«Դեղաբույսեր» դասերի ամփոփում նախապատրաստական ​​խմբում. Էկոլոգիական նախագիծ «Դեղաբույսեր» նախապատրաստական ​​խումբ դպրոցի համար

Նպատակը. երեխաների գիտելիքների համալրում և հարստացում բառարանային թեմաներ«Աշուն», «Բանջարեղեն», «Մրգեր».
Առաջադրանքներ.
ընդլայնել հասունացած մրգերի և բանջարեղենի բազմազանության և օգուտների հասկացողությունը աշնանային շրջան;
Ձևավորել տարբեր պատկերների գեղարվեստական ​​կատարման հմտություններ երգելիս, դրամատիզացիայի և խաղերի ժամանակ.
Նպաստել հիշողության, ընկալման զարգացմանը;
Խթանել գեղագիտական ​​զգացմունքները:

Նախագծի տեսակը՝ տեղեկատվական և ստեղծագործական, կոլեկտիվ
Երեխաների տարիքը՝ 4-7 տարեկան
Ծրագրի տևողությունը՝ միջին տևողությունը
Սոցիալական գործընկերներ՝ երեխաներ, ծնողներ, մանկավարժներ, խմբակային լոգոպեդ, երաժշտական ​​ղեկավար:
Ծրագրի իրականացման ձևերը.
Դասեր;
դիդակտիկ, s \ r խաղեր;
խոսակցություններ;
նկարազարդումների, բացիկների ուսումնասիրություն;
էքսկուրսիաներ դեպի աշնանային անտառ և մթերային խանութ;
մուլտիմեդիա ներկայացումների օգտագործում;
աշխատել ծնողների հետ.
Նախատեսված արդյունքը հետևյալն է.
Կընդլայնվեն երեխաների գիտելիքները աշնան, նրա նշանների և նվերների մասին.
Կհամալրվի բառապաշար;
Կձևավորվի ակտիվություն և հետաքրքրություն ուսումնական գործընթացերեխաներ ծնողներից.

Նպատակները՝ համախմբել երեխաների պատկերացումները բուժիչ վայրի բույսերի, դրանց առողջապահական արժեքների, օգտագործման կանոնների մասին: Զարգացնել խաղային ստեղծագործական ունակությունները, սրամտությունը: Մշակել հարգանք բույսերի նկատմամբ: Զարգացնել խոսքը. հարստացնել բառապաշարը, խրախուսել հարցեր տալը, կազմել պատմություններ - նկարագրություններ, հեքիաթներ, հանելուկներ.

Երեխաների համար. Հավաքեք լուսանկարներ, նկարներ, որոնք պատկերում են բուժիչ բույսեր, հանելուկներ, բանաստեղծություններ, պատմություններ բուժիչ բույսեր.

Ուսուցիչների համար. Ընտրեք անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, սովորեք բանաստեղծություններ և երգեր երեխաների հետ: Երեխաների և ծնողների գործունեությունը կազմակերպել խմբերով:

Ծնողների համար՝ ընտրել առողջ բաղադրատոմսերբուժիչ բույսերի կիրառմամբ, «Բաբուշկինի բաղադրատոմսեր» թերթի պատրաստում, տեղեկատվության ընտրության հարցում աջակցություն։

Նախագիծը նախատեսված է 6-7 տարեկան երեխաների և նրանց ծնողների համար։
Ծրագրի մասնակիցներ՝ մանկավարժներ, երաժշտական ​​ղեկավար, երեխաներ, ծնողներ:
Ծրագրի տևողությունը 1 ամիս է։

Խնդիր. Սահմանափակ հնարավորություններերեխաները բնության հետ հաղորդակցության մեջ.
Ընդլայնել երեխաների պատկերացումները բուժիչ բույսերի մասին (էքսկուրսիաներ, դիտումներ):

Ակնկալվող արդյունք. Համախմբել գիտելիքները մարդու և բնության փոխհարաբերությունների, բուժիչ բույսերի օգուտների մասին:

Նախապատրաստական ​​փուլ.

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում ուսուցիչների համար սեմինարի անցկացում, նրանց ծանոթացում ծրագրի բովանդակությանն ու մեթոդաբանությանը, նպատակներին ու խնդիրներին.
Քննարկեք, թե ինչ կարող են անել մանկավարժները և երաժշտական ​​ղեկավարը նախագծի շրջանակներում: Նախագծում երկարաժամկետ պլանմեկ ամսով։

Հիմնականում դաստիարակներն են կերպարներաշխատանքի կազմակերպման գործում։

Երաժշտական ​​ղեկավար - ընտրում է երգեր, երաժշտական ​​խաղերնախագծի թեմայի հետ կապված։

Համագործակցություն ծնողների հետ. նախքան նախագծի վրա աշխատանքը սկսելը, մենք ծնողներին պատմում ենք նպատակների և խնդիրների մասին, փորձում ենք նրանց համոզել. անհրաժեշտ օգնությունլրջորեն վերաբերվեք երեխաների հետազոտություններին:

Նյութի և սարքավորումների պատրաստում:

Հետազոտությունն իրականացնելու համար ձեզ հարկավոր է.
Դիտարկման արդյունքների գրանցման տետրեր և ալբոմ։
Մատիտներ, մարկերներ:
Լուսանկարներ, դեղաբույսեր պատկերող նկարազարդումներ։
Չորացրած բույսերը և դրանց պտուղները.
Սարքավորումներ աղցանի և թեյի պատրաստման համար, ճաշատեսակներ համտեսելու համար։

Երեխաներ - Նախքան նախագծի վրա աշխատանքը սկսելը մենք զրույց ենք վարում բուժիչ բույսերի մասին:

Նպատակն է պարզել երեխաների գաղափարը բուժիչ բույսերի մասին նրանց հետ հարաբերություններում, հետաքրքրել նրանց խնդրին:

Նախագծի յուրացում

30 երեխաներից բաղկացած խումբը բաժանեք երեք աշխատանքային ենթախմբերի:

1 ենթախումբ

Լուսանկարչական նյութերի հավաքածու, դեղաբույսերի պատկերով նկարազարդումներ (նկարագրությամբ).

2 ենթախումբ

«Մեր կանաչ ընկերները» ցուցահանդեսի ձևավորում.
Մանկական նկարներ.

3 ենթախումբ

Սովորում ենք երգեր և բանաստեղծություններ.

Գործունեություն՝ ընթերցանություն գրական ստեղծագործություններ, զրույց, դաս, էքսկուրսիա, դիտում, նկարչություն, դիդակտիկ խաղեր, ժամանց.

1. Գրական ստեղծագործությունների ընթերցում.
Ա.Ստրիժևի «Այգի եզրին» պատմվածքից հատվածների ընթերցում.
Ա.Օնեգովի «Դաշտային ճանապարհ» կարդալը.
Յու.Դմիտրիևա «Ով ապրում է անտառում և ինչ է աճում անտառում»,
Ն. Պավլովա «Ծաղիկների հանելուկներ»,
Ա.Պլեշակովա «Կանաչ էջեր» և այլն։
Բույսերի մասին հանելուկների և բանաստեղծությունների սովորում:

2. Զրույցներ.
2.1 Զրույց «Կանաչ դեղատուն»
Երեխաներին պատմեք այն մեծ օգուտների մասին, որ բուժիչ բույսերը բերում են մարդկանց, ընդլայնեք երեխաների պատկերացումները բույսերի աշխարհի մասին, երեխաներին ծանոթացրեք բույսերի աշխարհի և մարդկանց փոխհարաբերությունների մասին: Երեխաներին ծանոթացնել բուժիչ բույսերի հավաքման և չորացման կանոններին. Մշակել սեր և հարգանք բնության նկատմամբ:
Նյութը՝ դեղաբույսեր, չորացրած բուժիչ բույսեր պատկերող նկարազարդումներ։

2.2. «Ընկեր, թե թշնամի».
Պատմեք երեխաներին բույսերի բազմազանության մասին, սովորեցրեք նրանց տարբերակել ուտելի բույսերանուտելիից, մեկ բուժիչ բույսը մյուսից տարբերելու համար (ըստ արտաքին տեսքըստ կառուցվածքի, ըստ հոտի): Մշակել սեր և հարգանք բնության նկատմամբ:
Նյութը՝ դեղաբույսեր պատկերող, ինչպես նաև մարդու առողջության համար վնասակար բույսեր պատկերող նկարազարդումներ։

3.Դաս «Դեղաբույսեր՝ մարդու առողջության բարելավման միջոցներ»
Նպատակը. Զարգացնել երեխաների ճանաչողական գործունեությունը դեղաբույսերի մասին պատկերացումների ձևավորման գործընթացում, հավաքման և պահպանման կանոնների մասին: Խթանել բնության նկատմամբ հարգանքը:
Նյութը՝ դեղաբույսեր, չոր բույսեր, մեր տարածքի բուժիչ բույսերի հերբարիում պատկերող նկարազարդումներ, թեյնիկ, բաժակներ, բուժիչ բույսերով պարկեր, տաք ջուր.
Գործնական գործունեությունը դասին՝ դիտում, քննություն, բուսական բուժիչ ըմպելիքների պատրաստում։

4. Էքսկուրսիա դեպի բլուրների ստորոտ:
Նպատակները՝ երեխաներին ծանոթացնել մեր տարածքի բնական միջավայրին, պատմել մեր տարածքում աճող խոտաբույսերի բազմազանության մասին, ծանոթացնել, թե ինչ բուժիչ բույսեր են աճում բլուրների մոտ (եղինջ, խտուտիկ, սոսի, թանզիֆ և այլն): զարգացնել բնության հանդեպ սերը և հարգանքը նրա նկատմամբ...

5. Դիտարկում «Մեր հավատարիմ ընկերը սոսի է».
Նպատակը. երեխաներին ծանոթացնել սոսի բուժիչ բույսին, նրա հետ արտաքին կառուցվածքը, պատմեք այն մասին, թե ինչ օգուտ է բերում այս բույսը մարդուն. հաշվի առեք սոսի տերևները, ցողունները, երեխաներին ծանոթացրեք ինչի հետ արտաքին պայմաններսոսին անհրաժեշտ են, որպեսզի աճի: Մշակել սեր և հարգանք բնության նկատմամբ:
Նյութը՝ դիտարկումն իրականացվում է տեղում մանկապարտեզորտեղ սոսի աճում է.

6. Դիդակտիկ խաղեր.
6.1. Դիդակտիկական խաղ «Գագաթներ - արմատներ» - խաղի մեջ երեխաներին ծանոթացնել, թե վայրի աճող ուտելի խոտաբույսերի որ մասերն են օգտագործվում սննդի համար:
Նյութը՝ չոր բուժիչ բույսեր (երիցուկ, եղինջ, սոսի, օրեգանո):

6.2. Դիդակտիկական խաղ «Ճանաչել բույսը»՝ կիրառել բույսն իր մասերով, կառուցվածքով, հոտով ճանաչելու կարողություն:
Նյութը՝ տարբեր տեսակներբուժիչ բույսեր (օրեգանո, թանզիֆ, սոսի, երիցուկ, ցելանդին), բուժիչ բույսերի առանձին մասեր (ցողուն, արմատ, տերևներ):

6.3. Դիդակտիկ վարժություն«Բացահայտել հոտով» (անանուխ, սուսամբար և այլն) - սովորեցնել երեխաներին ճանաչել բուժիչ բույսը հոտով, համախմբել գիտելիքները բուժիչ բույսերի մասին:
Նյութը՝ չորացրած բուժիչ բույսեր, կարված կտավից տոպրակների մեջ։
Գործողություններ. երեխաները հերթով բերում են տարբեր տոպրակներ իրենց քթին և հոտով որոշում, թե որ բույսն է տոպրակի մեջ:

7. «Մեր կանաչ օգնականները» մանկական նկարների ներկայացում.

8. Երեխաների տոն«Երիտասարդ բնագետներ»
ամփոփագիրը կցվում է։
ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՏՈՆ
«Պատանի բնագետներ».
ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ԽՈՒՄԲ

Նպատակը. համախմբել երեխաների գիտելիքները բուժիչ բույսերի մասին, այն օգուտների մասին, որոնք նրանք բերում են մարդկանց:
Մասնակիցներ՝ երեխաների երկու թիմ, երկրպագուներ՝ ծնողներ, ժյուրի, հաղորդավար՝ դաստիարակ։
Սարքավորումներ՝ զբոսաշրջային սարքավորումների տարրեր; առաջին շտապ օգնության պայուսակ; չոր բույսեր և դրանց պտուղները; նկարազարդումներ, որոնք պատկերում են ուտելի և բուժիչ վայրի բույսեր; սարքավորում աղցանի, թեյի, ճաշատեսակների պատրաստման համար; սպորտային սարքավորումներ.
Հարց. Մենք որոշեցինք, որ գնում ենք արշավի, բայց արշավի ընթացքում պետք է կատարենք բուսաբան տատիկի մի քանի առաջադրանք։
Առաջադրանք 1. Խաղ «Հավաքիր ուսապարկ»:
Հարց. Պատկերացրեք, որ գնում եք արշավի: Առաջարկվող նյութից դուք պետք է ընտրեք այն իրերը, որոնք կվերցնեք ձեզ հետ։ Յուրաքանչյուր թիմ հավաքում է իրեր մեկ ուսապարկի համար:
Կապիտանների որոնում. Թիմի ավագները ժյուրիի հետ միասին ստուգում են արդյունքը և գնահատում աշխատանքը։
Առաջադրանք 2. Խնդրահարույց իրավիճակի լուծում.
Հարց. «Առեղծվածային հանգամանքների հետևանքով անհետացել է սնունդը և առաջին օգնության պայուսակը։ Հնարավո՞ր է առանց սննդի: Եթե ​​այո, ապա ինչպե՞ս: (Առաջադրանք մեկ թիմի համար):
Հարց. Հնարավո՞ր է անել առանց առաջին օգնության հավաքածուի: Եթե ​​այո, ապա ի՞նչ լուծում եք առաջարկում։
(Հանձնարարություն երկրորդ թիմին):
Առաջադրանք 3. Խաղ «Բառերի շղթա».
Հարց. Անվանեք (հերթով) վայրի բույսերի ուտելի տեսակների անունները: Շղթան ավարտող թիմը հաղթում է:
Հ. Առաջադրանք 4. Առաջարկվող նյութից (կենդանի բույսերից) ընտրել ուտելի բույսերի տեսակներ և դասավորել դրանք ըստ խորհրդանշական բացիկների.
Առաջադրանք 5. Դիդակտիկ խաղ «Ճանաչել հոտով».
Հարց. Բույսերը պատրաստվում են կափարիչներում անցքերով տուփերում: Առաջարկեք բույսը հոտով ճանաչել և անվանել այն:
Կասեցնել Էստաֆետային խաղեր. «Ձմերուկի տեղափոխում».
Առաջադրանք 6. Խաղ «Հավաքիր բույսը»:
Հարց. Յուրաքանչյուր թիմին առաջարկվում է հավաքել մեկ կամ երկու բույս ​​առանձին գծված մասերից:
Առաջադրանք 7. Խնդրահարույց իրավիճակ«Ինչպե՞ս օգնություն ցուցաբերել»:
Հ.- Քայլարշավի ժամանակ կան տարբեր իրավիճակներինչ-որ մեկը պատահաբար վիրավորվել է իրեն, մեկին մեղուն խայթել է, ինչ-որ մեկը կապտուկ է ստացել։ Իսկ մենք առաջին օգնության պայուսակ չունենք։ Ընտրեք խոտաբույսեր՝ կտրվածքների համար օգտագործելու համար (եղինջի տերևներ և ցելանդին):
Հարց. Ընտրեք խոտաբույսեր, որոնք կարող են օգնել կապտուկների և միջատների խայթոցների դեպքում: (Սոսի թակած տերևներ):
Յուրաքանչյուր թիմ կատարում է իր խնդիրը:
Առաջադրանք 8. Ստեղծագործական առաջադրանք«Նկարիր նշան»:
Հարց. Յուրաքանչյուր թիմի համար նախագծեք և նկարեք նշան նրանց ծանոթներից մեկի համար թունավոր բույսեր.
Դուք կարող եք ներգրավել ծնողներին օգնելու համար:
Առաջադրանք 9. Աղցան պատրաստել թրթնջուկի, դանդելիոնի տերևների հիման վրա։
Ժյուրին կգնահատի կատարված աշխատանքը, հաղթողները կպարգևատրվեն դիպլոմով «Յու

Ծրագրային առաջադրանքներ.

    շարունակել պարզաբանել և ընդլայնել երեխաների գիտելիքները Կուբանի բուժիչ բույսերի բազմազանության մասին:

    համախմբել գիտելիքները դրանց կառուցվածքի մասին.

    պատկերացում կազմել բժշկության մեջ բուժիչ բույսերի օգտագործման մասին.

    երեխաներին սովորեցնել բույսերից թուրմեր պատրաստել:

    զարգացնել դիտողականությունը, ուշադրությունը.

    զարգացնել մարդասիրական վերաբերմունք բնության նկատմամբ.

Մեթոդներ և տեխնիկա.

    գեղարվեստական ​​խոսք, հարցեր, նկարների դիտում, պատմություններ կազմել, նկարագրություն, դիտարկում, պարզաբանում, ցուցադրման խթանում բացատրությամբ։

Բառապաշարային աշխատանք.

Դեղաբույսեր, կալենդուլա, երիցուկ, դանդելիոն, դեղատուն, թուրմ, ողողում, տոնզիլիտ, այրվածքներ, կապտուկներ, ծաղկանոցներ, մաքուր, անգույն ջուր։

Դասի համար նախատեսված նյութ.

- «Կախարդական գիրք», բուժիչ բույսերի նկարազարդումներ, բաժակներ, տաք ջուր, ատրիբուտներ խաղի համար, չորացրած բուժիչ դեղաբույսերով պարկեր։

Նախնական աշխատանք:

    էքսկուրսիա դեպի մարգագետին, այգի, բուժիչ բույսերի դիտում, պոեզիայի ընթերցանություն և անգիր, հանելուկների պատրաստում, դիդակտիկ խաղ՝ «Վերևներ և արմատներ»։

Դասի ընթացքը.

Դուռը թակում են, ներս է մտնում փոստատարը, «Զերնիշկո» գյուղի նախապատրաստական ​​խումբ կա։

Երեխաներ. Այո, սա մեր խումբն է։

Փոստատար. Ստացեք փաթեթ անտառից Բուից - Բու - ամենախելացի գլուխը:

Մանկավարժ. Շնորհակալություն փաթեթի համար: Եկեք բացենք այն։ Հետաքրքիր է, իսկ մենք՝ երեխաների հետ, գիրք հանում, կարդում ենք «Կախարդական գիրքը»։ Տեսեք, թե որքան անսովոր է նա

գեղեցիկ (երաժշտությունը բացվում է) Լսիր, թե ինչ նուրբ ու նուրբ մեղեդի է, կարծես մեզ ճամփորդության է հրավիրում։ Իսկ ճանապարհորդությունը կլինի Կուբանի բուժիչ բույսերի երկիր։ Տղերք, ես ասացի «Կուբանի բույս», իսկ որտեղ է այս Կուբանը։

Երեխաներ. Կուբանը կոչվում է մեր Կրասնոդարի երկրամաս, որտեղ մենք ապրում ենք։Մանկավարժ. Իսկ ինչո՞ւ է մեր հողն այդպես կոչվում։

Երեխաներ. Քանի որ մեր տարածաշրջանում հոսում է լայն, խորը Կուբան գետը։Մանկավարժ. Ճիշտ է, բայց ինչպես է կոչվում մեր գյուղը, որտեղ ապրում ենք։

Երեխաներ. բնակավայր Կուբանսկի.

Մանկավարժ. Անվանեք Կրասնոդարի երկրամասի քաղաքները:

Երեխաներ. Նովոռոսիյսկ, Անապա, Կրոպոտկին, Կրասնոդար, Տիխորեցկ, Սոչի, Յեյսկ, Արմավիր:

Մանկավարժ.Այսօր Owl-ն առաջարկում է մեզ «Կախարդական գրքի» օգնությունը՝ գնալ Կուբանի բուժիչ բույսերի երկիր։ Ինչու են որոշ բույսեր կոչվում բուժիչ:

Երեխաներ.Քանի որ դրանք բուժում են տարբեր հիվանդություններ։

Մանկավարժ.Ճիշտ է, իսկ դուք ինչ բուժիչ բույսեր գիտեք։ Կուբանը հարուստ է բուժիչ բույսերով, որոնք օգնում են մարդկանց։ Դուք պատրաստ եք ճամփորդության գնալ, բայց պետք է զգուշացնեմ, որ ճանապարհը դժվար է լինելու, դժվար գործեր են սպասվում։ Կարո՞ղ եք գլուխ հանել դրան: Հետո բացում ենք առաջին էջը՝ հնչում է երաժշտություն։ Այս էջը հրավիրում է մեզ այցելել Կանաչ դեղատուն: Իսկ ի՞նչ է դա։

Երեխաներ.Այստեղ են վաճառում դեղեր - հաբեր, քսուքներ, խմիչքներ, վիրակապեր և շատ ավելին։

Մանկավարժ.Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է կանաչ դեղատունը:

Երեխաներ.Հավանաբար այնտեղ դեղաբույսեր են վաճառում։

Մանկավարժ.Ճիշտ. Հիմա մենք գնալու ենք այնտեղ։ Դուք պետք է անցնեք այս ճանապարհով, քայլեք այս խճաքարերի վրայով, բարձրանաք այս ճյուղի տակ և անցնեք կամրջի վրայով անցնող փոքրիկ առվակը: Ահա մեր Կանաչ դեղատունը: Ձեզ հարմարավետ դարձրեք, և ես բացում եմ «երաժշտության հնչյունները» հաջորդ էջը։

Հանելուկների և պատասխանների հաջորդ էջը. Փոքրիկ բուն ձեզ համար պատրաստել է հետաքրքիր հանելուկներ։

1. Կանաչ կլոր ոտքի վրա Ճանապարհի մոտ գնդակ է աճել Զեփյուռը հանկարծ խշշաց և ցրեց այս գնդակը: (դանդելոն)

Մանկավարժ.Երեխաներ, խնդրում եմ, գտեք դանդելիոն: Սա շատ անհրաժեշտ է և օգտակար բույս... Այն աճում է ոչ միայն Կրասնոդարի երկրամաս, այլեւ ողջ Ռուսաստանում։ Մենք մարգագետնում ուսումնասիրեցինք խտուտիկին։ Ո՞վ է ուզում պատմել նրա մասին։

Երեխաներ.Դանդելիոն աճում է մարգագետնում: Ունի արմատ, ցողուն, փորագրված տերեւներ և դեղին ծաղիկորը կարծես գնդակ լինի:

Մանկավարժ.Տեսեք, ես ձեզ կասեմ, թե ինչի համար է դանդելիոնը օգտակար: Դանդելիոնի տերեւները շատ հարուստ են վիտամիններով, իսկ աղցանի մեջ դնելիս այն մեծացնում է ախորժակը։ Բայց տերեւները թարմ են ու շատ դառը սպիտակ հյութի պատճառով։ Հիշեք, թե ինչպես մի տերևը մի փոքր սեղմեցինք և տեսանք սպիտակ կաթ, որն այնտեղ կոչվում է «կաթնային հյութ» դառնությունը հեռացնելու համար, պարզապես պետք է մի քանի րոպե եռացրած ջուր լցնել տերևների վրա։ Տերեւներն ու արմատները օգնում են հազի դեմ։ Ո՞վ գիտի դանդելի բանաստեղծությունը:

Դանդելիոն, դանդելիոն, ոսկե սարաֆան,

Այն աճում է ամենուր, նույնիսկ երեխաները գիտեն դա:

Այն բարելավում է ախորժակը և օգնում է հազի ժամանակ։

Այրվածքների լավագույն բժիշկը, դանդելիոնը՝ որպես դեղատուն։

Մանկավարժ.Լավ արեցիք. մենք շատ օգտակար բաներ սովորեցինք այս բույսի մասին: Եվ ահա ևս մեկ հանելուկ.

    Դաշտում գանգուր մազ կա՝ սպիտակ վերնաշապիկ,

Ոսկու սիրտ, ինչ է դա։

Երեխաներ.դա երիցուկ է:

Մանկավարժ.Ո՞վ է ուզում պատմել այս գեղեցկության մասին։

Երեխաներ.Երիցուկը ամենուր աճում է բացատում, մարգագետնում, գետի մոտ, ունի բարձր, ուղիղ ցողուն, բարակ է և ճյուղավորված։ Տերեւները բարակ են, նեղ, շատ նման են սամիթին, ծաղիկները՝ մանր, սպիտակ, երբեմն երիցուկի մեջ ունեն դեղին կենտրոն։

Մանկավարժ.Երիցուկը տարածված բույս ​​է, որը կարելի է գտնել ամբողջ Ռուսաստանում: Դուք հավանաբար լսել եք նման բառեր «Երիցուկ Ռուս»: «Իմ երիցուկ հայրենիք», այս խոսքերը վերաբերում են մեր հողին ու մեր գյուղին։ Երիցուկը անգինայի լավագույն բժիշկն է: Կարելի է ողողել երիցուկի թուրմով, ողողել կոկորդը, քիթը, ողողել մազերը։

Լսիր վերջին հանելուկըայս էջում։

    Ծաղկի մահճակալի վրա նարնջագույն ծաղիկ է աճում,

Դու գտնես նրան, իմ ընկեր, նա շատ անհրաժեշտ լույս է։

Երեխաներ.սա կալենդուլան է:

Մանկավարժ.Ով ուզում է պատմել այս պայծառ ու ճիշտ բույս?

Երեխաներ.Կալենդուլան աճում է ծաղկի մահճակալում: Ունի արմատ, հյութալի ցողուն, հյութալի երկարավուն կանաչ տերևներև վառ նարնջագույն կամ դեղին ծաղիկներ:

Դաստիարակճիշտ է. ո՞րն է կալենդուլայի հայտնի անունը:

Երեխաներ.նարգիզ

Մանկավարժ.Ինչու է դա կոչվում:

Երեխաներ.Քանի որ մեր հավաքած սերմերը շատ նման են ոլորված, կոր, նարգիզների:

Մանկավարժ.Նարգիզն օգտագործում են վերքերը բուժելու համար՝ կոկորդի ցավով, մրսածությամբ, քթից։

Մանկավարժ.Ո՞վ գիտի կալենդուլայի մասին բանաստեղծությունը:

Երեխաներ.Կա՞ն ծաղիկների մասնագետներ:

Ինչ է սա? նարգիզ

Նրանցից պոկեք թերթիկները, հետո կոկորդի ցավով ողողեք, մրսածության դեպքում ավելի լավ բժիշկ չի լինի։

Մանկավարժ.Այս էջը փակվում է, և բացվում է նորը (հնչում է երաժշտություն) Այսօր խոսքը 3 բուժիչ բույսերի մասին է (երիցուկ, խտուտիկ, կալենդուլա): Բայց դուք գիտեք, որ շատ ավելի շատ բուժիչ բույսեր կան: Սեղանին դրված են չոր բուժիչ բույսերով փաթեթներ, որոնց ծանոթ եք: Գնացեք և ինքներդ ձեզ համար փաթեթ ընտրեք, եկեք խաղանք «Ինչ է գնացել» խաղը: Իսկ հաջորդ էջում խաղը մասերից բուժիչ բույս ​​հավաքելն է (երեխաները գորգի վրա հավաքում են բուժիչ բույսերի մաքրումը, կանչելով նրանց): Լսեք գեղեցիկ մեղեդու հնչյուններ, այս բուը մեզ հրավիրում է լաբորատորիա: Երեխաները գալիս են մինի լաբորատորիա, պատրաստում բուժիչ դեղաբույսերի թուրմ: Հիմա ուշադիր նայիր և օգնիր ինձ։ Ի՞նչ բուժիչ դեղաբույսեր ենք օգտագործելու թուրմ պատրաստելու համար։

Երեխաներ.կալենդուլա, դանդելիոն, երիցուկ:

Մանկավարժ.ճիշտ. Այժմ մենք կպատրաստենք հակաբորբոքային թուրմ, որով կարող եք ողողել, ողողել, ականջները, քիթը, ողողել մազերը։

Երեխաներ.բուժիչ բույսերի ներարկում.

Մանկավարժ.Դա անելու համար վերցրեք մաքուր բաժակ, լցնել դրա մեջ 1 ճաշի գդալ ճաշի գդալ լ/ռ (երեխաներն օգնում են): Հիմա խոտի վրա եռման ջուր կլցնեմ։ Ինֆուզիոն կոչվում է ինֆուզիոն, քանի որ այն թրմվում է երկար ժամանակ։ Ասա ինձ, թե ինչ ջրով եմ լցրել խոտաբույսերը, և հիմա ինչ է դա:

Երեխաներ.ջուրը պարզ էր, պարզ, անգույն:

Մանկավարժ.ծածկել ինֆուզիոն կափարիչով և տեսնել, թե ինչպես է փոխվում ջրի գույնը:Երեխաներ.ջուրը փոխում է գույնը.

Մանկավարժ.ճիշտ է, բույսերն իրենց գույնն են տալիս ջրին և իրենց բուժիչ հատկություններ... Այսպիսով, մենք ստանում ենք ինֆուզիոն, որը կարելի է բուժել: Այժմ բացենք մեր Կախարդական գրքի վերջին էջը։ Այստեղ պատկերված է հենց ինքը՝ բուն։ Նա հրավիրում է ձեզ թեյ խմել l/r-ից: Այսօր մենք շատ բան սովորեցինք, շատ բան մտածեցինք և սովորեցինք, թե ինչպես պատրաստել բուժիչ դեղաբույսերի թուրմ։ Իսկ հիմա մեղրով լորենի թեյ ենք խմելու։ Շատ համեղ, բուրավետ, անուշաբույր, թեյ ստացվեց։ Առողջ եղեք բոլորդ։

Ելենա Տիշինա
Համառոտ GCD in նախապատրաստական ​​խումբ«Դեղաբույսեր»

GCD-ի ամփոփագիրը նախապատրաստական ​​խմբում

« Դեղաբույսեր»

Կրթական ինտեգրում տարածքներՃանաչողական զարգացում: Հաղորդակցություն. Ընթերցանություն գեղարվեստական ​​գրականություն. Ֆիզիկական զարգացում... Առողջություն.

ԹիրախԱմրապնդել երեխաների գիտելիքները առավելությունների և կիրառությունների վերաբերյալ բուժիչ բույսեր

Առաջադրանքներ:

մասին գաղափարների ընդլայնում մեր տարածաշրջանի բուժիչ բույսերը, նրանց կյանքի իմաստը մարդԱռողջություն, էսթետիկ;

Շրջակա միջավայրի հետ իրենց հարաբերությունների մասին;

Ծանոթություն բանաստեղծությունների, հանելուկների մասին բուժիչ բույսեր;

պարզաբանել և համախմբել երեխաների գիտելիքները դրանց հավաքման, պահպանման և օգտագործման կանոնների վերաբերյալ բուժիչ դեղաբույսեր;

Զարգացնել հիշողությունը, տրամաբանական մտածողությունը, ուշադրությունը, վերլուծելու կարողությունը, համահունչ խոսք:

Խթանել հարգանքը բույսեր, միջավայր.

Նախնական աշխատանքզրույց Կարմիր գրքի մասին; մասին նկարներ դիտելը բույսերվտանգված, խոսակցություններ օգուտների մասին բուժիչ բույսեր, դրանց ճիշտ հավաքագրման եւ անվտանգ վարքագիծթունավոր հետ բույսեր, խաղեր - բացահայտել հոտով, գագաթներով և արմատներով, պարզել գործարան; էքսկուրսիա դեպի անտառ, հանելուկների գուշակություն, բանաստեղծություններ անգիր անել։

Սարքավորումներ: նկարներ և պատկերաքարտ բուժիչ դեղաբույսեր(կռատուկի, դանդելիոն, եղինջ, սոսի, երիցուկ, yarrow):Նկարազարդումներ, որոնք պատկերում են թունավոր բույսեր, երաժշտություն «Ծաղիկների վալսը».

GCD շարժում.

Պատկեր բույսեր

Տեսնես ինչ ես տեսնում?

Տղերք, մեզ ինչ է պետք բույսերմեր մոլորակի վրա - Երկիր?

(Բույսերը օգնում են շնչել, հիացրու մեզ գեղեցկությամբ, բուժիր հիվանդությունները։ Առանց նրանց, Երկրի վրա կյանք չէր լինի:)

Վաղուց, տղերք, մարդիկ նկատեցին, որ կենդանիներին խոտաբույսերով են բուժում։ Տարբեր բույսերօգնություն տարբեր հիվանդություններից. Երկար տարիներ մարդիկ միմյանց փոխանցում էին իրենց գիտելիքները բուժիչ հատկությունների մասին։ բույսեր... Այժմ դուք կարող եք գնել դեղաբույսերի մասին գիրք կամ տեղեկատու գիրք, որտեղ մանրամասն գրված է, թե ինչպես կարող եք օգտագործել բուժիչ բույս... Բայց դա կարևոր է իմանալՕգտագործելուց առաջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել ձեր բժշկի հետ բուժիչ բույս.

Հիմա խաղալու ժամանակն է դիդակտիկ խաղ «Հավաքեք երիցուկ».

Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է գնալ բացատ: Մոտակայքում կա օժանդակ վահանակ՝ պլանշետներով, նկարներով, ծաղկային դիագրամով։

Երիցուկը բաժանված է մասեր՝ արմատ, ցողուն, տերև, թերթիկներ: Երեխաները պետք է ծաղիկ հավաքեն՝ երիցուկ: Մի մեղու է գալիս տղաներին օգնելու։ Մեղուն երեխաների հետ մեկ անգամ եւս կրկնում է ծաղկի մասերը։ Հետո նա առաջարկում է վերցնել երեխային:

Ի՞նչն է առաջին հերթին գալիս: Արմատ. Ճիշտ.

Երեխաները կազմում են երիցուկ:

Մեղու«Մենք հավաքեցինք ծաղիկը: Դա երիցուկ է:

Ի՞նչ գիտեք դրա մասին գործարան? (կարող եք գուշակել երիցուկի վրա, կան երգեր այս զարմանալի մասին գործարան)

Երիցուկը շատ օգտակար է բուժիչ բույս.

Այն ավելացվում է շամպունի մեջ, որպեսզի մազերը հեշտ սանրվեն։ Մրսածության դեպքում թեյի մեջ երիցուկ են ավելացնում։

Երեխայի բանաստեղծություն կարդալը (նախապես սովորել է)Մ.Կիսելևա «Եթե հանկարծ հիվանդանաս…»

Եթե ​​հանկարծ դուք հիվանդանաք

Ժամանակ տրամադրեք հաբերի հետ, հրավիրեք ձեր ընկերներին

Կանաչ ճյուղերով։

Նրանք և՛ ավելի գեղեցիկ են, և՛ բուժիչ,

Դառը նույնպես կան, բայց շատ օգտակար։

Դուք նույնպես չեք կարող դրանցից շատ խմել,

Այս ընկերները վտանգավոր են:

Ինչպիսի՞ ընկերների մասին է խոսում բանաստեղծությունը: բուժիչ բույսեր)

Այո, եթե հմտորեն օգտագործելով բուժիչ բույսերը, ապա դուք կարող եք պահպանել ձեր առողջությունը երկար տարիներ... Մենք շրջապատված ենք բույսերԱնտառի յուրաքանչյուր բացատ կամ անկյուն մի ամբողջ կանաչ դեղատուն է:

Ասում են, որ խոտաբույսերի բուժումը հայտնի է եղել վաղուց: Մարդիկ դա նկատեցին բույսերոր նրանք ուտում են, կարող է նաև բուժիչ լինել: Սրանցից շատ ունենք մանկապարտեզի տարածքում։ բույսեր... Ես առաջարկում եմ համոզվել դրանում և հրավիրում եմ գնալ «Կանաչ դեղատուն»մանկապարտեզի էկոլոգիական ճանապարհին.

(դասը շարունակվում է մանկապարտեզի տարածքում)

Առաջին բուժիչ բույս, որի մասին ուզում եմ պատմել, շատ ծանոթ եք, լսեք հանելուկը։

(Երեխան հանելուկ է անում: Երբ երեխաները գուշակում են հանելուկը, երեխան, ով գուշակում է, ցույց է տալիս սահադաշտ գործարան)

ԵրեխաԲարակ ցողունը արահետի մոտ,

դրա վերջում՝ ականջօղեր,

գետնին տերևներ կան,

փոքր կռատուկիներ.

Նա մեզ համար լավ ընկեր է,

Բուժում է ոտքերի և ձեռքերի վերքերը։

Իմ յուրաքանչյուր տերեւ սիրում է արահետներ

Ճանապարհի եզրին.

Նա մի ժամանակ բարի էր մարդկանց հետ

Նա օգնեց բուժել վերքերը։ (սոսի - բացիկ)

Ինչու է դա կոչվում:

Երեխան պատմում է: Սոսին աճում է ճանապարհների երկայնքով... Նրա տերևները դիմացկուն են, ուժեղ երակներով, արմատների խիտ փունջով, որը հուսալիորեն ամրացնում է ցողունը հողի մեջ ծաղկաբույլով։ Այն նաև կոշտ է և դիմացկուն: Ուրեմն սոսիը չի վախենում տրորելուց, որից տուժում են ուրիշները բույսեր... Սոսին կոչվում է «Կանաչ վիրակապ»... Եթե ​​դուք կոտրում եք ծունկը, պոկեք սոսի տերեւը, մաքրեք այն փոշուց, այնուհետև քորեք տերևի մակերեսը, որպեսզի հյութն առանձնանա և քսեք այն վերքին:

Լսեք հաջորդը հանելուկ:

ԵրեխաՆրանց թույլ չտվեցին մտնել այգի.

Դրա համար էլ այրվում է։ (եղինջի բացիկ)

Ախ, մի՛ դիպչիր ինձ

Ես կվառեմ առանց կրակի. (եղինջ)

Ինչու է եղինջը այրվում:

Հայտնվում է տերևների և ցողունների վրա բույսերկան հատուկ մազեր. Մազերի ներսում կա կաուստիկ հեղուկ։

Երեխան պատմում էՀպված - ներարկումներ ստացեք: Եղինջի տերեւները հարուստ են տարբեր օգտակար աղերև վիտամիններ։ Գերազանց կաղամբի ապուրը պատրաստվում է եղինջից։ Այն պարունակում է նյութեր, որոնք սպանում են մանրէները։ Այն լավ դադարեցնում է արյունը, ինչպես նաև ամրացնում է մազերը։

Եվ հիմա տղաները հանելուկներ կհարցնեն այդպիսիների մասին բուժիչ բույսերորոնք օգնում են մեզ, եթե մենք հիվանդանանք: Զգույշ եղեք և փորձեք գուշակել դրանք։

ԵրեխաԱմռանը ես ուրախ եմ, որ թարմ եմ

Արջի հատապտուղ,

Եվ չորացրած պահեստում

Բուժում է մեզ մրսածության դեմ: (ազնվամորու - բացիկ)

Երեխան պատմում էԱզնվամորին հրաշալի հատապտուղ է գործարան, իսկ բժիշկն անփոխարինելի է։ Բուժման համար օգտագործվում է չոր մրգերի և ջեմի թուրմ մրսածություն... Մրսածության դեմ միջոց է և «Ազնվամորու թեյ»- այսպես են կոչվում ազնվամորու ընձյուղների գագաթները՝ տերևներով, ծաղիկներով, չհասած մրգերով՝ եփած եռացող ջրով: Բուրավետ, քաղցր, քնքուշ հասած մրգեր, ասես կլանում են ամբողջ ջերմությունը և արևի լույսՀուլիսյան օրերը և պայծառ լույսերը վառվում են տերևների կանաչի մեջ և նշան են անում նրան: Ազնվամորու պտղի գույնը կարող է լինել կամ կարմիր կամ դեղին: Ենթադրվում է, որ կարմիր ազնվամորին կենսաբանորեն ավելի հարուստ է ակտիվ նյութերև, հետևաբար, ավելի օգտակար: Դեղին ազնվամորին ավելի նուրբ և քաղցր է:

Երեխա: Գարնանը աճում է,

Ծաղկում է ամռանը

Ընկնում է աշնանը

Իսկ ծաղիկը` մեղրի համար,

Բուժում է գրիպը

Հազ և շնչափող. (լինդեն քարտ)

Բանաստեղծություն «Լինդեն»երեխան կարդում է

Նայեք երեխաներ -

Սա լինդենի ծաղիկն է

Ամառային բույրեր

Նա մեզ բարևեց,

Նրա թեյը բուրավետ է,

Սիրում է ծեր ու երիտասարդ,

Շատ մարդկանց

Առողջություն է տվել:

Ջերմաստիճանը իջեցրեց

Ես բուժեցի կոկորդս

Դառը խմիչք

Փոխարինված երեխաներ

Եվ հազի միջոցներ

Ավելի լավ է ոչ...

Ինչ կախարդ

Այս լինդենի գույնը!

Այս գեղեցիկ բանաստեղծությունից մենք իմացանք լորենու ծաղիկների օգտակարության մասին:

ԵրեխաՆրբագեղ զգեստներ,

Դեղին բրոշներ,

Ոչ մի հատիկ

Գեղեցիկ հագուստի վրա. (երիցուկի բացիկ)

ԵրեխաՀագած այս տղան

Դեղին սարաֆան.

Մեծանալ - հագնվել

Փոքրիկ սպիտակ զգեստով

Թեթև, օդային,

Հնազանդ զեփյուռին։ (Dandelion - բացիկ)

Ֆիզիկական կրթություն «Dandelion»

Դանդելիոն, դանդելիոն,

Ցողունը մատի պես բարակ է (գարուն)

Եթե ​​քամին արագ է, արագ (ձեռքերը վեր)

Կթռչի դեպի բացատ

Շուրջբոլորը կխշշի (Ձեռքերը վերև ձեռքերը թափահարում են)

Dandelion stamens (վազում է տեղում)

Կթռչի կլոր պարով (Ձեռք բերեք, շնչեք և գցեք ձեր ձեռքերը)

Եվ նրանք կմիաձուլվեն երկնակամարի հետ։

Դանդելոնն օգտագործվում է բժշկության մեջ։ Ընդ որում, օգտագործվում են և՛ արմատները, և՛ տերևները, և՛ հյութը։ բույսեր... Դանդելիոնի վրա հիմնված պատրաստուկներն օգնում են բազմաթիվ հիվանդությունների դեմ, որոնք ունեն հատկություններ։

Հայտնի են նաև խատուտիկի կոսմետիկ հատկությունները՝ դիմակ նրանից - թարմ տերևներլավ խոնավեցնում է մաշկը։ Դանդելիոնի ծաղկի թուրմն օգնում է պայքարել պեպենների դեմ:

ԵրեխաՆա թերթիկներ է թողարկում

Լայն լայնություն,

Պահեք ամուր ցողունների վրա

Հարյուր կոպիտ, համառ պտուղներ:

Եթե ​​դուք չեք պաշտպանում նրանց,

Դուք կգտնեք դրանք բոլորը ձեր վրա (կռատուկի քարտ)

Կռատուկի (կռատուկի)

Սա բույսերմի քանի անուն՝ կռատուկի, կռատուկի կամ կռատուկի: Կռատուկը ծաղկում է ամռանը։ Նրա մանուշակագույն-կարմիր սրածայր ծաղիկները բավականին գեղեցիկ են: Երբ նրանք ծաղկում են, դրանց տեղում հայտնվում են կլոր զամբյուղներ՝ սուր փշերով-կեռիկներ։ Այս փշերի օգնությամբ նրանք կառչում են այն ամենից, ինչ մոտակայքում է։ Նույնիսկ այդպիսին կա ասացվածք«Կառչել է փոսիկի պես: Կռատուկի տերեւներից թուրմ են պատրաստում, որից հետո ցողում են այգին բույսեր... Այդպիսին բույսերկտա լավ բերք, քանի որ թրթուրներն ու այլ վնասատուները նրանցից չեն վախենա։ Բժշկության մեջ կռատուկը շատ հաճախ օգտագործվում է։ Խոհարարության համար թմրամիջոցներառավել հաճախ օգտագործվում են արմատները, ավելի քիչ՝ տերևներն ու պտուղները։ Սրա օգնությամբ բույսերը բուժում են հիվանդությունները, բուժում վերքերը, ամրացնում մազերը։ (Դուք կարող եք երեխաներին ցույց տալ կռատուկի յուղի մի շիշ).

Նույնիսկ այդքան պարզ, մոլախոտ բույս, ինչպես կռատուկի, նա կռատուկի է, կռատուկի, կարող է պարգեւել, սովորեցնել, կերակրել, բուժել։ Հոգ տանել այս կանաչ հարստության մասին աճում է մեր ոտքերի տակ!

Դիդակտիկ խաղ «Չորրորդ լրացուցիչը».

Ֆիզիկական կրթություն «Կարմիր ծաղիկ»

(երեխաները շարժումներ են կատարում աուդիո ձայնագրությամբ)

Աշխարհում կա կարմիր-կարմիր ծաղիկ,

Պայծառ, կրակոտ, ինչպես լուսաբաց,

Ամենաարևոտն ու ամենաաննախադեպը

Այն իզուր չի կոչվում երազ։

Միգուցե այնտեղ յոթերորդ անցման հետևում

Քամու պես թարմ շունչ կփայլի,

Ամենահեքիաթն ու աննախադեպը

Ամենակախարդական ծաղիկը.

Ամենահեքիաթն ու աննախադեպը

Ամենակախարդական ծաղիկը.

Ի՞նչ եք կարծում, տղերք, որտեղ և երբ են հավաքում բուժիչ բույսեր? Ինչպե՞ս դրանք ճիշտ չորացնել:

ՀԻՇԵՔ ՀԱՎԱՔԱՑՄԱՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ԽՈՍԱՆԻՔՆԵՐ,

Ծաղիկները հավաքվում են, երբ բույսը ծաղկում է.

Կոճղարմատներ - ուշ աշուներբ պտուղներն արդեն փշրվել են։

Բերքահավաք է չոր եղանակին ավելի լավ է առավոտյաներբ ցողը չորանա, չորանա ծածկի տակ։

Հնարավոր չէ հավաքել ճանապարհների մոտ: Նրանք վտանգավոր են, քանի որ շատ են պարունակում վնասակար նյութեր- կլանել մեքենաների արտանետվող գազերը.

Մի փսխեք բույսեր, որոնք նշված են կարմիր գրքում։ Սրանք հազվադեպ են բույսեր, դրանք պաշտպանված են անհետացումից։

Բույսերոր երեխաներին և մեծահասակներին անծանոթ են, հավաքեք բուժիչ նպատակներովոչ, դա կարող է շատ վտանգավոր լինել:

Բայց դրանք նույնպես պետք չէ պատռել ու տրորել, դրանք կարող են օգտակար լինել որոշ կենդանիների։

Խստորեն հիշեք `թունավոր և անծանոթ բույսերը չպետք է պատռվեն!

Արտացոլում.

Ինչի՞ մասին խոսեցինք այսօր։ (Օ բուժիչ բույսեր,

Դուք կարող եք բուժվել ոչ միայն հաբերով, այլեւ բուժիչ դեղաբույսեր... Բայց դրա համար դուք պետք է լավ հասկանաք դրանք և պատշաճ կերպով ձեռք բերեք դրանք:)

Ցտեսություն Մայա մեղուն կրկնում է երեխաների հետ բուժիչ բույսերև երեխաների հետ անցկացնում է շուրջպար «Ամառային գույները», օգտագործելով քարտեր բուժիչ բույսեր.

ԵրեխաԱնտառ, ինչպես հեքիաթային թագավորություն,

Այնտեղ շուրջբոլորը դեղամիջոցներն աճում են,

Ամեն խոտի, ամեն ճյուղի մեջ -

Ե՛վ դեղորայք, և՛ դեղահաբեր։

Դե, ինչ և ինչպես բուժել

Ծնողները և խնամակալները կարող են մեզ սովորեցնել:

Ամբողջ բուժումը բույսեր.

Գիտեն առանց բացառության.

Պարզապես պետք չէ ծույլ լինել

Պարզապես պետք է սովորել:

Գտեք անտառում բույսեր,

Ինչն է հարմար բուժման համար:

Ի վերջո, անտառային թագավորության խոտաբույսերից,

Մարդիկ անում են դեղեր.

Բոլոր տղաները, լավ արված, արեցին իրենց լավագույնը:

Մենք համախմբել ենք մեր գիտելիքները բուժիչ բույսեր, նրանց հմտությունները։

Երեխա: Բույսեր, որոնք մենք գիտենք, մենք հոգում և պաշտպանում ենք,

Կարմիր գրքում են,

Դրանք վաղուց են ներառված։

Մարդիկ նրանց չեն պատռում զվարճանալու համար,

Նրանց բոլորին կտեղափոխեն դեղատուն։

Մեր գործունեության ավարտին ուզում եմ ձեզ համար բանաստեղծություն կարդալ հարգալից վերաբերմունքբնությանը։

Եթե ​​ես ծաղիկ քաղեմ

Եթե ​​դուք ծաղիկ եք հավաքում

Եթե ​​բոլորը: և՛ ես, և՛ դու

Եթե ​​մենք ծաղիկներ հավաքենք

Բոլոր բացատները դատարկ կլինեն

Եվ գեղեցկություն չի լինի:

Պաշտպանիր բնությունը, իմ ընկեր:

Ոչ մեկին մի վիրավորեք!

Մի՛ քանդեք ծառերը։

Փրկեք ծաղիկները մարգագետնում:

Ես ձեզ նկարով բացիկներ կտամ բուժիչ բույսեր... Շնորհակալություն բոլորիդ համար վերապատրաստումեւ այսօրվա միջոցառման անցկացումը։ Բոլոր հիանալի ընկերներ:

Ինտեգրում կրթական տարածքներԱնվտանգություն (անվտանգ բացօթյա հանգիստ), գիտելիք, գեղարվեստական ​​գրականություն, երաժշտություն:

  • Երեխաներին սովորեցնել ամրապնդել իրենց առողջությունը բնության հետ շփման գործընթացում:
  • Ընդլայնել և պարզաբանել երեխաների պատկերացումները մարգագետնում ծառերի և բույսերի մասին:
  • Ամրապնդել բնության մեջ ճիշտ պահվածքի կարողությունը (մի կոտրեք թփերը և ծառերի ճյուղերը, մի թողեք բեկորներ, մի ոչնչացրեք մրջնանոցները և այլն):
  • Գաղափար կազմել, որ մարդը բնության մի մասն է, և որ նա պետք է հոգ տանի, պաշտպանի և պաշտպանի:

(Դասը սկսվում է խմբով, այնուհետև երեխաները գնում են մարզասրահ:)

Մանկավարժ.

Ինչ-որ մեկը ինձ նետեց պատուհանի մոտ,
Նայեք - նամակ:
Միգուցե դա արևի շող է
Ի՞նչն է թրթռում դեմքս։
Գուցե դա ճնճղուկ է
Թռավ և ընկա՞վ:
Միգուցե կատուն նամակ է, ինչպես մկնիկը,
Դուք գայթակղե՞լ եք ձեզ պատուհանի մեջ:

Ումի՞ց է եկել այս նամակը, ուզում եք իմանալ։

Այդ դեպքում դուք պետք է գուշակե՞ք հանելուկը:

Սոճիների, լինդերի, ուտելու համար
Չցավ, կանաչեց,
Դեպի նոր անտառներ
Համբարձվել է երկինք
Նրանց զնգոցը և թռչունների թմբուկը,
Պահակներ - ո՞վ:

(Անտառապահ.)

Ճիշտ եք գուշակել, նամակը եկել է անտառապահ-պապիկ Լուկայից։ Ահա թե ինչ է նա գրում.

Սիրելի տղաներ, այսօր ք աշնանային անտառտոն՝ «Անտառի ծննդյան օր». Ես ձեզ հրավիրում եմ իմ արձակուրդին անտառում:

Դե, տղերք, գնա՞նք:

(Երեխաները գնում են և հանձնարարությամբ ծրար են գտնում, այնտեղ գրված է՝ «Անտառը հավաքիր»: Երեխաները հավաքում են նկարը:)

Երեխաներ, ո՞ր անտառն ենք մենք լողալու գնալու: (Խառը.)

Ինչու է դա կոչվում:

Ի՞նչ ծանոթ ծառեր եք տեսնում խառը անտառում:

Դե, հիմա մենք սվամին կգնանք խառը անտառ: (Երեխաները մտնում են դահլիճ):

Ո՞ւր հասանք մենք Սվամին: Իսկ ինչ տուն է սա՝ տեսնենք։

Փոքրիկ թզուկը նստում է պատուհանի մոտ
Թզուկը, ըստ երևույթին, մի փոքր ձանձրացել է։
Նրա համար ձանձրալի է մենակ նստելը
Թզուկի մոտ, երեխաներ, հիմա ես կգնամ:

(Թակում է պատուհանը, մի թզուկ դուրս է գալիս տնից և ժպտում։)

Ես ձեզ երկար եմ սպասել, երեխաներ,
Եվ մի փոքր, չքնեցրեց:
Ձեզ ուղեկցելու համար բացատ,
Պապիկ – Լյուկն ինձ պատժեց։
Եկեք գնանք ճանապարհով
Մենք բարձրաձայն երգ ենք երգելու։

Երգ՝ «Բարև անտառ».

Գետից այն կողմ ասում են
Կա խիտ անտառ։
Ասում են՝ արժե
Դրախտի եզրին.
Մենք կգնանք դրան, մենք կգնանք,
Եվ մենք կհավաքենք ընկույզը
Եվ մենք կգտնենք սունկը:

Ասենք երգչախմբում
Բարև անտառ:
Ցույց տվեք մեզ մեկը
Իրենց հրաշքներից։
Ցույց տվեք, թե որտեղ են քնում նապաստակները
Ցույց տալ սպիտակուցը
Եվ հետո, հետո, հետո -
Պատմիր ինձ մի հեքիաթ:

Անտառին մի լավ երգ նվիրեցիր, ղողանջ, ուրախ, անտառը երգեր է սիրում, քանի որ շատ երաժշտական ​​է։ Նա գիտի երգել, խշշալ, խշշալ։ Անտառի երաժշտությունը գեղեցիկ է։

Մանկավարժ. Անտառ - երեխաները սիրում և հարգում են, նրանք դրա մասին ասացվածքներ գիտեն:

  • Անտառը հարստություն է և գեղեցկություն,
    Հոգ տանել ձեր անտառների մասին:
  • Անտառը տեսնում է, դաշտը լսում է:
  • Անտառ և ջուր - դաշտը ներկված է:
  • Բնության թշնամին մեկն է
    Ով չի պաշտպանում անտառը.
  • Անտառային կողմը կերակրում է մեկից ավելի գայլերի,
    Եվ նա կերակրում է գյուղացուն:

Թզուկ. Հետաքրքիր ու լավ ասացվածքներ, որոնք դուք գիտեք անտառի մասին.

Հիմնականի և ամենաշատի մասին շատ բանաստեղծություններ, երգեր են ստեղծվել գեղեցիկ ծառՌուսաստան - կեչի. Աղմկում է իր սաղարթներով, զարդարում անտառը, մեր հողը, բայց երբեմն տխուր է, կարծես բողոքում է մեկից։

-Ի՞նչ գիտես կեչի մասին:

(Երեխաները պատմում են, որ կեչը բուժիչ ծառ է, մարդիկ խմում են կեչու հյութ, հավաքում են տերևների բողբոջներ, չագա և թեյ պատրաստում, կեչու ցախավել պատրաստում լոգանքի համար, խեժ քշում - օճառ պատրաստում, շամպուն:) Բանաստեղծություններ կարդալ կեչու մասին, շուրջպար. այո կեչի »:

(Երեխաները գնում են, երգում են երգի առաջին հատվածը և գտնում սունկ:)

-Ի՞նչ սունկ գիտես:

Բայց հիմա ես կստուգեմ, թե ինչպես եք դրանք ճանաչում:

Խաղ - և սնկով «Ո՞վ ավելի արագ և ավելի կհավաքի սունկը»:

Հիմա, ուրեմն, համոզված եմ, որ դուք լավ գիտեք սունկ։

- Էլ ի՞նչ է աճում անտառում: (Ծաղիկներ, հատապտուղներ).

Ուզու՞մ եք, որ հանելուկներ գուշակեմ ձեզ համար, և դուք կիմանաք, թե ինչի մասին կխոսենք հաջորդիվ։ Հանգստացեք բացատում և լսեք:

Ցածր - այո փշոտ
Քաղցր - այո, բուրավետ:
Դուք կհավաքեք հատապտուղը -
Ամբողջ ձեռքդ կպոկես։ (Վարդի ազդր.)

Մարինկան քայլում է կանաչ գլխաշորով,
Աշնանը նա ցուրտ զգաց, թաթերը կարմրեցին։
Մենք կհանենք թաթերը՝ միանգամից ութ գլխարկ։
Բորկան փորձեց, դեմքը խոժոռվեց. դառը: (Ռոուան.)

Ինչ վերաբերում է կարերին, ապա հետքերին,
Կարմիր ականջօղերը կախված են:
Ես կռացա մեկի համար,
Եվ ես տասը գոլ խփեցի:
Ես թեքվել էի - Ես ծույլ չէի,
Ես խփեցի մի ամբողջ բաժակ: (Ելակ.)

Քանի ուլունքներ են ցրված անտառի եզրին,
Ընկերուհիները դրանք կհավաքեն շրջանակների մեջ:
Ճարպիկ աղջիկներն աշխատում են, փորձում
Քանի որ այս ուլունքները համեղ են, սև ... (հաղարջ.)

Լավ արեցիք, ճիշտ եք գուշակել հանելուկները։ Դրա համար ես ձեզ կհյուրասիրեմ հաղարջով:

(Թզուկը երեխաներին հաղարջով է բուժում):

Դուք թարմացե՞լ եք։ Մեր ճանապարհը շարունակվում է, մենք ավելի առաջ ենք գնում։

Օ՜, ինչ համեղ հոտ է գալիս այստեղ: ( Սփրեյ ծաղկային օդը թարմացնող միջոցով։)

-Որտե՞ղ հայտնվեցինք: (Դեպի ծաղկի մարգագետնում):

Քանի՞ ծաղիկ կա, և ինչպիսի՞ ծաղիկներ կան: Մի բան մոռացել էի.

Կարող ես ինձ ասել? (Մի երիցուկ դուրս է գալիս):

Շատ խոտաբույսեր աճում են օգտակար,
Հայրենի երկրի հողի վրա.
Կարող է, հաղթահարել հիվանդությունը -
Անանուխ, թանզիֆ, Սուրբ Հովհաննեսի զավակ։

(Անտառի կախարդը հայտնվում է՝ ձեռքին թմրանյութի մի փաթեթ):

Անտառային կախարդ.

Ես ուզում եմ քեզ ընկեր -
Մեկ այլ ծաղիկ տվեք ծաղկեփունջին:

(Բռնում է թմրանյութի մի փունջ):

Ես լուծեցի քո խաբեությունը։
Տեսեք, ահա մի թմրանյութ:
Թունավոր խոտ -
Գլուխս կցավի
Ձեր նվերից
Վերցնել այն ետ.

(Կախարդը փախչում է):

Օ՜, այս անտառային կախարդը: Եվ նա ձգտում է տհաճ բաներ անել: Կամ թունավոր փոշին կշպրտի, հետո՝ թունավոր խոտը։

(Կրադուչի անտառային կախարդը վերադառնում է:)

Անտառային կախարդ.

Ես մտափոխվեցի, տղերք,
Ավելի լավ է միասին գնանք անտառ։
Հավաքեք եղեսպակը և անանուխը
Քնքուշ հովտի շուշաններմենք կընտրենք
Տանը ջրի մեջ կդնենք...

Ես հասկացա, եղբայրներ, անմիջապես
Նրա խորամանկ դիզայնը. (Երիցուկը խոսում է կախարդի տղաների հետ, և կախարդը թափահարում է բռունցքը և փախչում):
Մենք գիտենք այս բույսերը
Մենք հոգ ենք տանում և պաշտպանում:
Մենք դրանք պատռում ենք ոչ թե զվարճանալու համար,
Մենք նրանց կտանենք դեղատուն։
Անտառային թագավորության նվերներից -
Մարդիկ դեղ են պատրաստում.

Թզուկ. Իսկ ի՞նչ բուժիչ դեղաբույսերից են մարդիկ դեղամիջոցներ պատրաստում, գիտե՞ք։

Ուրեմն խոտաբույսեր չորացրեցի, բայց չգիտեմ՝ բուժիչ է, թե ոչ, և ինչից կարելի է վերցնել։ (Երեխաները գտնում են ծանոթ խոտաբույսեր և զրուցում):

Յարուսակ- դադարեցնում է արյունը կտրվածքներից: Հյութ տերևներից կամ վերքերը ծածկել չոր տերևներով։ Թուրմ դեղաբույսերի ոչնչացվում է այգիներում aphids, spider mites.

Սուրբ Հովհաննեսի զավակ- օգտագործեք ինֆուզիոն մարմնի վրա այրված վերքերը բուժելու համար: Խմում են նաև հազի դեպքում։

Dandelion- մուրաբա պատրաստվում է խատուտիկի ծաղիկներից, օգտագործվում են նաև այս բույսի արմատները, որոնք հավաքում են աշնանը կամ. վաղ գարնանըմինչև ծաղիկները ծաղկեն: Չորացնում են, եփում ու խմում սուրճի նման, օգտագործում են նաև լյարդի հիվանդության, լուծողական, ստամոքսի հիվանդությունների ժամանակ։ Եվ ախորժակը բարելավելու համար: Դանդելիոնի տերեւներն օգտագործում են աղցաններ պատրաստելու համար։

Թանզի- ծաղիկներ հավաքել և օգտագործել լյարդի և լեղապարկի հիվանդությունների դեպքում։ Կենցաղային օգտագործման մեջ դրանք օգտագործվում են ցեցի և ճանճերի դեմ։

երիցուկ- Ես երիցուկի ծաղիկներ եմ եփում հազի և կոկորդի ցավի ժամանակ: Նրանք մազերը լվանում են երիցուկի թուրմով։

Եվ նաև երեխաներ, ես լսել եմ, որ կան բույսերի բարոմետրեր: Ասա ինձ, այս բուժիչ բույսերի մեջ կան բարոմետրեր։ (Dandelion.)Ինչպե՞ս կարող եք եղանակը պարզել դանդելիոնից:

Դաստիարակ. Տեսեք, մենք ամեն ինչ գիտենք անտառի մասին՝ ինչ ծառեր, խոտաբույսեր, սունկ, հատապտուղներ են աճում անտառում, և ինչ օգուտներ են դրանք բերում:

Այսպիսով, եկեք շնորհավորենք անտառին, շնորհավոր ծնունդդ: Եվ գոռանք՝ «Անտառ

Ծնունդդ շնորհավոր". ( Երեխաները բարձրացնում են իրենց ձեռքերը և ծափահարում, և ի պատասխան դուք լսում եք տերևների խշշոցը:)

Լսեք, անտառը շնորհակալություն է հայտնում մեզ: ( Հնչյունագիրն անտառի աղմուկն է։)

Տղերք, մեր անտառապահ Լուկա պապը ուշացել է, ինչ-որ տեղ տանը չէ։ Որտեղ է նա?

Առավոտից երեկո անտառում
Դեդ Լուկան հերթապահում էր.
Խիտ անտառը վստահաբար
Անտառապահը հանդիպում է.
Անտառային միջանցքներ
Ճանապարհների վրա, խոտերի վրա,
Գալիս է բարի աչքերով -
Երեխաների արձակուրդի համար:

(Մտնում է Լուկա պապը):

Աղեղի պապը. Բարև տղաներ:

Շնորհավորում եմ անտառի տոնի առթիվ։

Անտառ - մեծ ընկերոչ միայն մարդիկ, այլև թռչուններն ու կենդանիները։

Ձեզանից քանիսն են ցանկանում լինել իմ օգնականը: Հիմա ես կստուգեմ, թե ձեզնից ով կլինի անտառապահ։ Ես ձեզ հետ կխաղամ «Գուշակիր կանոնը» խաղը:

(Նշանը ցուցադրվում է, և երեխաները բացատրում են, թե ինչ է դա նշանակում):

  • «Հոգ եղեք մրջնանոցների մասին։ Հիշեք, որ մրջյունները անտառի կանոններն են»:
  • «Մի՛ կտրիր անտառի սարդոստայնը և մի՛ սպանիր սարդերին»։
  • «Մի կրակեք սնկերի վրա, նույնիսկ անուտելի: Հիշեք, որ բնությունը սնկերի կարիք ունի»:
  • «Մի կոտրեք, մի կտրեք ծառերի և թփերի ճյուղերը»:
  • «Կրակ մի՛ վառիր. Շատ բույսեր, միջատներ և կենդանիներ խեղդվում և ոչնչացվում են կրակից »:
  • «Ծաղիկներ մի՛ քաղիր անտառում, մարգագետնում։ Թող լինի գեղեցիկ ծաղիկներմնալ բնության մեջ »:
  • «Մի՛ փչացրեք թռչունների բները։ Մի դիպչեք նրանց, հակառակ դեպքում թռչունները՝ ծնողները ընդմիշտ կթողնեն իրենց բույնը »:

Եվ դուք բոլորդ գիտեք կանոնները, բայց արդյո՞ք հետևում եք դրանց, երբ գալիս եք անտառ:

Տղերք, ես էլ եմ ուզում խաղալ «Ով շուտով կհավաքվի իր ծառի մոտ» սվամի խաղը։

Մանկավարժ- Դե, արձակուրդն անտառում ավարտվում է, ժամանակն է հրաժեշտ տալ Թզուկին, Լուկա պապիկին և անտառի բոլոր բնակիչներին: Եկեք շնորհակալություն հայտնենք նրանց դրա համար, ասենք մի մեծ շնորհակալություն։

Լուկա պապիկ. Սվամիին հրաժեշտ տալով՝ ես քեզ կհյուրասիրեմ անտառի նվերներով։

Դաստիարակ.Որոնք են բուժիչ բույսերը:

Երեխաներ.Նրանք, որոնց օգնությամբ մարդը բուժվում է տարբեր հիվանդություններից։

Դաստիարակ. Բուսական աշխարհմարդուն տվել է մեծ հարստություն՝ բուժիչ բույսեր, որոնք նրա համար դարձել են կյանքի, սննդի, առողջության աղբյուր։ Հին ժամանակներից մարդիկ նկատել են որոշ բույսերի բուժիչ հատկություններ։ Նրանց մասին տեղեկությունները փոխանցվում էին սերնդեսերունդ։

Հեռավոր անցյալում բուժիչ բույսերը գրեթե միակ միջոցն էին հիվանդությունների դեմ։ Իսկ հիմա?

Երեխաներ... Այժմ օգտագործվում են տարբեր դեղամիջոցներ.

Դաստիարակ... Սակայն բուժիչ բույսերը դեռևս մեծ դեր ունեն բուժման մեջ տարբեր հիվանդություններ... Բուժիչ ուժը բնական կենդանի հյութերի յուրահատուկ խառնուրդի մեջ է:

Այսպիսով, բուժիչ բույսերը ներառում են նրանք, որոնք բարենպաստ ազդեցություն ունեն մարդու մարմնի վրա, բուժում այն ​​տարբեր հիվանդություններից: Անվանե՞ք նրանց:

Երեխաները անվանում են բույսեր: Ճիշտ. Եգիպտացորեն, մարգագետնային խորդենի, օրեգանո, վայրի ելակ, Սուրբ Հովհաննեսի զավակ, կալենդուլա, օքսալիս, մարգագետնային երեքնուկ, կատվի թաթ, կռատուկի, կոլտֆոտ, բուժիչ թոքերի սուսամբար, անուշահոտ մանուշակ, դաշտային ձիաձետ, եղեսպակ:

Դիտարկենք բուժիչ բույսերը՝ օգտագործելով բուրավետ մանուշակի օրինակը: Մանուշակը հանդիպում է անտառներում։ Ծաղկում է ապրիլ-մայիս ամիսներին։ Ծաղիկներ կապույտ-մանուշակագույն, ունեն հինգ ծաղկաթերթ, որոնցից երկուսն ուղղված են դեպի վեր, երկուսը՝ կողք, մեկը՝ ներքև։ Խոնավ եղանակին պեդունկը (ցողունը) թեքվում է, իսկ ծաղիկը գտնվում է տերևի տակ։ Տերեւները կլորացված են։

Սերմերը կրում են մրջյունները։ Ծաղիկները հաճելի բուրմունք են հաղորդում։

Բույսը օգտագործվում է մրսածության ժամանակ։

Արևոտ եզրին

Մանուշակը ծաղկել է

Lilac ականջներ

Նա հանգիստ բարձրացրեց այն:

Նա թաղված է խոտերի մեջ

Չի սիրում առաջ գնալ.

Բայց ինչ-որ մեկը կխոնարհվի նրա առաջ

Եվ նա ուշադիր կվերցնի այն:

Է.Սերովա

Դիդակտիկական խաղ «Սովորիր նկարագրությամբ»

Ուսուցիչը տալիս է նախադպրոցական տարիքի երեխաներին լավ հայտնի ցանկացած բուժիչ բույսի նկարագրությունը, երեխաները նրան անվանում են: