«Օգտակար վիտամիններ» միջին խմբի նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ ուղղակի կրթական գործունեության ամփոփումՄիջին խմբի նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ անմիջականորեն կրթական գործունեության ամփոփում » Օգտակար վիտամիններ«Կրթական տարածքների ինտեգրում.

Երեխաների ճանաչողական գործունեության զարգացման համար ուղղակի կրթական գործողությունների ամփոփագիր նախադպրոցական տարիքը«Դեղերի ոլորտում:

«Travelանապարհորդություն դեպի բուժիչ բույսերի աշխարհ» ավագ խմբի անմիջական կրթական գործունեության մասին Versրույց. «Travelանապարհորդություն բուժիչ բույսերի աշխարհ» Նպատակը. Ընդլայնել գիտելիքները բուժիչ բույսերի օգուտների և օգտագործման մասին: Առաջադրանքներ. - Մշակել: